Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Poznań uruchomił interaktywną mapę dla kibiców [FILM]

Maciej Roik
Na panelu z lewej strony zaznacza się interesujące elementy, które pojawiają się na planie
Na panelu z lewej strony zaznacza się interesujące elementy, które pojawiają się na planie
Wchodzisz na stronę poznan.pl i szukasz zakładki "Turniej na mapie". Następnie pojawia się mapa z panelem po lewej stronie. To na nim zaznaczone są elementy, które możesz odnaleźć. A wśród nich są rekomendowane postoje taksówek, punkty medyczne, parkingi Park&Ride (parkuj i jedź) oraz Park&Walk (parkuj i idź), wioski kibica czy trasy dodatkowych linii autobusowych, które będą kursować w dni meczowe.

Na stronie można sprawdzić ulicę, ale żeby trafić dokładnie do celu trzeba użyć prywatnego GPS, lub potraktować telefon jak zwykłą mapę.

Miasto uruchomiło interaktywną mapę, która ma pomóc kibicom poruszać się po Poznaniu. Przygotowana przez GEOPOZ usługa pozwala dokładnie zlokalizować te miejsca, które z punktu widzenia zagranicznego fana futbolu mogą się okazać najbardziej przydatne.

- Na mapie znajdują się informacje niedostępne nigdzie indziej - podkreśla Wojciech Pelc, kierownik oddziałów serwisów informacyjnych UM. - To kompletnych zestaw porad, jak poruszać się po mieście.

W miejskim serwisie nie zabraknie informacji dotyczących np. rekomendowanych dróg dojazdowych do parkingu, czy punktów, w których można kupić bilety na komunikację miejską. To nie znaczy, że usługa jest pomyślana tylko z myślą o kibicach. Może się przydać także mieszkańcom, czy osobom pracującym w okolicy strefy kibica - na planie zaznaczono bowiem dokładny obszar fan zone. A to znaczy, że można np. sprawdzić, czy dany budynek będzie się znajdował w jej granicach.

Całość ma być w pełni przyjazna użytkownikom. Dlatego to internauta decyduje, co chce zobaczyć. (Dzięki temu mapa nie jest wciąż pełna informacji, przez których "przebicie się" graniczy z cudem)???. Kibic sam dobierze, czego potrzebuje, a miejsca może w łatwy sposób zlokalizować klikając na odpowiednią ikonę.

Na razie oprócz języka polskiego, plan jest dostępny także po niemiecku oraz angielsku. Do Euro prawdopodobnie pojawi się też wersja chorwacka i włoska.

- Żadne inne miasto w Polsce nie przygotowało tak bogatego serwisu - zaznacza Wojciech Pelc. I dodaje: - Tylko my oferujemy informacje w wersji mobilnej, ale bez potrzeby ściągania na telefon dodatkowej aplikacji.

Wszystkie dane zostały naniesione na mapę przez pracowników GEOPOZ. W tym przypadku zostały one jednak dostarczone konkretnie przez te osoby, które na stałe zajmują się przygotowaniami do turnieju. Dzięki temu ryzyko pomyłek jest niewielkie. A gdyby zdarzyła się "wpadka", mapę w każdym momencie można zmienić.

Poświęcona przygotowaniom do Euro 2012 podstrona www.poznan.pl/uefaeuro2012 działa od 2007 roku (na niej znajduje się interaktywna mapa). Od zeszłego roku jest ona dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, chorwackim, hiszpańskim oraz portugalskim. Oprócz tego prowadzonych jest pięć blogów, na których Chorwat, Anglik, Hiszpan, Irlandczyk i Włoch na bieżąco dzielą się spostrzeżeniami na temat miasta oraz przygotowań do turnieju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski