Dziewiąte miejsce Jana Szymańskiego w Czelabińsku! Poznaniak nie wszedł do finałowej ósemki!

Jan Szymański przed startem w hali w Czelabińsku miał apetyty przynajmniej na czołową szóstkę ME. Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Jan Szymański (AZSAWF Poznań) rozpoczął start na wielobojowych ME od trzeciego miejsca w wyścigu na 500 m. Potem jednak nie było już tak sympatycznie, bo niespełna 25-letni panczenista zajął jedenaste miejsce na 5000 m i siódme na swoim ostatnio ulubionym dystansie, czyli na 1500 m. W sumie zajął tylko dziewiątą lokatę, choć po cichu pewnie liczył, że w Czelabińsku zakręci się koło podium.

Złote medale zdobyli Holendrzy: Ireen Wuest i Sven Kramer. Ten ostatni wywalczył w Rosji siódmy tytuł i tym samym stał się najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii tej imprezy. O wygranej Holendra zadecydowały zwycięstwa na dwóch najdłuższych dystansach (5 i 10 km).

Do Rosji nasza ekipa pojechała w osłabionym składzie, bo część kadrowiczów zrezygnowała ze startu na rzecz lepszego przygotowania się do drugiej fazy sezonu (zabrakło też innych łyżwiarzy ze światowej czołówki).

Do ostatniego biegu ME – 10 000 m mężczyzn i 5000 m kobiet – dostało się tylko po ośmiu zawodników, wśród nich nie było nikogo z biało-czerwonych. Rywalizację zakończyli po trzeciej z czterech konkurencji, biegu na 1500 m.

Szymański, który na tym dystansie dwukrotnie w tym sezonie wygrał zawody Pucharu Świata, tym razem był dopiero siódmy (wygrał Rosjanin Denis Juskow). Drugi z Polaków, Piotr Puszkarski, ME ukończył na 12. pozycji. Poznaniak do rywalizacji ze światową czołówką wróci w ostatnim dniu stycznia podczas zawodów Pucharu Świata w norweskim Hamar.

W gronie kobiet Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice) zajęła dziesiątą pozycję (na 1500 m była w niedzielę też dziesiąta), a Aleksandra Goss (Stegny Warszawa) uplasowała się w klasyfikacji wielobojowej na piętnatym miejscu.

W żeńskiej rywalizacji prowadzenie po pierwszym dniu obroniła Wuest, wygrywając na 1500 m i nieznacznie przegrywając na 5000 m z goniącą ją Czeszką Martiną Sablikovą (zdobyła srebro).

Klasyfikacje końcowe ME w wieloboju
Mężczyźni: 1. Sven Kramer (Holandia) 149,928 pkt (4 biegi), 2. Koen Verweij (Holandia) 150,107 (4), 3. Denis Juskow (Rosja) 150,696 (4)... 9. Jan Szymański (AZSAWF Poznań) 112,275 (3 biegi), 12. Piotr Puszkarski (Polska) 114,373 (3).
Kobiety: 1. Ireen Wuest (Holandia) 161,734 (4 biegi), 2. Martina Sablikova (Czechy) 162,414 (4), 3. Linda de Vries (Holandia) 163,695... 10. Katarzyna Woźniak (Polska) 124,994 (3 biegi), 15. Aleksandra Goss (Polska) 126,296 (3).