Emerytury 2019: Od czerwca rekordowa waloryzacja składek ZUS. Poczekaj do lipca, możesz zyskać wyższą emeryturę [24.05.19]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Emerytura w czerwcu? Pomóc nam w podjęciu decyzji może doradca emerytalny, który wyliczy jej prognozowaną wysokość
Emerytura w czerwcu? Pomóc nam w podjęciu decyzji może doradca emerytalny, który wyliczy jej prognozowaną wysokość 123 RF
Udostępnij:
Ci, którzy kończą w czerwcu wiek emerytalny, powinni zastanowić się kiedy złożyć wniosek o emeryturę – czy wniosek o emeryturę złożyć już w czerwcu, czy lepiej poczekać do lipca. Od czerwca czeka nas co prawda rekordowa waloryzacja składek ZUS, ale gdy złożymy wniosek o emeryturę w czerwcu, nasze składki obejmie tylko ta waloryzacja, a inna nas ominie. Co więc możemy stracić składając wniosek o emeryturę w czerwcu i dlaczego warto to wiedzieć?

Czerwcowa waloryzacja składek ZUS

ZUS jest zobowiązany do dokonywania co roku waloryzacji składek zgromadzonych na koncie każdego przyszłego emeryta. Podobnie jak w marcu waloryzuje wypłacane już emerytury, tak w czerwcu podejmuje decyzję o wysokości waloryzacji składek przyszłych emerytów. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, waloryzacja roczna składek ZUS powinna być wyjątkowo wysoka. W 2018 r. była ona najwyższa od 9 lat i wynosiła prawie 9 proc. W 2019 r. waloryzacja składek może być jeszcze wyższa.

Czytaj też: Emerytury kobiet urodzonych w 1953 roku. Co trzeba zrobić, by ZUS przeliczył ci emeryturę.

Emerytura w czerwcu – jakie są minusy?

Jeżeli złożymy wniosek o emeryturę w czerwcu, nasze składki zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli więc poczekamy ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej (czerwcowej) obejmie nas jeszcze waloryzacja za jeden kwartał (lipiec-wrzesień).

Gdy nabywamy prawo do wypłaty emerytury w czerwcu – wówczas nasze składki obejmuje wyłącznie waloryzacja roczna

Emerytura w czerwcu, czy dopiero w lipcu – jedna emerytura mniej

Pamiętajmy jednak, że jeśli złożymy wniosek w lipcu, emerytura zostanie przyznana od miesiąca złożenia wniosku, czyli od lipca a nie od czerwca. Tym samym jednej wypłaty emerytury nie otrzymamy. Co się więc bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak, wybierając moment przejścia na emeryturę, wiedzieć, co się traci, a co zyskuje. Pomóc nam w podjęciu decyzji może doradca emerytalny, który wyliczy jej prognozowaną wysokość. Pójdźmy więc do swojego ZUS i skorzystajmy z jego pomocy.

Emerytura w czerwcu – czy i kiedy możemy wycofać wniosek o emeryturę?

Trzeba wiedzieć też o tym, że jeśli nawet złożymy już wniosek, możemy go jeszcze wycofać. Mamy taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS, to znaczy w ciągu 30 dni od odebrania decyzji emerytalnej.

Wniosek o emeryturę tylko w czerwcu

Niektórzy muszą wniosek o emeryturę złożyć jednak w czerwcu. – Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tak zwaną emeryturę z urzędu i kończą wiek emerytalny w czerwcu. Osoby te, wniosek o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny. Jeśli więc osiągają go w czerwcu, muszą też w czerwcu złożyć wniosek o emeryturę.

Czytaj też: Czy emeryci i renciści dostaną "Trzynastkę w 2020 roku?

Dwa rodzaje waloryzacji składek ZUS

Są dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na koncie przyszłego emeryta na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Nie uwzględnia jednak waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia.

Waloryzacja roczna w następnych miesiącach roku – począwszy od lipca – uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest więc jedynym miesiącem, w którym składki podlegają tylko waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. Osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć wobec tego świadczenie niższe (przy wysokich emeryturach nawet o kilkaset złotych), niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

Czytaj też: Jak przedsiębiorcy mogą odzyskać nadpłacone składki?

Przykład jak waloryzacja składek ZUS wpływa na wysokość emerytury

Idziemy na emeryturę między czerwcem a grudniem:
nasze składki będą zwaloryzowane:

  • waloryzacją roczną w czerwcu,
  • za I kwartał w lipcu
  • za II kwartał w październiku

Podobnie będzie, jeśli złożymy wniosek między styczniem a czerwcem, w tym wypadku obejmie nas:

  • waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu
  • i za IV kwartał – ta dotyczy świadczeń z prawem od kwietnia.

Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KaJur
Sprawa waloryzacji kwartalnej jest przedstawiona nieprawidłowo! Brakuje też najważniejszej informacji - nie należy przechodzić na emeryturę w czerwcu. Od lat czerwcowa jest niższa od emerytury majowej (a nawet wcześniejszych). Spowodowane jest to absurdalną różnicą pomiędzy wskaźnikami waloryzacji rocznej i kwartalnej. Warto poczekać do lipca, nawet kosztem 1 emerytury!
G
Gość
dyskryminacja ze względu na datę urodzenia i gdzie tu prawo i sprawiedliwość,straciłem blisko 300złotych miesięcznie przechodząc na emeryturę w czerwcu niestety.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie