Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czysta energia dla Poznania

MRT
Miasto w ciągu ostatnich lat zajęło się termomodernizacją budynków publicznych, zwłaszcza placówek oświatowych. Ociepliliśmy 170 przedszkoli, szkół podstawowych i ponad podstawowych
Miasto w ciągu ostatnich lat zajęło się termomodernizacją budynków publicznych, zwłaszcza placówek oświatowych. Ociepliliśmy 170 przedszkoli, szkół podstawowych i ponad podstawowych
Trwa Poznański Dzień Energii 2017. Miasto, podczas konferencji "Czysta energii dla miast i gmin" zaprezentowało dotychczas prace nad efektywnością energetyczną stolicy Wielkopolski. Większość miejskich budynków ocieplana jest z miejskiej sieci ciepłowniczej. Raz do roku organizowana jest akcja "Trzymaj ciepło". Mamy też dobre przykłady wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Miasto Poznań z roku na rok coraz bardziej inwestuje we wzrost efektywności energetycznej i rozwój OZE. Coraz więcej miejskich budynków przyłączonych jest do miejskiej sieci ciepłowniczej Veolia, która rokrocznie się rozrasta. Do 2020 roku musimy zredukować o 20 procent wytwarzanej energii. Dlatego żadne już miejskie placówki nie są ogrzewane kotłowniami węglowymi, czy olejowymi, które spalają więcej jednostek energii. Takie zmiany nakłada na każde polskie miasto ustawa o efektywności energetycznej, według której obowiązkiem samorządów jest realizacja i finansowanie a także nabywani i wymiana starych źródeł energii na nowe, ekologiczne, sprzyjające środowisku, a jednocześnie bardziej efektywne.

- Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów pozwana rocznie przekształcać 210 tysięcy ton odpadów komunalnych w czystą energię, która odbierana jest przez operatorów sieci ciepłowniczej - mówił w trakcie konferencji Zbigniew Nadlewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Wzorcowym przykładem miejskiego obiektu, który efektywnie wykorzystuje wytwarzaną energię, a także inwestuje w OZE jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, który ciepło pobiera także z odnawialnych źródeł geotermalnych, ma także zamontowane panele hybrydowe.

- Po mieście kursują nowoczesne tramwaje i autobusy, wyposażone w napędy bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Na przełomie 2014 i 2015 roku wymieniliśmy też miejskie oświetlenie na ledowe, wyposażając lampy też w dodatkowe czujniki - dodał Nadlewski.

Także nowe osiedla mieszkaniowe, tworzone przez ZKZL czy TBS przy ul Głuszyna, Bolka czy Podolańskiej wyposażone zostały w kolektory słoneczne.

- Miasto w ciągu ostatnich lat zajęło się termomodernizacją budynków publicznych, zwłaszcza placówek oświatowych. Ociepliliśmy 170 przedszkoli, szkół podstawowych i ponad podstawowych - dodał Nadlewski.

Zobacz też: Info z Polski (22.06.17)

(Źródło: Vivi24)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski