Derby emocjonujące, ale zwycięstwo akademiczek zgodne z planem [ZDJĘCIA]

Enea AZS Poznań –X-Demon Tęcza Leszno 60:46
Enea AZS Poznań –X-Demon Tęcza Leszno 60:46 Waldemar Wylegalski
W inauguracyjnej kolejce I ligi koszykarek Enea AZS pokonała w derbowym spotkaniu X-Demon Tęczę Leszno 60:46, ale dość długo zanosiło się na niespodziankę.

Derbowe starcie miało dużo podtekstów, bo w zespole z Leszna trenerem jest do niedawna szkoleniowiec akademiczek, Ryszard Barański. Pod jego skrzydłami grają też dwie byłe poznanianki, Karolina Budeń i Magdalena Wojdalska.

Przed spotkaniem w obozie gospodarzy wykluczano czarny scenariusz, zakładając że lokalny rywal nie dysponuje tak mocnym i wyrównanym składem.

W pierwszej połowie przyjezdne znalazły jednak sposób na zneutralizowanie atutów Enei AZS. Po początkowy 1:7 gospodynie popisały się serią 11:0, ale potem znów coś w poznańskiej machinie się zacięło. Jedynie dobra skuteczność Darii Marciniak pozwalała akademiczkom na utrzymywanie kontaktu punktowego z przeciwnikiem. Do przerwy Tęcza była jednak osiem „oczek” na plusie.

W przerwie trener Krzysztof Dobrowolski przeprowadził ze swoimi podopiecznym męską rozmowę. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bo pod koniec trzeciej kwarty miejscowe odzyskały prowadzenie przy dużym udziale Aleksandry Pietraszek i Elżbiety Giedrojć. W X-Demonie Tęczy Leszno po zmianie stron zabrakło nie tylko konsekwencji, ale też „paliwa”, bo zmienniczki nie były w stanie już bronić z taką determinacją jak w pierwszej części gry.

Warto dodać, że mimo zwycięstwa poznanianki mecz skończyłem z niższym poziomem skuteczności niż rywalki. Niecelne rzuty zniwelowały jednak zbiórkami, przechwytami i kontrami.

I liga koszykarek: Enea AZS Poznań –X-Demon Tęcza Leszno 60:46 (14:18, 12:16, 16:8, 18:4)
Enea: Marciniak 17, Pietraszek 13, Giedrojć 9, Szloser 7, Banach 4, Stefańczyk 3, Wiśniewska 3, Plucińska 2, Nowicka 2.
X-Demon: Dąbrowska 12, Hołtyn 9, Batóg 9, Gadkowska 7, Wojdalska 5, Wożniak 2, Budeń 2.
Wyniki pozostałych spotkań: AZS Gorzów – Olimpia Wodzisław Śląski 48:55, Ślęza II Wrocław – ŁKS SMS Łódź 33:60, Basket Aleksandrów Łódzki – Korona Kraków 52:90, Basket Głuchołazy – Karkonosze Jelenia Góra 61:53.