- Dzielimy się tym, co mamy najlepszego - swoją sztuką - mówi Marek Lapis, dyrektor artystyczny Szamotulskiego Festiwalu Fotografii, inicjator akcji.
Kilkudziesięciu fotografików zaoferowało swoje prace, by wesprzeć medyków w walce z koronawirusem. Można więc pomóc, a jednocześnie cieszyć się wybranym zdjęciem.
- Zaprosiłem do udziału w projekcie wielu uznanych i zasłużonych autorów fotografii - mówi Marek Lapis. - Ich prace, wydrukowane w profesjonalnym studiu w jakości archiwalnej trafią do rąk tych, którzy przekażą darowiznę w ramach akcji "Fotografowie dla służby zdrowia".
Pieniądze te pomogą Oddziałowi Zakaźnemu Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu m.in. kupić zabezpieczenia dla pracującego tam personelu.
Do wyboru jest kilkadziesiąt zdjęć. Wśród ich autorów, oprócz Marka Lapisa, są takie osoby jak Chris Niedenthal, Maciej Moskwa, Maksymilian Rigamonti czy Kacper Kowalski. Są także fotografowie związani obecnie lub w przeszłości z redakcją "Głosu Wielkopolskiego" - Grzegorz Dembiński, Robert Woźniak i Piotr Robakowski.
Aby wejść w posiadanie wybranego zdjęcia należy dokonać wpłaty w wysokości co najmniej 300 zł na konto: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski PKO BP I Odział Poznań 38 1020 4027 0000 1802 0030 9948, w tytule przelewu wpisując "Fotografowie dla służby zdrowia" i autora wybranej fotografii. Później wystarczy wysłać maila z potwierdzeniem wyboru na adres [email protected], nie zapominając o podaniu swoich danych i adresu do wysyłki.
Potem pozostanie już tylko czekać aż pocztą lub kurierem dotrze wybrane zdjęcie. Będzie ono miało format 20x30 cm (w przypadku innego formatu, długość 20 cm będzie miał krótszy bok.
Warto podkreślić, że konieczna suma darowizny to w relacji do cen zdjęć w galeriach naprawdę niewielka suma. - Wśród prac, które można dostać w zamian za darowiznę, która pomoże medykom ze szpitala im. Strusia walczyć z epidemią, są też zdjęcia autorów, którzy sprzedają swoje prace w galeriach po kilka, kilkanaście tysięcy dolarów - podkreśla Marek Lapis.
- Nasza akcja to nie sprzedaż prac. Jako środowisko chcemy wyrazić wdzięczność wspierającym medyków finansowo tym, co mamy najlepszego - naszą sztuką.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Marek Lapis zaznacza też, że zdjęcia są nieprzypadkowe. - Wszystkim nam, zamkniętym w domach, jest trudno - mówi. - W takiej sytuacji sztuka może być ucieczką i balsamem dla duszy. Zdjęcia, które są dostępne w ramach naszej akcji z jednej strony nawiązują tematycznie do kwestii związanych z epidemią czy izolacją społeczną, z drugiej można o nich powiedzieć, że należą do fotografii estetyzujących i mogą działać kojąco.
Zobacz zdjęcia w naszej galerii:
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
ZOBACZ TEŻ:
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
- Zakażonych440 669+ 2 424
- Zmarło9 589+ 1
6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?