Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe 2021. Projekt "Solidarności" w sprawie emerytur stażowych jest gotowy. Co na to eksperci?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Eksperci podkreślają, że do zaakceptowania jest tylko taki projekt zmian emerytalnych, który nie będzie dodatkowo nadwerężał systemu ubezpieczeń społecznych
Eksperci podkreślają, że do zaakceptowania jest tylko taki projekt zmian emerytalnych, który nie będzie dodatkowo nadwerężał systemu ubezpieczeń społecznych Adam Jankowski
NSZZ "Solidarność" przygotowała własny projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zbieranie pod nim podpisów ma ruszyć na początku lipca. Potrzebnych ich będzie 100 tys. Przedstawiciele związku przekonują, że kierują się dbałością o godność ludzi pracy, a emerytura stażowa ma być przywilejem, z którego można będzie skorzystać w szczególnej sytuacji. Eksperci mówią o ubóstwie przyszłych stażowych emerytów i pogłębianiu deficytu w systemie ubezpieczeń społecznych.

Na wtorkowej konferencji prasowej „Solidarność” zaprezentowała własny projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Trwa głosowanie...

CZY WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ WYDŁUŻONY DO 67 LAT?

Zgodnie z tym projektem kobiety, które miałyby na swoim koncie 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych (te ostatnie to te, w których nie płacimy składek na ubezpieczenie społeczne, do 1999 roku takim okresem był na przykład urlop wychowawczy), mogłyby przejść na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli 60 lat). Mężczyźni podobnie, emerytami stażowi mogliby zostać po 40 latach pracy czyli również przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi dla nich obecnie 65 lat.

Które zawody wykonywane przez mężczyzn kobiety uznają za najmniej atrakcyjne i nie chciałyby, aby ich przyszły facet się tym zajmował? Zapytano o to w ankiecie. Co ciekawe, panie wskazały niekoniecznie niskie płatne zawody. Zobacz, które zawody wymieniło najwięcej kobiet --->

Te zawody mężczyzn najbardziej odstraszają kobiety. Jeśli wy...

Warunkiem wypłaty emerytury stażowej miałoby być zgromadzenie w FUS kapitału, który umożliwi wypłatę emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. – Umożliwienie Polakom przejścia na emeryturę po 35 lub 40 latach pracy realnie obniżyłoby wiek emerytalny i drastycznie wysokość samych świadczeń – komentują eksperci.

**

– Mamy informacje z rozmaitych branż, że z powodu pracy w wyjątkowych warunkach czy też z powodu rozmaitych sytuacji losowych istnieje konieczność wprowadzenia emerytur stażowych – przekonuje Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolskiej "Solidarności". – Podkreślamy jednak, że to ma być przywilej, a nie przymus czy obowiązek. Zachęcamy wszystkich, którzy mają takie możliwości, by pracowali dłużej, bo to najlepsze rozwiązanie i dla każdego pracującego, i dla systemu ubezpieczeń społecznych. Pod tym względem jesteśmy zgodni z ekonomistami i ekspertami. Emerytura stażowa ma być rozwiązaniem w sytuacji szczególnej. Przyszli emeryci mają mieć wypracowany kapitał i na swoim koncie minimum 35 i 40 lat pracy, więc ta liczba tak bardzo nie odbiega od stażu wielu emerytów na zasadach ogólnych. Projekt to też ukłon w kierunku godności ludzi pracy.

**

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Związkowcy nie wykluczają jednak tego, że emeryci stażowi będą musieli czy chcieli dorabiać do świadczenia, bo ewentualna emerytura stażowa będzie niska.

– Od 20 lat działam w Radzie Dialogu Społecznego i wielokrotnie dyskutowaliśmy na ten temat. Przede wszystkim, żeby projekt był do przyjęcia, jednym z jego warunków musiałby być staż wynoszący co najmniej 40-43 lata okresów wyłącznie składkowych i dla mężczyzn, i dla kobiet – uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek RDS. Jego zdaniem, wprowadzenie w życie projektu w formie obecnie proponowanej przez "Solidarność" może znacznie powiększyć deficyt w systemie ubezpieczeń społecznych.

**

– Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i musimy podjąć decyzję czy coraz więcej przeznaczać na opiekę zdrowotną, czy na zasypywanie dziury w ZUS – mówi ekspert. – Nie zapominajmy też o tym, że emerytury pozwalające żyć na przyzwoitym poziomie to te wypracowane w systemie 3:1, czyli 45 lat pracy – 15 lat emerytury. Na tym, co proponują związkowcy ucierpią najbardziej kobiety. 55-letnia kobieta ma przed sobą statystycznie jeszcze 29 lat życia. Nawet gdyby miała na początku dorabiać na emeryturze stażowej, to i tak w późniejszej, drugiej fazie emerytalnej, nie będzie już w stanie tego robić. Wtedy będą musiały powstawać pomysły na wspomaganie takich emerytek na zasadzie dzisiejszych "trzynastek", co znów pogłębi deficyt w systemie ubezpieczeń. W ostatniej zaś, trzeciej fazie emerytalnej, trzeba myśleć raczej o dokładaniu do siebie, bo jest się zwyczajnie niesprawnym. Do wielu uboższych emerytów już dokłada wówczas państwo, bo nie zawsze rodzina zapewnia im opiekę.


Doradca Lewiatana zwraca uwagę na to, że przyszłych emerytów stażowych czeka też niekomfortowe poczucie ubóstwa, bo mimo waloryzacji, emerytury nie rosną przecież tak, jak wynagrodzenia osób pracujących, a zawsze działa mechanizm porównywania się do innych.
– O tych sprawach trzeba mówić otwarcie, bo ani związkowcy, ani politycy swojemu elektoratowi tego nie powiedzą wprost. Podkreślam więc, że projekt jest do przyjęcia, ale przede wszystkim z innym, zrównanym dla obu płci stażem pracy – podsumowuje Jeremi Mordasewicz.**

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że liczy na to, że obywatelski projekt zostanie poparty przez Zjednoczoną Prawicę i inne ugrupowania. Przypomniał, że "Solidarność" podpisała porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą. – Niestety sprawa przeciąga się już drugą kadencję. Uważamy więc, że trzeba wspomóc działania prezydenta – dodał.

**

Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta RP powiedział money.pl, że "prace nad projektem w Pałacu trwają" i że projekt prezydencki ma być złożony niezależnie od tego "Solidarności". Zapewnił też, że przy jego tworzeniu pracują najlepsi eksperci.

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski