Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Era cyfrowa tuż tuż - ruch w sieci wzrośnie trzykrotnie

MON
Era cyfrowa tuż tuż - ruch w sieci wzrośnie trzykrotnie
Era cyfrowa tuż tuż - ruch w sieci wzrośnie trzykrotnie
Miliard nowych użytkowników Internetu i 10 miliardów nowych urządzeń podłączonych do sieci do 2020 roku - taki scenariusz przewidują analitycy w badaniu Cisco Visual Networking Index. Taki rozwój jednak oznacza też gigantyczne ryzyko ataków hakerskich.

Wyniki badań dla Polski na lata 2015-2020 odzwierciedlają tę tendencję; na przykład dane mobilne mają wrosnąć sześć razy, ruch związany z wideo – 4 razy, a z grami w sieci – aż 7 razy. Za pięć lat w Polsce na jednego mieszkańca ma przypadać średnio 5,5 urządzenia podłączonego do sieci (wzrost z 125,5 mln w roku 2015 do 212,7 mln w roku 2020).

Równocześnie eksperci ostrzegają przed olbrzymim wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa danych zgromadzonych w zdigitalizowanym świecie.

W skali globalnej można się spodziewać, że liczba ataków hakerskich typu DDoS (opartych na metodach rozproszonej odmowy dostępu) wzrośnie z 6,6 mln do 17 mln.

Do 2020 roku 60 proc. przedsiębiorstw ucierpi z powodu braku przeciwdziałania zagrożeniom

Doniesienia o gigantycznym ryzyku czyhającym zwłaszcza na biznesowych użytkowników internetu potwierdzają także badacze z firmy Gartner. W specjalnym raporcie (Cybersecurity at the Speed of Digital Business) alarmują, że do 2020 roku 60 proc. przedsiębiorstw świadczących usługi w sieci dotkliwie ucierpi ze względu na brak umiejętności zespołów IT przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco w Polsce, tak pointuje doniesienia analityków:

- Wraz z rozwojem cyfryzacji i podłączaniem do sieci coraz większej liczby ludzi i przedmiotów, dane stają się najbardziej strategicznym zasobem firm, miast i państw. Umiejętność bezpiecznego wykorzystania danych do świadczenia nowych usług będzie determinować sukces.

Nic dziwnego, że dyrektor generalny IT Company, Maciej Pokrzywiński, zachęca biznes do konkretnych działań już teraz.

- Zarysowany przez analityków Cisco obraz przyszłości wymaga od firm nastawienia strategii biznesowej na maksymalizację zysków z globalnej transformacji cyfrowej. Nie tylko liderzy-wizjonerzy, ale wszyscy przedsiębiorcy powinni jak najszybciej zewrzeć szyki i postawić na innowacje – zwłaszcza informatyczne. Równocześnie muszą zapewnić swoim firmom pełne bezpieczeństwo, bo niemal wszystko opiera się na IT. Jak mówią eksperci, optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznego wsparcia IT, ponieważ takie rozwiązanie jest tańsze od zatrudniania własnych informatyków (np. brak kosztów ciągłych szkoleń) oraz bezpieczniejsze (brak ryzyka przestojów w pracy, możliwość uzyskania wysokich odszkodowań w przypadku awarii). Dopiero taka optymalizacja nie tylko działu IT, ale całego biznesu, umożliwi wyciśnięcie maksimum z cyfrowej rewolucji, jakiej jesteśmy świadkami.

POLECAMY TEŻ:

Indeks zakazanych stron internetowych. Czy powinien zostać wprowadzony?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski