Dodatek energetyczny dla kogo?

Milena Kochanowska
Dodatek energetyczny dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Dodatek energetyczny dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Waldemar Wylegalski
Dodatek energetyczny dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. To warto wiedzieć!

Słyszałem, że od stycznia 2014 roku będzie można się strać o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego. Dla kogo jest on przeznaczony?
– Dodatek energetyczny będzie przysługiwał tak zwanym odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej, czyli osobom, którym przyznano dodatek mieszkaniowy.

Czy dodatek energetyczny pokryje całkowicie koszty poniesione na prąd?
– Nie. Zryczałtowany dodatek energetyczny stanowić będzie częściową rekompensatę opłat ponoszonych na energię elektryczną.

Jakie należy spełnić kryteria, aby dostać taki dodatek?
– Należy mieć ustalone prawo do dodatku mieszkaniowego oraz złożyć wniosek o dodatek energetyczny z załączoną umową kompleksową lub umową sprzedaży energii elektrycznej, której stroną jest osoba pobierająca dodatek mieszkaniowy. Trzeba też mieszkać w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Czy przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego?
– Przyznanie tego świadczenia uzależnione jest od przyznania dodatku mieszkaniowego. W przypadku ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, gospodarstwo domowe musi spełnić m.in. kryterium dochodowe. Dodatek przysługuje więc, jeżeli średni miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w ciągu trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym – obecnie 1454,51 zł oraz 125 proc. tej kwoty – obecnie 1038,94 zł, w gospodarstwie wieloosobowym.

Czy przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy do dochodu wliczona zostanie kwota przyznanego dodatku energetycznego?
– Nie. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie od stycznia 2014, do dochodu nie wlicza się m.in. dodatku energetycznego.


Jeżeli w trakcie wypłaty zryczałtowanego dodatku energetycznego wraz z rodziną zmienię adres zamieszkania, czy muszę ten fakt zgłosić?

– Zryczałtowany dodatek energetyczny przyznawany jest na rzecz osoby mieszkającej w danym lokalu w miejscu dostarczania energii elektrycznej. W przypadku wyprowadzenia się z lokalu decyzja o przyznaniu zryczałtowanego dodatku energetycznego wygasa.

Na jaki okres przyznawany będzie dodatek energetyczny?
– Na okres przyznanych uprawnień do dodatku mieszkaniowego, a więc maksymalnie na 6 miesięcy.


Korzystam z dodatku mieszkaniowego. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Czy w związku z posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności będę miał prawo do otrzymania zwiększonej wysokości dodatku energetycznego?

– Nie. Wysokość dodatku będzie uzależniona od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe. Ustawodawca przewidział podział gospodarstw na jednoosobowe, 2-4 osób oraz co najmniej pięcioosobowe. Wysokość dodatku energetycznego obowiązującą od stycznia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r. ogłosi minister właściwy do spraw gospodarki do końca listopada br.


Mieszkam w Poznaniu. Skąd mogę pobrać wniosek o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego i czy musi on zostać potwierdzony przez dostawcę energii elektrycznej?

– Wniosek o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego od 1 grudnia 2013 r. będzie można pobrać i złożyć w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub pobrać ze strony internetowej www.pcs-poznan.pl. Wniosek w całości wypełnia osoba ubiegająca się o to świadczenie. Poza Poznaniem proszę pytać o wnioski w miejscu, gdzie przyznaje się dodatki mieszkaniowe.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jakub
czy przysługuje dodatek energetyczny w przypadku gdy dodatek mieszkaniowy otrzymuje mąż, a umowę z zakladem energetycznym podpisała żona. Mieszkanie jestv własnościowe.
A
Asia
a gdzie w ustawie jest zapis, że dodatek energetyczny przyznaje się tylko na 6 miesięcy? a dlaczego nie na rok? po co tyle razy chodzić z wnioskiem? mam przyznany dodatek mieszkaniowy do końca stycznia, więc dodatek energetyczny będzie przyznany na 6 miesięcy czy na jeden miesiąc?
a
andrea
Pani Mario,z tego co mnie wiadomo,limit jest ustalony wobec wypłaty dodatku,nie wobec samego zużycia,w związku z czym,bez względu na to,ile Pani rodzina energii zużyje,Pani otrzyma dodatek energetyczny do wysokości ustalonego minimum-nie więcej. Pozdrawiam.
Dodaj ogłoszenie