Drużyny mistrzów Polski spotkały się z władzami Poznania. Nagrody trafiły do czterech klubów z trzech dyscyplin

Nie tylko młodzi koszykarze Pyry Poznań mogli się częstować tortem na cześć mistrzów Polski Adam Jastrzębowski
W Sali Białej UM Poznania odbyło się w czwartek wręczenie nagród dla młodzieżowych mistrzów Polski w sezonie 2022/23. Wśród wyróżnionych znalazły się:  Lech, Enea Basket, Pyra  i Warta Poznań.

Spotkanie było okazją do nagrodzenia wyróżniających się w minionym sezonie zespołów młodzieżowych, które zdobyły tytuły mistrzowskie. Przedstawiciele klubów odebrali upominki z rąk zastępcy prezydenta Poznania, Jędrzeja Solarskiego, przewodniczącego Rady Miasta, Grzegorza Ganowicza, a także dyrektor Wydziału Sportu, Ewy Bąk.

Pierwszy z nagrodzonych klubów to Lech, który został mistrzem Polski w Centralnej Lidze Juniorów U-19. W ostatniej kolejce ligowej Kolejorz pokonał dotychczasowego mistrza – Zagłębie Lubin 3:1. Na czele tabeli lechici byli od 9. kolejek. Jest to drugie zwycięstwo Lecha w Centralnej Lidze Juniorów – pierwsze przypadło w sezonie 2017/2018.

Mistrzem Polski U-19 w koszykówce chłopców został z kolei Enea Basket Junior Poznań. W finałowym pojedynku poznańscy koszykarze w Sopocie pokonali WKK Wrocław 83:72. Sukces jest tym większy, że Enea Basket Poznań zdołał obronić wywalczony przed rokiem tytuł. MVP turnieju finałowego został wybrany Jakub Andrzejewski. W tym roku do pierwszej piątki wybrano też Jana Nowickiego. Obaj zawodnicy występują również w seniorskiej drużynie na poziomie I ligi. Trzeba podkreślić, że Enea Basket został też wybrany najlepszym klubem w ministerialnym systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży za rok 2022, jeśli chodzi o koszykówkę chłopców.

Trzeci wyróżniony klub, czyli Młodzieżowy Klub Koszykówki Pyra, zdobył natomiast tytuł mistrza Polski U-13.

W finale w Radomiu młodzi zawodnicy pokonali Twarde Pierniki Toruń 80:67, a w drodze po trofeum, przez cały sezon zespół nie doznał żadnej porażki. Na taki sukces poznańska Pyra czekała 14 lat. Warto zaznaczyć, że z 14-osobowego składu Pyry w tej kategorii wiekowej, aż 10 zawodników to jej wychowankowie.

W miniony weekend, podczas meczów które odbywały się na boisku AWF, wyłoniono z kolei młodzieżowego mistrza rozgrywek w hokeju na trawie. W rozgrywkach ostatecznie triumfowała Warta, zostając mistrzem Polski juniorów.

Każdy z zespołów otrzymał nagrodę rzeczową w wysokości 5 tys. zł na zakup sprzętu.