Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci mogą być... młodsi. Kampania skłania do obietnic

Monika Kaczyńska
Emeryci mogą być... młodsi.  Kampania skłania do obietnic
Emeryci mogą być... młodsi. Kampania skłania do obietnic
Andrzej Duda obiecuje wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Prezydent Komorowski obiecuje, że pomyśli o świadczeniach po 35 i 40 latach pracy. Wiek emerytalny pojawił się w kampanii prezydenckiej. Na razie kwestię tę podjęli dwaj główni pretendenci do fotela.Dotąd nieprzejednany Bronisław Komorowski oświadczył, że propozycja umożliwienia przechodzenia na emeryturę po 35 w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn jest godna rozważenia.

To oświadczenie podchwycił natychmiast przewodniczący OPZZ Piotr Guz i wystosował do prezydenta list otwarty, w  którym deklaruje chęć współpracy przy przygotowaniu regulacji zmierzających do umożliwienia przechodzenia  na  emeryturę osób z długim stażem pracy niezależnie od  tego czy osiągnęły już wiek emerytalny.
- Można powiedzieć, że ten list to sposób na dodatkowe zachęcenie pana prezydenta do dialogu - mówi Ryszard Grąbkowski z OPZZ. - Tym bardziej, że pan prezydent sam taką chęć zadeklarował, a nasz projekt zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych leży w Sejmie.

Projekt przygotowany przez OPZZ jest po pierwszym czytaniu w komisji. Przewiduje on, że pracujący, którzy mieliby długi staż ubezpieczeniowy - wynoszący 35 lat dla kobiet i 40  lat dla mężczyzn mogliby przechodzić na emeryturę niezależnie od wieku.  - Cały czas lob-bujemy za wprowadzeniem takich rozwiązań i chcemy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję - podkreśla Grąbkowski.

Od deklaracji obniżenia wieku emerytalnego rozpoczął kampanię główny konkurent Komorowskiego, Andrzej Duda, kandydat PiS. 
Poseł Tadeusz Dziuba zwraca uwagę, że deklaracja kandydata PiS na prezydenta w sprawie emerytur nie powinna dziwić. - Nasza formacja od początku była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego. Gdy mimo sprzeciwów to rozwiązanie przeszło zadeklarowaliśmy, że gdy dojdziemy do władzy, natychmiast się z tego wycofamy. Jesteśmy w tym konsekwentni - mówi. - Oczywiście trzeba jeszcze wygrać wybory.

Dziuba podkreśla, że podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie jest na razie koniecznością. -Mamy do dyspozycji szereg innych instrumentów  - od masowego zatrudniania młodych ludzi po uszczelnienie systemu podatkowego - mówi.  

Skoro kandydaci do najwyższego urzędu w państwie rozpoczęli kampanię od deklaracji dotyczących emerytur, związkowcy postanowili skorzystać z okazji i rozszerzyć dyskusję.
- Postulat wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego i umożliwienia przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn pod warunkiem zgromadzenia składek wystarczających na minimalne świadczenie to jeden z podstawowych postulatów kampanii, którą prowadzi Solidarność wraz z innymi centralami związkowymi - podkreśla Barbara Napieralska z Zarządu Regionu Wielkopolska "S". 

Związkowcy twierdzą, że choć żyjemy dłużej nie zawsze jesteśmy zdolni dłużej pracować.
- Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych przedstawiło pani premier 12 postulatów (patrz ramka) w sprawach wymagających pilnie społecznej debaty, której pani premier unika - informuje Barbara Napieralska.

 

O czym chcą rozmawiać związkowcy?

Związkowcy będą negocjować na temat:

  • Wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc.  przeciętnego wynagrodzenia
  • Wprowadzenia minimalnej stawki za godzinę pracy na poziomie 10-11 zł
  • Wycofania się z 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy i  obowiązku podpisywania umowy o pracę przed jej rozpoczęciem.
  • Wyeliminowania umów śmieciowych oraz wymuszonego samozatrudnienia.
  • Wprowadzenia skutecznej polityki państwa zmierzającej do tworzenia stabilnych miejsc pracy
  • Odmrożenia płac w sferze budżetowej
  • Odmrożenia zamrożonej od 4 lat  podstawy naliczania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych
  • Przywrócenia odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli - kompleksowej reformy służby zdrowia
  • Bardziej sprawiedliwego podziału dochodu narodowego m.in. przez zwiększenie progresji podatkowej
  • Wprowadzenia systemowych zmian w dialogu społecznym
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski