Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata "Głosu Wielkopolskiego": Kobiety na rynku pracy, czyli jak przebić szklany sufit?

MRT
Debata Głosu Wielkopolskiego o sytuacji kobiet na rynku pracy odbyła się w czwartek, 30 sierpnia.
Debata Głosu Wielkopolskiego o sytuacji kobiet na rynku pracy odbyła się w czwartek, 30 sierpnia. Krzysztof Tura
Kobiety coraz odważniej wkraczają na rynek pracy. Coraz więcej z nich podejmuje zawody, które do niedawna były kojarzone tylko z męskim światem. By jednak w pełni się rozwijać, zajmować wymarzone stanowiska i sięgać po więcej napotykają na swej drodze zawodowej wiele trudności. Jak pomóc kobietom przebić szklany sufit? Temu właśnie była poświęcona debata, zorganizowana przy współpracy z Volkswagen Poznań, w redakcji "Głosu Wielkopolskiego", która odbyła się w czwartek.

- W Polsce tylko 60 procent kobiet jest aktywnych zawodowo. W porównaniu z naszym zachodnim sąsiadem wypadamy pod tym względem gorzej. W Niemczech ponad 70 procent pań pracuje - rozpoczęła dyskusję Ewelina Gnatkowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Co na to wpływa? Zdaniem ekspertów, którzy wzięli udział w czwartkowej debacie, mniejsza aktywność na rynku pracy polskich kobiet wynika z braku możliwości elastyczności godzin w zakładach pracy.

- Kobieta spełnia wiele zadań. Jest matką, żoną, dba o rodzinę, a oprócz tego - chce także się spełniać zawodowo - mówi Izabella Macionga z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Zdaniem Wojciecha Kruka z Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Rady 300 ułatwieniem powinny być przepisy prawne, które miałby wprowadzić ustawodawca. - Kobieta poza swoją pracą ma także rodzinę na głowie. Państwo mogłoby ją wspomóc, nie oferując 500+, a budując za te pieniądze nowe przedszkola i żłobki. By kobieta mogła w spokoju pracować, musi mieć pewność, że jej dziecko ma zapewnioną opiekę - tłumaczył.

Oprócz tego wiele zależy także od samych pracodawców. Przedstawiciele największego w Wielkopolsce pracodawcy - Volkswagen Poznań na swoim przykładzie tłumaczyli, jak tworzyć stanowiska pracy przyjazne kobietom, nawet na produkcji.

- Przez lata współpracy kierownik-pracownik wypracowaliśmy sobie wspólnie pewne metody, by zachęcać kobiety do pracy u nas - opowiada Cezary Tadej, kierownik lakierni Volkswagena we Wrześni.

Dziś Volkswagen Poznań zatrudnia ponad 800 kobiet. - Lwia część zajmuje stanowiska pośrednio-produkcyjne i kierownicze. Dużo mniej pracuje na produkcji, między innymi, ze względu na przepisy prawne związane z BHP. Mimo to, tworzymy dla kobiet miejsca bezpieczne do pracy, przystosowane do ich możliwości fizycznych - mówi Anna Habczyk, kierownik z Volkswagen Poznań.

Jej zdaniem wpływ na zatrudnianie kobiet mają trzy podstawowe filary. - To otoczenie, czyli opinia społeczna, bowiem wciąż pokutuje myślenie, że kobieta powinna zajmować się domem. Drugi filar to oczywiście wsparcie i możliwości, które daje pracodawca. Trzecim filarem jest opinia kobiety o samej sobie.

Partnerem debaty był Volkswagen Poznań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski