Amerykanie już dawno odkryli, że dobrego wrażenie, które częściej przesądza o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej niż listy referencyjne, nie można zrobić tylko słowami. Ponad połowa informacji przekazywana jest mową ciała. Jak nauczyć swojego ciała "mówić", że jestem pewna siebie, że jestem najlepsza?
Ewa, Agnieszka, Lidia, Maria, Jadwiga i reszta z 10-osobowej grupy uczyły się na własnych błędach. Do tego właśnie potrzebna była kamera.
- Ewa robi wrażenie mocno stojącej na nogach, opanowanej i konkretnej. Sprawiasz wrażenie, że wiesz, co mówisz, co chcesz powiedzieć - tak grupa oceniła autoprezentację Ewy.
I tak było w każdym przypadku: najpierw kilka minut przed kamerą, z mniejszym bądź większym luzem, z mniejszą bądź większą pewnością siebie, a potem oglądanie każdego nagrania i komentarz grupy. Potem można było już przejść do kolejnej ważnej próby - symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, już nie z kamerą, ale z żywym człowiekiem.
Można powiedzieć, że mężczyźni mają genetycznie i kulturowo uwarunkowaną pewność siebie. W przypadku kobiet tę pewność siebie trzeba wydobyć
Treningi z autoprezentacji, które prowadziła jedna z trenerek-wolontariuszek Dress For Success, radna wojewódzka Tatiana Sokołowska, były już ostatnim etapem przed "laboratorium". Tak Alina Sztuba, koordynatorka projektu, nazywa tę część warsztatów, w której trenerki zastąpią profesjonaliści od wizażu, makijażu i fryzury.
Pierwszym krokiem do nałożenia "stroju dla sukcesu", w którym wybiorą się na prawdziwą już rozmowę o pracę, były jednak warsztaty nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, asertywności, odkryciem swojego potencjału, radzenia sobie z konfliktami, zmianami itepe.
- Można powiedzieć, że mężczyźni mają genetycznie i kulturowo uwarunkowaną pewność siebie - mówi Tatiana Sokołowska. - W przypadku kobiet tę pewność siebie trzeba wydobyć. Tymczasem na rynku pracy muszą walczyć z mężczyznami jak równy z równym. Często są lepiej wykształcone, mają więcej do zaoferowania pracodawcy, ale nawet nie podejmują walki z powodu braku wiary w siebie. A im dłuższy czas bez pracy, tym poczucie własnej wartości jest jeszcze niższe. To, czego ich uczymy, to sprzedawania swojej wartości za dobrą cenę. Dostają od nas swoistą skrzynkę z narzędziami do obsługi świata.
Tymczasem zainteresowanie projektem "Dress For Success" nie tylko w Poznaniu, ale w całej Wielkopolsce jest coraz większe.
- Jeszcze w czerwcu ruszamy z kolejną edycją - mówi Alina Sztuba, koordynatorka projektu.
A to oznacza kolejne kobiety, które dostaną swój "strój dla sukcesu" i swoją skrzynkę z narzędziami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- "To liczba hańby Donalda Tuska". Prawo i Sprawiedliwość opublikowało najnowszy spot
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Horror w parku narodowym. Niedźwiedź zabił małżeństwo i ich psa
- Zamach terrorystyczny w Ankarze. W odwecie Turcja bombarduje kurdyjskich rebeliantów