Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Głuchych

Redakcja
Międzynarodowy Dzień Głuchych - język migowy
Międzynarodowy Dzień Głuchych - język migowy
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. Jego obchody rozpoczęto w 1951 roku, kiedy to po raz pierwszy odbył się kongres Światowej Organizacji Głuchych. Od tamtej pory dzień ten obchodzony jest co roku w ostatnią sobotę września. Jego głównym celem jest zainteresowanie polityków, władz i społeczeństwa problemami ludzi niesłyszących.

Nie wiadomo dokładnie, ile w Polsce jest osób niesłyszących. Szacuje się, że ich liczba waha się w granicach 45-50 tysięcy.

Największą organizacją skupiającą osoby niesłyszące, słabosłyszące i głuchonieme w naszym kraju jest Polski Związek Głuchych, który ma ok. 100 tysięcy członków.

Na tle Polski wyróżnia się także działalność Stowarzyszenia ONSI (Organizacji Niesłyszących, Słabosłyszących Internautów). Ma ono na koncie niemałe sukcesy. Uruchomiło m.in. internetową telewizję (www.onsi.tv), która codziennie od poniedziałku do piątku przekazuje najświeższe informacje z kraju i ze świata w języku migowym, a także portal informacyjny, gdzie publikowane są najważniejsze informacje dotyczące spraw słuchu.

Stowarzyszenie ONSI zajmuje się także organizowaniem spotkań i imprez dla ludzi głuchych, m.in. wybiera własną miss i mistera, których później wysyła na eliminacje światowe. Najbliższa edycja wyborów odbędzie się w październiku w Poznaniu.

- W jej organizację zaangażowaliśmy utalentowane osoby głuche i słabosłyszące - artystów, wizażystów, stylistów, fotografów, a nawet projektanta mody - mówi Anna Sacha, członek zarządu.
Osoby głuche nie lubią, kiedy nazywa się je głuchoniemymi. - To jest bardzo obraźliwe. Głusi są, ale niemi już nie. Mają przecież swój polski język migowy - mówi Sacha.

W Międzynarodowym Dniu Głuchych głusi apelują do osób słyszących przede wszystkim o większy szacunek do ich języka i odmienności. - Nie postrzegajmy ludzi głuchych przez pryzmat stereotypu, czyli biednej, poszkodowanej osoby - apeluje Anna Sacha. DJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski