Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś noc zrówna się z dniem! Równonoc wiosenna 2021. Co oznacza i dlaczego występuje?

Alicja Durka
Alicja Durka
Równonoc wiosenna 2021, czyli kiedy noc zrówna się z dniem. Co oznacza i dlaczego występuje?
Równonoc wiosenna 2021, czyli kiedy noc zrówna się z dniem. Co oznacza i dlaczego występuje? Aneta Zurek
Dziś możemy zaobserwować równonoc wiosenną, to oznacza, że dzień będzie trwał niemal dokładnie tyle, ile noc. Co oznacza i dlaczego występuje? Tłumaczymy!

Równonoc wiosenna 2021

Równonoc wiosenna, czy też przesilenie wiosenne coraz bliżej. Na półkuli północnej zazwyczaj występuje około 20-21 marca. Nie inaczej będzie w tym roku. W 2021 roku przesilenie wiosenne będzie miało miejsce w sobotę, 20 marca. Wtedy też rozpocznie się kalendarzowa wiosna. To oznacza, że w sobotę, 20 marca, po raz pierwszy w tym roku, dzień będzie dłuższy od nocy.

Czym jest równonoc?

Leksem równonoc wywodzi się z łaciny, od: aequus - równe) i nox (nocy).

20 marca skończy się zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa zima. Nie zawsze jednak dzieje się to jednego dnia, ponieważ astronomicznej wiosny nie wyznacza konkretna data w kalendarzu. Podobnie jest z jesienią. Dwa razy w roku mamy do czynienia z równonocą, inaczej ekwinokcjum, czyli dobą, w której dzień i noc są niemal równie. Co ciekawe, jeśli na półkuli północnej jest równonoc wiosenna, to na południowej jesienna i na odwrót.

Dlaczego tak się dzieje? Ziemia, w wyniku stałego przemieszczanie się dookoła słońca, dwa razy w roku przekracza punkt, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik dzielący obie półkule. Północna półkula nachyla się w stronę słońca, wynikiem czego są dłuższe i cieplejsze dni. Dzieje się tak, ponieważ oś ziemi nie jest równoległa względem słońca, jest za to pochylona pod kątem około 23° względem ekliptyki, czyli swego rodzaju koła na sferze niebieskiej, wzdłuż którego obserwuje się roczny ruch Słońca z Ziemi.

Wtedy też dzień zrównuje się z nocą. Po równonocy wiosennej półkula północna, na której znajduje się Polska, będzie bardziej oświetlona niż południowa, a każdy kolejny dzień będzie dłuższy od poprzedniego.

Dłuższe, cieplejsze dni i krótsze noce po równonocy wiosennej

Po długich, zimowych miesiącach dni stają się coraz dłuższe. Cały czas jednak, przez większą część doby, panuje zmrok. To zacznie się zmieniać już 20 marca, kiedy to słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o godzinie 17.48. To oznacza, że dzień będzie trwał 12 godzin i 10 minut. To aż 4 godziny i 27 minut dłużej od najkrótszego dnia w roku. To jednak nie koniec, najdłuższy dzień w roku będzie trwał jeszcze o 4 godziny i 37 minut dłużej.

Dłuższe dni oznaczają również wyższe temperatury. W kolejnych sześciu miesiącach półkula północna będzie znajdowała się bliżej słońca, co oznacza, że średnia temperatura w tym okresie będzie zdecydowanie wyższa. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą jednak negatywnie wpływać na niektóre osoby, zmieni się m.in. wilgotność powietrza, czy wartość ciśnienia. To, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych na tego typ zmiany, może wywołać zmęczenie i bóle głowy. Na ciepłe dni musimy jednak jeszcze poczekać. Na 20 marca zapowiadane są bowiem temperatury nieznacznie powyżej zera. Synoptycy zapowiadają jednak, że pod koniec marca możemy spodziewać się wiosennego deszczu.

Areszt Śledczy w Poznaniu to nie tylko druty, kraty i wypełnione przestępcami cele. Wewnątrz murów aresztu osadzeni próbują "normalnie" funkcjonować. Mają profesjonalną opiekę medyczną, pracują, mogą grać w xboxa (choć nie wszyscy) i czytają. To wszystko ma wpłynąć na proces ich resocjalizacji. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

W takich warunkach żyją więźniowie! Oto zdjęcia z Aresztu Śl...

Kiedy przestawić zegarki w 2021? Zmiana czasu na letni

Chociaż równonoc wiosenna będzie miała miejsce 20 marca, to na przestawienie zegarków poczekamy jeszcze tydzień. W 2021 roku zegarki należy przestawić w nocy, z soboty 27 marca na niedzielę 28.marca, z godziny 2 na 3. To oznacza, że tej nocy będziemy spać godzinę krócej.

Tradycje związane z równonocą wiosenną

Równonoc wiosenna w Polsce często związana jest z topieniem marzanny. Ma to być symbol pożegnania zimy, zła i śmierci, a co za tym idzie powitania wiosny, czyli życia i radości. Marzanna zwyczajowo wykonywana jest ze słomy, materiałów, wstążek i innych ozdób. Jej topienie ma na celu przywołanie wiosny.

Czy wierzymy w teorie spiskowe?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski