Festyn Archeologiczny w Biskupinie 2018 - „Archeomarket. Od...

  Festyn Archeologiczny w Biskupinie 2018 - „Archeomarket. Od wymiany po stragany”. Start w sobotę 15 września

  MIKO

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Festyn Archeologiczny w Biskupinie 2018 - „Archeomarket. Od wymiany po stragany”. Start w sobotę 15 września
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

  Dziś nie wyobrażamy już sobie życia bez pieniędzy. A jak było w przeszłości? Czy człowiek zawsze używał monet i banknotów? Czy podobnie jak dziś towary, którymi handlowano sprowadzano z odległych zakątków świata? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, którego tematem głównym jest dawna historia handlu europejskiego.
  W czasie dziewięciu dni imprezy organizatorzy zaprezentują, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana prze różnorodne ludy, które wypracowały różne sposoby zaspokajania swoich potrzeb.

  Zaprezentowana zostanie wymiana „towar za towar”, będzie można dowiedzieć się o tym gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety, oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie.

  Będzie też można zobaczyć wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami.
  Zaprezentowana zostanie również najbardziej niematerialna forma wymiany - wymiana idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

  Rekonstrukcje wypełnią mieszkańcy, a dodatkową atrakcją będą inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Sam Mieszko I stanie przed młodym cesarzem Ottonem III i podaruje mu niezwykły dar w postaci wielbłąda.

  Zostanie otwarty „Archeomarket”, gdzie prezentowane będą wzorowane na zabytkach towary. Nie zabraknie też kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami.

  Odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni.

  W pawilonie muzealnym można będzie zwiedzać towarzyszącą Festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”, czyli kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

  Festyn potrwa do niedzieli 23 września.

  POLECAMY:


  Zobacz film: Lekcja żywej historii w Biskupinie

  źródło: TVN Meteo Active

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zielona szkoła

  Jolanta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Biskupinie byłam w czasach szkolnych, a w tym roku moja córcia będąc na zielonej szkole w Ośrodku Wiktorowo. Miejscówka idealna. Zwiedzali szlak, bawili się w różne gry terenowe, atrakcji mieli...rozwiń całość

  W Biskupinie byłam w czasach szkolnych, a w tym roku moja córcia będąc na zielonej szkole w Ośrodku Wiktorowo. Miejscówka idealna. Zwiedzali szlak, bawili się w różne gry terenowe, atrakcji mieli mnóstwo. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo