Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Twierdzy Poznań bez Fortu III. Zgrzyt w programie corocznego święta miłośników fortyfikacji

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W weekend 26 - 27 sierpnia odbędą się Dni Twierdzy Poznań. Niestety nie będzie można zwiedzać Fortu III
W weekend 26 - 27 sierpnia odbędą się Dni Twierdzy Poznań. Niestety nie będzie można zwiedzać Fortu III Robert Wozniak
W ten weekend 26 i 27 sierpnia odbędą się już jedenaste Dni Twierdzy Poznań. Choć zaplanowano blisko trzydzieści atrakcji – punktów do zwiedzania, to wygląda na to, że tej edycji będzie towarzyszyć cień – nie będzie można zwiedzać Fortu III wskutek konfliktu między poznańskim ZOO a Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Fortyfikacji.

Spis treści

Dni Twierdzy Poznań bez Fortu III

- Dni Twierdzy Poznań od ponad dziesięciu lat przekonują, że poznańskie forty, schrony, podziemia i zabytki to nie są niszowe miejsca dla koneserów, ale atrakcje dla całych rodzin - ta jedna z największych tego typu imprez w Polsce jest tworzona właśnie przez prawdziwych pasjonatów, którzy w historycznych mundurach oprowadzają po unikatowych i ciągle mało znanych miejscach

– zapewnia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Dodaje:

- W tym roku będzie można odwiedzić Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort V, Fort Va, Fort VI, Fort VII, a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery. Każdego roku w programie można znaleźć nowości. To między innymi świetnie zachowany Schron J2VIa przy ul. Pilickiej (będzie można go zwiedzać również w piątek i poniedziałek), a także unikatowy nocny spacer po okolicach Poznania Głównego, drugiego największego dworca w Polsce pod względem liczby pasażerów. Od początku istnienia pełnił strategicznie bardzo istotną rolę. Trudno się zatem dziwić, że można tam znaleźć sporo militarnych pamiątek. Poszukiwacze mocnych i nocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić Schron przy ul. Babimojskiej, który zaproponował ścieżkę grozy.

Konflikt z poznańskim ZOO

Obchodom Dni Twierdzy Poznań towarzyszy jednak pewien zgrzyt.

- Zarząd Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji przeprasza mieszkańców miasta Poznania oraz wszystkich którzy przyjadą do naszego miasta, by uczestniczyć w Dniach Twierdzy Poznań, za brak możliwości zwiedzenia Fortu III

– zawiadamia prof. dr hab. Jerzy Stiller, prezes zarządu P.T.P.F..

Wyjaśnia:

- Trasa turystyczna na forcie III w tym roku nie zostanie otwarta. Stanie się tak nie z naszej winy (zgłosiliśmy oficjalne zgłoszenie uczestnictwa). W grudniu 2022r. Dyrekcja ZOO dopuściła się włamania do pomieszczeń trasy turystycznej. Przecięto wiszące kłódki i powieszono własne. Zrobiono to nie informując nas o takim zamiarze, a powodem była umowa dotycząca rzekomo trasy, która wygasła. Rzeczona umowa dotyczyła dzierżawy pomieszczenia remizy artyleryjskiej na wałach fortu o powierzchni 24 m2 . Mimo że miała wspomagać funkcjonowanie trasy nie miała z nią nic wspólnego. W zaistniałej sytuacji przygotowanie trasy i jej udostępnienie po ośmiu miesiącach poddawania znajdujących się tam obiektów działaniu warunków atmosferycznych jest niemożliwe.

Przesłaliśmy pytania o tę sytuację do dyrekcji Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu we wtorek, 22 sierpnia, pytaliśmy też, czy jest ona zainteresowana utrzymywaniem trasy turystycznej w Forcie - nie otrzymaliśmy jednak żadnych odpowiedzi. Gdy je dostaniemy, będziemy informować o stanowisku poznańskiego Zoo.

Zobacz także: Jedyny taki zabytek w Polsce z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu będzie uszkodzony. Dlaczego?

Do Fortów Va i VI warto przyjść, by być świadkami premiery replik działek rewolwerowych, ponadto w Forcie VI będzie można także skosztować żołędziowej kawy w kawiarni z czasów okupacji. Fort Ia na Starołęce pamięta o 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i zaprasza na spotkanie pod hasłem „Obok orła znak Pogoni – udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863”. Wszyscy, którzy będą chcieli pogłębić wiedzę na temat tego ciągle zbyt słabo pamiętanego wątku, będą mogli to również zrobić w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę, 26.08.2023, o godzinie 17 odbędzie się tam spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki „Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik”.

- Podczas ostatniego sierpniowego weekendu będzie można odwiedzić zabytki militarne od średniowiecza, przez okres XIX wieku, aż po czas I i II wojny światowej (można będzie zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej), a w końcu zimną wojnę. Szczególną pamiątką tej ostatniej jest Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania, który będzie dostępny w sobotę – dodaje Wojciech Mania. - Program imprezy zawiera aż 28 pozycji. Wiele z nich jest bezpłatnych. W takich przypadkach mile widziany jest dobrowolny datek, który będzie przeznaczony na opiekę nad zabytkami fortyfikacyjnymi Poznania.

Zobacz też: Przebudowa Świętego Marcina w Poznaniu zakończy się jeszcze w tym roku. Finisz prac jest już bliski

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski