Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mali pacjenci onkologiczni stracili swoich lekarzy?

Marta Żbikowska
Dlaczego mali pacjenci onkologiczni stracili swoich lekarzy?/zdjęcie ilustracyjne
Dlaczego mali pacjenci onkologiczni stracili swoich lekarzy?/zdjęcie ilustracyjne Adrian Wykrota
Wojewoda wielkopolski oraz rzecznik praw pacjenta chcą znać powody zmian na oddziale onkologii w szpitalu klinicznym przy ul. Szpitalnej, w wyniku których dzieci straciły swoich dotychczasowych lekarzy prowadzących.

W poniedziałek kilkadziesiąt osób protestowało przeciw zmianom personalnym na oddziale onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznych im. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od rana rodzice zebrali się przed budynkiem, po czym udali się na spotkanie z dyrektorem placówki. Tam dowiedzieli się, że nie ma szans na zmianę decyzji w sprawie zastępcy ordynatora oddziału III, doktor Benigny Konatkowskiej, która została przeniesiona do pracy na oddziale V.

Zobacz też:

Nowym kierownikiem oddziału III została profesor Danuta Januszkiewicz-Lewandowska. Objęła ona kierowanie oddziałem w piątek. Rodzice o zmianie zostali poinformowani dzień wcześniej. - W czwartek dowiedzieliśmy się, że następnego dnia nasze dzieci tracą swoich lekarzy prowadzących i zajmować się nimi będzie lekarka, której większość z nas nigdy nie widziała - skarżyli się rodzice. - W ten sposób nie przeprowadza się zmian tak ważnych dla pacjentów.

Sprawą odsunięcia od pracy na oddziale III trojga lekarzy zainteresowała się Rzecznik Praw Pacjenta. - Dotychczas do naszego biura nie wpłynęły zgłoszenia odnoszące się do zmian personalnych w Oddziale III Onkologiczno-Hematologicznym Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UMP - tłumaczy Krystyna Barbara Kozłowska, RPP. - Niezależnie od tego, mając na uwadze niepokój rodziców małych pacjentów, na podstawie informacji medialnych, wystąpiłam do dyrektora szpitala. Rodzicom chorego dziecka, szczególnie, gdy jest to choroba onkologiczna, towarzyszy zwykle duży stres i obawa. Dlatego w piśmie tym, poprosiłam o odniesienie się do sygnałów medialnych w kontekście zabezpieczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych dla małoletnich pacjentów oraz zapewnienia im bezpieczeństwa. Obecnie oczekuję na przekazanie wyjaśnień w tej sprawie.

Po protestach rodziców sytuacją w placówce przy Szpitalnej zainteresował się wojewoda wielkopolski. - Dobro pacjentów musi być na pierwszym miejscu, dlatego postanowiłem zwrócić się z pytaniami do Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i władz Uniwersytetu Medycznego - komentuje Zbigniew Hoffmann. Pytania wojewody dotyczą zmian w aspekcie jakości i dostępności usług medycznych dla pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski