18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-weksel: wymyśliła go firma z Poznania

Mateusz Pilarczyk
Istota weksla sprowadza się do wystawienia pisemnego zobowiązania, w którym jego wystawca deklaruje, że uiści określoną kwotę pieniędzy na rzecz posiadacza weksla
Istota weksla sprowadza się do wystawienia pisemnego zobowiązania, w którym jego wystawca deklaruje, że uiści określoną kwotę pieniędzy na rzecz posiadacza weksla archiwum
Wystarczy, aby kilku kontrahentów nie wywiązało się z danego słowa i firma traci płynność finansową. W konsekwencji nie reguluje swoich zobowiązań i łańcuszek niepłacenia wydłuża się. Słowo dane przez odbiorcę towaru lub usługi, że zapłaci w terminie, można jednak podeprzeć czymś bardziej namacalnym niż honor i wywiązanie się z faktury. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest weksel. Poznańska firma wymyśliła, jak prawo z 1936 roku przenieść do internetu XXI wieku.

- Istota weksla sprowadza się do wystawienia pisemnego zobowiązania, w którym jego wystawca deklaruje, że uiści określoną kwotę pieniędzy na rzecz posiadacza weksla - wyjaśnia Grzegorz Wierzbicki, prezes poznańskiej spółki Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych.

CZYTAJ TEŻ: PKB WIELKOPOLSKI WARTE 42,5 MILIARDA PIW!

Dochodzenie swoich praw z weksla jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż z niezapłaconej w terminie faktury z odroczeniem płatności. Jest jeszcze jeden atut takiego rozwiązania. Wystawienie i otrzymanie weksla w sensie prawnym i podatkowym jest zapłatą.

Weksel może być również traktowany jako zabezpieczenie kredytu i innych zobowiązań finansowych. Jako papier wartościowy może więc służyć jako zapłata przy kolejnych transakcjach.

e-weksel jest równoznaczny z jego klasycznym odpowiednikiem

Musi jednak istnieć miejsce, gdzie można w łatwy, szybki i bezpieczny sposób obracać wekslami. I tę niszę postanowiła wypełnić właśnie firma z Poznania, wymyślając platformę payper24.com, która ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Jej przygotowanie trwało kilka lat. Rozwiać trzeba było wątpliwości prawne oraz te wynikające z odpowiedniego zabezpieczenia danych w sieci. System będzie pierwszym takim rozwiązaniem w Polsce i Europie.
- Po zalogowaniu się do systemu i wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, weksel tworzy się w formie pliku zabezpieczonego podpisami elektronicznymi - wyjaśnia Radosław Frankowski, odpowiedzialny za kwestie IT w spółce.

- Tego typu e-weksel jest równoznaczny z jego klasycznym odpowiednikiem, przy czym cały proces możemy przeprowadzić samodzielnie, minimalizując jednocześnie poświęcony czas i ewentualne ryzyko - dodaje.

Weksel można wystawić kilkoma kliknięciami. Proces jest maksymalnie zautomatyzowany. Większość potrzebnych danych firmy sama się uzupełnia na podstawie ogólnie dostępnych rejestrów. Nie ma też ryzyka, że kwota zobowiązania na wekslu powiększy się - dokument może zostać wydany tylko na konkretną sumę.

Wszystko dzieje się na stronie internetowej. Również w ten sposób można zapłacić za weksel - poznańska firma korzysta przy tym z usług Krajowej Izby Obrachunkowej. Współpracuje też z większością banków. Tym samym pieniądze nie trafiają w ogóle do Depozytu Papierów Wartościowych.

System byłby jednak bezużyteczny, gdyby nie zapewniał szybkiego rozwiązania sporów między dłużnikami a wierzycielami. Dlatego też utworzono Sąd Arbitrażowy.

- Po upływie terminu i odrzuceniu żądania płatności przez dłużnika, posiadacz takiego weksla, dokonując zaledwie kilka kliknięć, składa pozew, którego treść tworzy się automatycznie - opowiada prezes Grzegorz Wierzbicki.

Orzeczenie arbitra może zapaść nawet po dwóch tygodniach. Jeśli dłużnik chce odpowiedzieć, to w ciągu ośmiu tygodni od złożenia pozwu przeprowadzana jest rozprawa Sądu Arbitrażowego, po której wydawane jest końcowe oświadczenie. Wymaga ono klauzuli wykonalności nadawanej przez sąd powszechny.

I właśnie na sporach chce zarabiać payper24.com. Za weksel trzeba będzie zapłacić 0,1 proc. jego wartości. Płacić trzeba też za samo postępowanie arbitrażowe.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski