Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś i jutro rozdajemy drzewka za makulaturę

Katarzyna Kamińska
Dziś finał naszej akcji "Drzewo za makulaturę". W poznańskiej redakcji czekamy dziś i jutro w godzinach od 12 do 15 na wszystkich, którzy chcą w swoim otoczeniu zasadzić drzewko.

Rozdawać będziemy sadzonki dębów szypułkowych, pochodzące z najlepszych plantacji - tzw. płyty krotoszyńskiej.

Warunkiem otrzymania rośliny, jest przyniesienie do redakcji "Polski Głosu Wielkopolskiego" 10 kg makulatury. Jedna osoba nie będzie mogła jednak dostać więcej, niż pięć sadzonek. Mamy ich do rozdania aż 3,5 tysiąca.

Przez ostatnie tygodnie namawialiśmy wszystkich do życia zgodnego z duchem ekologii. Nie znaczyło to wcale, że chcieliśmy, aby ktokolwiek rezygnował z dobrodziejstw cywilizacji. Jednak należy z tych dobrodziejstw korzystać w sposób, który nie szkodzi otoczeniu wokół nas.

O tym między innymi mówili ambasadorowie akcji "Ekologiczna Polska" - osobistości ze świata muzyki, teatru i estrady związane z Poznaniem.

- Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów - apelowała Katarzyna Bujakiewicz, poznańska aktorka filmowa i teatralna. - Potworne ilości marnujemy, a wystarczy tak mało, by tak dużo oszczędzić.
- Ilekroć wybieram się na spacer do lasu, widzę mnóstwo śmieci w każdym kącie - alarmował Michał Grudziński, aktor Teatru Nowego. - Kary za takie śmiecenie powinny być bardzo dotkliwe.

- Ale o ekologii i zachowaniach proekologicznych wciąż za mało się mówi - uważa Antonina Choroszy, poznańska aktorka teatralna i filmowa, związana z Teatrem Nowym. - Już jest lepiej, ale wciąż daleko nam do ideału pod względem dbałości o środowisko, w którym żyjemy.

Bogdan Smoleń tworzy w podpoznańskim Baranówku park, w którym niepełnosprawne dzieci będą korzystały z dobrodziejstw hipoterapii. Obecnie przygotowuje grunt pod przyszłe sadzonki.

Poetycko o świecie wokół nas powiedział wczoraj Grzegorz Tomczak - bard, poeta i kompozytor:
My, ludzie, żyjemy na tym - jak mówią - najlepszym ze światów. Ale nie sami. Są tu również nasi bracia mniejsi zwierzęta, góry, morza, rzeki, lasy, łąki, pola... Niektórym się wydaje, że te góry, rzeki, lasy należą do człowieka. Myślę, że to nieprawda! Że jest odwrotnie! Że to człowiek należy do tych gór, rzek, lasów. Bo przecież, kiedy nas już nie będzie, to góry stać będą nadal, rzeki będą płynąć, drzewa rosnąć. A my? My musimy pozwolić im płynąć, rosnąć, stać. Musimy dbać o przyrodę, jak o własną rodzinę! Bo zazwyczaj o rodzinę się dba. Tak myślę...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski