Drużyna florecistek ze srebrem, a Julia Walczyk z brązem ME Juniorów

Radosław PatroniakZaktualizowano
Srebrna reprezentacja florecistek niemal w całości była złożona z zawodniczek z wielkopolskich klubów Fot. Archiwum AZS UAM Poznań
Doskonale spisały się florecistki Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas rozgrywanych w Płowdiw Mistrzostwach Europy Juniorów we florecie. Julia Walczyk (AZS UAM Poznań) zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym, a drużyna z poznaniankami w składzie uplasowała się na drugim miejscu.

W zawodach indywidualnych Walczyk po wygraniu wszystkich walk eliminacyjnych rozstawiona była z numerem 1. Po trzech kolejnych zwycięstwach (w tym w ćwierćfinale z Włoszką Eleną Tangherlini 14:12), w półfinale powstrzymała ją Rosjanka Marta Martyanova 11:15. Martyanova w finale pokonała swoją rodaczkę Adelya Abdrakhmanovą 15:12 i została mistrzynią Europy. Obok Polki na trzecim stopniu podium stanęła trzecia Rosjanka – Victoria Yusova.

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy dorobek medalowy polskiej reprezentacji powiększył się o srebro florecistek z Julią Walczyk i Julią Chrzanowską (AZS UAM Poznań) w składzie. Polki, rozstawione z „jedynką” do półfinału awansowały po zdecydowanym zwycięstwie nad Wielką Brytanią 45:31. Mecz o finał z reprezentacją Włoszek był bardzo wyrównany, jednak dwie ostatnie walki należały do Polek, które wygrały 38:36. W finale reprezentacja Polski, uzupełniona o zawodniczkę IKS Leszno, Renatę Tomczak i florecistkę Beatę Żurowską (Wrocławianie), nieznacznie uległa drużynie Rosjanek 35:38. Brąz wywalczyły Włoszki.

Trenerem reprezentacji we florecie kobiet jest poznaniak Paweł Kantorski.