18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do piątku maturzyści muszą wybrać przedmioty

Katarzyna Sklepik
Do piątku maturzyści wybierają przedmioty, które będą zdawać podczas majowych egzaminów
Do piątku maturzyści wybierają przedmioty, które będą zdawać podczas majowych egzaminów Fot. Waldemar Wylegalski
Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych - do 30 września - muszą złożyć deklarację, jakie przedmioty i na jakim poziomie chcą zdawać podczas majowych matur.

We wstępnej deklaracji, uczniowie muszą podać obowiązkowe przedmioty, które będą zdawać na poziomie podstawowym. Tu wybór jest niewielki. Wszyscy uczniowie muszą przystąpić do pisemnych egzaminów z matematyki i języka polskiego oraz przedstawić przed komisją egzaminacyjną prezentację z języka polskiego (ustny egzamin). Temat prezentacji uczeń wybiera z listy, którą dostał w szkole i wpisuje go do deklaracji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wielkopolska: Co drugi uczeń poprawił maturę

Co piąty maturzysta nie zdał matematyki - mamy wyniki!

Wielkopolska: Co piąty uczeń ma poprawkę z matmy

Edukacja: Kto odpowiada za słabe wyniki matur w Wielkopolsce?

CKE nie panuje nad maturami?

Trzecim - obowiązkowym- przedmiotem maturalnym jest język obcy (egzamin pisemny i ustny). Tu jednak uczniowie sami mogą wybrać język obcy, znajomością którego chcą się pochwalić. Najczęściej wybierają język angielski (75 procent maturzystów), niemiecki (15 procent), rosyjski (5 procent) a także francuski, hiszpański i włoski.

Maturzyści mogą też - jeżeli potrzebują do rekrutacji na studia - wybrać język polski, język obcy i matematykę na poziomie rozszerzonym. W tym wypadku rozszerzenie będą zdawać jako przedmiot dodatkowy.

W tym roku, Centralna Komisja Egzaminacyjna - przygotowując harmonogram matur - wzięła pod uwagę fakt, że młodzież coraz częściej decyduje się na zdawanie języka polskiego i matematyki na poziomie rozszerzonym. Między innymi dlatego egzaminy z języka polskiego i matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony) będą odbywać się dzień po dniu (o godzinie 9). A nie jak było do tej pory jednego dnia: podstawa o godzinie 9, a rozszerzenie o godzinie 14.

- Dwa egzaminy z matematyki jednego dnia trochę przerażały - przyznaje Bartosz Wielicki, maturzysta, który chce studiować na politechnice. - Cieszę się, że będę mógł zdawać matematykę podstawową we wtorek, a rozszerzoną - w środę. To duże ułatwienie i mniejszy stres.

W deklaracji, maturzyści muszą podać też przedmioty dodatkowe (czyli te, z których punkty potrzebne będą im podczas rekrutacji na studia). Tu uczniowie mają pole do popisu: mogą wybrać nie tylko przedmiot, ale i poziom trudności na jakim chcą go zdać.

- Uczniowie chętnie wybierają historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię i biologię. Najczęściej na poziomie rozszerzonym - mówi Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - Często decydują się też zdawać języki obce na poziomie rozszerzonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski