MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauczyciela 2023 jest wolny od pracy? Czy 13 października 2023 idziemy do szkoły? Sprawdź

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października, w tym roku będzie to sobota.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października, w tym roku będzie to sobota. freepik
Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od szkoły? Takie pytania zadają sobie rodzice i uczniowie. Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, odbywa się, tak jak co roku, 14 października. Tym razem wypada ono wyjątkowo niefortunnie, bo w sobotę. Czy w związku z tym 13 października 2023 idziemy do szkoły? Sprawdź.

Spis treści

Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, obchodzimy 14 października. W tym roku przypada ono w sobotę. Zazwyczaj w pierwszej połowie października odbywają się występy uczniów i uroczystości upamiętniające utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. To święto wszystkich pracowników oświaty, ale także uczniów.

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły?

Wiele osób zastanawia się, czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły. Zgodnie z Kartą Nauczyciela nie odbywają się wówczas zajęcia lekcyjne:

„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych (Karta Nauczyciela, art.74)”.

Oznacza to, że tego dnia nie odbywają się lekcje, a więc zajęcia dydaktyczne, ale szkoła wciąż musi spełniać swoją funkcję opiekuńczą. W tym roku 14 października jest dniem wolnym dla wszystkich (uczniów i nauczycieli), z uwagi na to, że wypada w sobotę.

Dzień Nauczyciela a zapewnienie opieki uczniom w szkole

Zasadniczo w Dniu Nauczyciela nie są prowadzone zajęcia lekcyjne. Wolne dla uczniów to jednak bardzo często problem dla pracujących rodziców. Okazuje się, że placówka ma obowiązek zapewnienia opieki uczniom w szkole.

– Należy przyjąć, że 14 października nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, ale jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych; nie jest więc dniem wolnym od zajęć innego rodzaju, np. w placówkach o pracy ciągłej. W praktyce w tym dniu w szkołach organizuje się okolicznościowe akademie, spotkania itd., jednak z tytułu udziału w tych uroczystościach, sprawowania opieki nad uczniami bądź pełnienia dyżurów nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy – można przeczytać w komentarzu do Karty Nauczyciela.

O przebiegu Święta Edukacji Narodowej decyduje dyrektor szkoły. Zazwyczaj jednak w placówkach odbywają się apele, przedstawienia i szkolne uroczystości. Uczniowie dziękują swoim pedagogom za czas i wysiłek wkładany w ich pracę, wręczane są prezenty, najczęściej kwiaty czy bombonierki. Poza tym składa się także życzenia z okazji Dnia Nauczyciela.

Czy 13 października 2023 idziemy do szkoły?

Sporo osób może się zastanawiać, czy w związku z tym, że Dzień Nauczyciela przypada w sobotę, wolny w szkole jest 13 października. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dyrektorzy mają bowiem do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie, które mogą wykorzystać w w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy lub w inne dni. Dyrektor musi je ustalić w terminie do 30 września, a następnie poinformować o tym nauczycieli, rodziców i uczniów. W niektórych szkołach i placówkach oświatowych 13 października może być więc dniem bez zajęć dydaktycznych.

13 października lekcje są krócej?

Szkoły, które nie mają wolnego 13 października mogą mieć jednak skrócone lekcje, ze względu na akademie i występy organizowane na Dzień Nauczyciela. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych ustaleń szkoły. Warto więc dowiedzieć się w konkretnej placówce, jak tam przebiegają obchody Dnia Nauczyciela.

Historia Święta Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę wydarzenia, jakim jest ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773). Początkowo jednak (w 1957 roku) za datę święta wszystkich nauczycieli uznano 20 listopada. Dopiero ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, który obchodzony jest 14 października. W 1982 roku, gdy Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, który jest świętem wszystkich pracowników oświaty.

Warto przypomnieć, że w tym roku z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej wręczona zostanie nagroda specjalna dla nauczycieli – dodatkowe pieniądze, a dokładnie 1125 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Nauczyciela 2023 jest wolny od pracy? Czy 13 października 2023 idziemy do szkoły? Sprawdź - Strefa Edukacji

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski