Emerytury 2018. Jaka będzie nasza przyszła emerytura? Jak czytać informacje o stanie konta w ZUS?

Milena Kochanowska
Trzeba wiedzieć, jak czytać informacje o stanie naszego konta w ZUS
Trzeba wiedzieć, jak czytać informacje o stanie naszego konta w ZUS 123 RF
ZUS rozsyła właśnie listy z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. W Wielkopolsce informacja taka do końca sierpnia trafi do prawie 2 milionów osób.

Każdy, kto ma odłożoną choćby złotówkę w ZUS, dostał lub wkrótce dostanie „Informację o stanie konta ubezpieczonego”. Opisuje ona stan naszego konta emerytalnego na 31 grudnia 2017 r. – sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też ile składek zgromadziliśmy na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego, jeżeli członkiem jakiegoś OFE jesteśmy.

Ci, którzy mają co najmniej 35 lat, dostali lub dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z informacji dowiemy się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdybyśmy już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdybyśmy pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

Przeczytaj też:Odszkodowanie dla ucznia lub studenta

Niektórych odbiorców informacji najbardziej zaniepokoił fakt, że ich prognozowana emerytura jest niższa od poprzednio prognozowanej. Dlaczego?

Obniżenie wieku emerytalnego

– Główny powód to obniżenie wieku emerytalnego tłumaczy Marlena Nowicka, wielkopolska rzeczniczka ZUS. – Jeśli przechodzimy na emeryturę kilka lat wcześniej, to odkładamy mniej składek na koncie emerytalnym i emerytura jest niższa. Dla przykładu, kobieta urodzona po 30 września 1973 r. mogła otrzymać wcześniej prognozowaną emeryturę obliczoną dla wieku 67 lat – bo taki miał być docelowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, podczas gdy teraz ma prawo do emerytury już w wieku 60 lat.

Statystyczny Polak żyje coraz dłużej

Kolejny czynnik, który potencjalnie obniża nasze przyszłe emerytury to rosnąca długość życia. Przy obliczaniu prognozowanej emerytury wykorzystywana jest "tablica życia" z 31 grudnia poprzedniego roku. Skalę takiej tendencji można pokazać porównując stare tablice z nowymi. W 1999 roku przeciętne trwanie życia w wieku emerytalnym to 184 miesiące, w roku 2017 to już 219 miesięcy. – Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od ustalenia prawa do emerytury do dnia śmierci ubezpieczonego. Chodzi o ustalenie przewidywanego okresu pobierania przez daną osobę emerytury i równomierne rozłożenie zgromadzonych składek. Im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym dłużej statystycznie będziemy ją pobierać. Zatem nasze oszczędności muszą być rozłożone na większą liczbę lat – wyjaśnia rzeczniczka.

Niektórzy z nas mają jednak jeszcze kapitał w OFE

Ci z nas, którzy są członkami OFE muszą też pamiętać o tym, że informacja z ZUS nie zawiera wyliczenia emerytury, która przysługuje im z OFE. Na 10 lat przed ukończeniem przez nas wieku emerytalnego, OFE co roku przekazuje do ZUS na subkonto 10 proc. naszego zebranego kapitału. Przykładowo więc: jeżeli mężczyzna w 2017 r. ukończył 56 lat, to w tegorocznej informacji z ZUS na jego subkoncie zapisane jest tylko pierwsze 10 procent z OFE.

Czekać czy składać wniosek o emeryturę?

Podsumowując, nasze emerytury mogą być niższe, bo będziemy krócej pracować, a tym samym zgromadzimy mniejszą sumę na koncie. Ponadto statystycznie dłużej żyjemy, więc suma składek musi być podzielona na podwyższaną liczbę miesięcy z tablic życia. Warto jednak pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, nasze świadczenie będzie wyższe. Jak więc sprawdzić, czy lepiej czekać i jak długo, czy od razu składać wniosek o emeryturę?

We wszystkich placówkach ZUS funkcjonują doradcy emerytalni. Doradca wyjaśnia potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wylicza w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej. Każdy przyszły emeryt powinien wiedzieć, że opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost średnio o około 8 proc.

Co podniesie nam kwotę emerytury?

Przede wszystkim podejmowanie legalnej pracy, czyli umowa o pracę, dzięki której nasze składki będą trafiały do ZUS. Trzeba pamiętać, że umowa o dzieło nie pociąga za sobą obowiązku składkowego, więc jeżeli malarz, rzeźbiarz czy muzyk dobrowolnie nie będą płacili składek na ubezpieczenia społeczne, to nie urośnie im kapitał, z którego ZUS będzie mógł wyliczyć emeryturę. Ważne są również zarobki – im wyższa pensja tym wyższe składki są odprowadzane na koncie i subkoncie.

Warto sprawdzić, czy mamy wyliczony kapitał początkowy

Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli przed wprowadzeniem reformy ubezpieczeń społecznych. Jeśli ZUS nie obliczy go nam na podstawie dokumentów, które dostarczymy wraz z wnioskiem, nasza emerytura będzie niższa niż ta, która rzeczywiście nam przysługuje. Warto więc złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego wraz z kompletem dokumentów. Jeśli jednak odnajdziemy później jakieś brakujące dokumenty, możemy poprosić ZUS o przeliczenie kapitału na nowo.

Przeczytaj też: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy. Kto może go dostać?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zmartwiony
TO JEST WKURZAJĄCE !!!Polacy żyją coraz krócej :(( NIESTETY!!!To Granda i kolejne KŁAMSTWO!!! Ludzie odchodzą nie kończąc 60 lat....lub mając niewiele ponad .Nie wspomnę ,ile jeszcze młodszych umiera...Szok,szok ..skąd te dane , chyba nie z Polski....
A
Antek
KŁAMSTWO! bo Statystyczny Polak żyje coraz krócej a nie dłużej.
Dodaj ogłoszenie