Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś wypowiedzenie? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Milena Kochanowska
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Joanna Żabierek
Dostałeś wypowiedzenie? Sprawdź, co powinieneś zrobić. Na pytania czytelników odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Pracownik bez czytania wypowiedzenia oświadczył, że odmawia podpisania dokumentu. Czy wypowiedzenie jest ważne?
- Tak. Wypowiedzenie umowy o pracę nie wymaga zgody drugiej strony. Wystarczy, że dotrze do adresata w taki sposób, żeby mógł się on zapoznać z jego treścią. Na przykład pracownik przeczyta pismo zawierające wypowiedzenie umowy, pracownik lub dorosły domownik odmówi przyjęcia listu zawierającego wypowiedzenie, adresat nie odbierze listu z poczty po podwójnym jego awizowaniu itp. Dla celów dowodowych zawsze warto wręczać wypowiedzenie przy świadku.

Uważam, że opisana przyczyna mojego wypowiedzenia jest nieprawdziwa. Co mogę zrobić?
- Jeżeli nie zgadzamy się ze wskazaną przyczyną wypowiedzenia, powinniśmy odwołać się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o wypowiedzeniu. Odmowa przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika nie powoduje przerwania terminu na złożenie odwołania.

Pracodawca w trakcie rozmowy telefonicznej powiedział, że wypowiada mi umowę o pracę. Czy jest to zgodne z przepisami?
- Jeżeli pracodawca lub pracownik chce złożyć wypowiedzenie, zawsze musi zrobić to na piśmie. Nieprzestrzeganie przez pracodawcę tego wymogu powoduje naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Pracownik może wówczas złożyć odwołanie do Sądu Pracy. Roszczenia pracownika zależą zazwyczaj od rodzaju zawartej umowy - może być to przywrócenie do pracy albo odszkodowanie.

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na trzy miesiące i chciałbym wręczyć pracodawcy wypowiedzenie umowy. Czy jest to możliwe?
- Umowę o pracę zawartą na czas określony można wypowiedzieć, jeżeli została ona podpisana na ponad 6 miesięcy, a w jej treści znajduje się informacja, że strony dopuszczają możliwość jej rozwiązania z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Oba warunki muszą wystąpić jednocześnie. W pana przypadku umowa o pracę jest krótsza, a więc nie może jej wypowiedzieć ani pan, ani pana pracodawca. Żeby wcześniej zakończyć współpracę, może pan jedynie zawrzeć z pracodawcą porozumienie stron.

Szef wypowiedział mi umowę o pracę, bo, jak twierdzi, nie ma już dla mnie żadnego zajęcia. Nie muszę przychodzić do pracy, ale za czas wypowiedzenia zapłaci mi należne pieniądze. Czy w tym okresie mogę zatrudnić się u innego pracodawcy?
- Tak. Prócz szczególnych przypadków, nie ma zakazu pracy na dwóch lub więcej etatach.

Chcę wypowiedzieć umowę o pracę. Szef żąda ode mnie uzasadnienia. Czy muszę je napisać?
- Pracownik, wypowiadając umowę, nie musi podawać przyczyn swojej decyzji.

Czy w razie zatrudnienia na pół etatu pracownikowi zwolnionemu przysługuje odprawa, jeśli pracuje jeszcze w drugiej firmie?
- Tak. Warunkami nabycia prawa do odprawy pieniężnej są: przyczyna niedotycząca pracownika oraz zatrudnianie przez pracodawcę co najmniej 20 pracowników w dniu wypowiedzenia. Przepisy nie różnicują prawa do odprawy w zależności od wymiaru etatu oraz nie pozbawiają nas tego prawa z powodu zatrudnienia u drugiego pracodawcy.

Czy na urlopie wychowawczym mogę być zwolniony z przyczyn ekonomicznych?
- Wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego można tylko wówczas, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a urlop trwa co najmniej 3 miesiące.

Czy pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługuje zwolnienie na szukanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
- Tak. Wymiar zwolnienia to 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze w przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski