Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Tarnowie Podgórnym. Ulica 25 Stycznia będzie nosić imię senatora PiS

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Google Street View
Zamiast ul. 25 Stycznia w Tarnowie Podgórnym będzie ulica Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w czasach PRL i wieloletniego senatora związanego m. in. z PiS. Zmarł on w 2014 roku. Decyzję o zmianie nazwy wydał wojewoda. Nie zgadzali się z nią przedstawiciele władz gminy. Początkowo nie chcieli zmiany, a później zaproponowali inną nazwę ulicy.

Zmianę nazwy ulicy 25 Stycznia pozytywnie zaopiniował IPN. Do gminy została przesłana taka informacja. Jednocześnie zaproponowana została nowa nazwa. Według urzędu wojewody wielkopolskiego odpowiednim patronem dla ulicy byłby Zbigniew Romaszewski, zmarły w 2014 roku wieloletni senator (I-VII kadencji) swego czasu związany z Prawem i Sprawiedliwością. Romaszewski był także zasłużonym działaczem opozycyjnym w czasach PRL, a w latach 2007-2011 wicemarszałkiem Senatu. Później został członkiem Trybunału Stanu. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego.

Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego w swojej odpowiedzi podkreślał, że mieszkańcy są do obecnej nazwy bardzo przywiązani. Przypomina ona o dniu w którym Tarnowo zostało wyzwolone spod okupacji niemieckich wojsk w czasie II wojny światowej. Nazwa nie jest więc upamiętnieniem komunizmu, a bohaterskiej postawy mieszkańców. Wniosek o zmianę kilkukrotnie rozpatrywała już Rada Sołecka i za każdym razem była jej przeciwna.

Zobacz też: Magazyn informacyjny "Info z Polski"

- Będąc jednak pod presją tzw. ustawy dekomunizacyjnej Wójt zaproponował, by ulica 25 Stycznia nosiła imię Haliny i Stanisława Zbierskich. Byłoby to zgodne z naszą lokalną tradycją upamiętniania – poprzez nadanie imienia ulicom w Gminie – osób zasłużonych dla naszego społeczeństwa - tłumaczy Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne.

Jednak wojewoda nie rozpatrzył takiego wniosku pozytywnie. Ostatecznie zadecydował, że ulica będzie nosić nazwę Zbigniewa Romaszewskiego. Decyzja wchodzi w życie 22 stycznia.

Zobacz też: Marek Sternalski: Budżet miasta był ważniejszy niż ulica 23 Lutego

Mieszkańcy posiadający stare dowody osobiste nie będą musieli zmieniać na nich danych. Z kolei nowe, obowiązujące już wzory w ogóle nie przewidują takiej informacji jak adres zamieszkania. O zmianie będą jednak musiały wiedzieć wszystkie firmy, które na dany adres wysyłają korespondencję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski