Derby Poznania dla koszykarek MUKS Poznań. Rezerwy Enei AZS nie wystąpiły na galowo, a Alicja Szloser rozgrywa najlepszy sezon w karierze

Alicja Szloser (z piłką) z MUKS była bohaterką derbowego spotkania z rezerwami Enei AZS w I lidze koszykarek Adam Jastrzębowski
Tym razem wydarzeniem weekendu pod koszem były derby Poznania w I lidze kobiet. Po atomowym początku lepszy okazał się MUKS, ale Enea AZS II nie wystawiła    bardzo mocnego składu.

Po cichu liczył się z takim wariantem trener Muksiar, Maciej Brodziński. Nic dziwnego, że jego zespół przystąpił do meczu maksymalnie skoncentrowany i w pewnym sensie rozstrzygnął go już w pierwszej kwarcie wygranej 28:14. Potem derbowy bój się wyrównał, ale akademiczki, prowadzone tym razem przez Grzegorza Zielińskiego i Wojciecha Szawarskiego, nie były już w stanie odrobić strat z pierwszej odsłony spotkania.

Warto podkreślić niesamowity występ Alicji Szloser, która zdobyła aż 27 punktów i zakończyła mecz z evalem 39. Tak wartościowej zawodniczki poza nią w tym meczu nie widzieliśmy. Poza tym nie był to pierwszy świetny występ 26-letniej skrzydłowej, która w tym sezonie spisuje się rewelacyjnie.

Mocno do wygranej MUKS przyczyniły się także Aleksandra Burzyńska i Marta Dymała.

Po drugiej stronie barykady zbiórkami na obu tablicach wyróżniła się Wiktoria Haegenbarth. W pogoni za lokalnym rywalem spory udział miały również Julia Rakowska i Julia Koryzna.

Z rezerwami Enei AZS AJP Gorzów poradził sobie z kolei Lider Swarzędz, wygrywając u siebie 65:52. Najskuteczniejszymi zawodniczkami ekipy ze Swarzędza były    Magdalena Wojdalska (14 punktów) i Agata Siwińska 12.

Z kolei do sporej niespodzianki doszło w sobotnim meczu Orlen Basket Ligi w Ostrowie Wielkopolskim. Tauron GTK pokonało Arged BM Stal 96:89. To czwarta z rzędu wygrana gliwiczan.

Spotkanie od początku było wyrównane, chociaż po trafieniach Josha Price’a goście potrafili wychodzić na prowadzenie. Starali się to zmieniać głównie Damian Kulig i David Brembly, ale Tauron GTK trafiał też trójki (Martins Laksa, Kadre Gray). W końcówce tej części gry świetnie prezentował się jednak Aigars Skele, więc dzięki niemu po 10 minutach było 23:22. Dzięki rzutom wolnym Koby’ego McEwena gliwiczanie uciekali nawet na pięć punktów w drugiej kwarcie. Nemanja Djurisić oraz Arunas Mikalauskas brali się za odrabianie strat.

W trzeciej kwarcie znowu aktywny był Josh Price, a po trafieniu Kadre Graya drużyna trenera Pawła Turkiewicza zbliżyła się na siedem punktów. To nie był koniec dobrej ofensywy przyjezdnych.    Ostatecznie dzięki rzutom wolnym Aigarsa Skele po 30 minutach było tylko 66:63. W kolejnej części gry po rzutach z dystansu Graya i Hendersona Tauron GTK wychodziło na prowadzenie. Spotkanie do samego końca było niezwykle zacięte. Rywale na to nie pozwolili. W końcówce niezwykle ważnymi zawodnikami byli ponownie Gray oraz Henderson i to GTK cieszyło się ze zwycięstwa 96:89. Najlepszym strzelcem gości był Josh Price, a po 18 punktów dla gospodarzy rzucili Arunas Mikalauskas oraz David Brembly.

I liga koszykarek: MUKS Poznań – Enea AZS II Poznań 83:75 (28:14, 17:15, 17:22, 21:24)

Najwięcej dla MUKS: Szloser 27, Burzyńska 23, Dymała 11.
Najwięcej dla Enei AZS:    Rakowska 17, Brzustowska 13, Haegenbarth 12.
Lider Swarzędz – Enea AZSAJP II Gorzów 65:52 (14:16, 24:13, 11:13, 16:10)
Najwięcej dla Lidera:    Wojdalska 14, Siwińska 12, Rogulska 8, Urbaniak 8, Maj 8.
Wyniki w Orlen Basket Lidze Kobiet:    Basket Bydgoszcz – MKS Pruszków 83:71, Energa Polski Cukier Toruń – BC Polkowice 63:67.
I liga koszykarzy:    HydroTuck Radom – MKS Mana.lake Sokół Marbo Międzychód 88:73 (29:25, 21:25, 18:11, 20:12)
Najwięcej dla Sokoła:    Smarzy 17, Szymczak 16, Lynch 16.
Inne wyniki:    Żak Koszalin – Decka Pelplin 91:92, AZSAGH Kraków – GKS Tychy 77:80, Enea Astoria Bydgoszcz – AZS AWF Katowice 99:62.
Orlen Basket Liga:    Arged BM Stal Ostrów – GTK Gliwice    89:96 (23:22, 27:16, 16:25, 23:33)
Najwięcej dla Stali:    Brembly 18, Mikalauskas 18, Skele 14.
Inne wyniki:    MKS Dąbrowa Górnicza – Legia Warszawa 86:103, Śląsk Wrocław – Spójnia Stargard 75:69, Twarde Pierniki Toruń – Sokół Łańcut 81:69, Arka Gdynia – Trefl Sopot 72:92