MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Poznaniu i Wielkopolsce: Ile osób jest zakażonych? Ministerstwo informuje o kolejnych zgonach [RAPORT NA ŻYWO - 05.06.2020]

RED
Koronawirus w Wielkopolsce - zobacz raport
Koronawirus w Wielkopolsce - zobacz raport Łukasz Gdak
Koronawirus zatacza coraz większe kręgi w Wielkopolsce. Śledzimy sytuację w naszym regionie. Zobacz, ile osób jest zakażonych i gdzie odnotowano przypadki choroby. Znajdziesz także najnowsze i najważniejsze informacje o odwołanych imprezach i wydarzeniach oraz zaleceniach związanych z koronawirusem. Koronawirus w Poznaniu i Wielkopolsce - sprawdź najnowsze informacje.

10.04

Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o kolejnych 129 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W tym tylko 3 osoby z województwa wielkopolskiego. Zmarło także kolejnych 10 osób, żadna z nich nie jest z Wielkopolski.

^PIĄTEK, 05.06.2020^

18.08

Ministerstwo zdrowia w popołudniowym raporcie odnotowało 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z nich 15 z województwa wielkopolskiego. W całej Polsce zmarło także 14 kolejnych osób, jedna z nich to 94-letnia kobieta, mieszkanka Kalisza.

14.10

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował swoje słowa do wiernych. Odniósł się w nich do decyzji rządu o zmniejszaniu ograniczeń liczby osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych. Metropolita poznański zachęca wiernych do coraz odważniejszego uczestnictwa w mszach świętych.

Czytaj więcej:Arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca wiernych do coraz odważniejszego uczestnictwa w mszach świętych

12.50

Lech Poznań otrzymał pomoc finansową w ramach tarczy antykryzysowej. Dzięki niej do budżetu Kolejorza trafi 3,5 mln zł.

Zobacz więcej: Lech Poznań otrzymał pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Do budżetu Kolejorza trafi 3,5 mln zł

10.10

Ministerstwo Zdrowia podało informacje o 235 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 2 z Wielkopolski. W całej Polsce zmarło także 10 kolejnych, żadna nie pochodziła z Wielkopolski.

^PIĄTEK, 15.05.2020^

17.20

Wychowankowie poznańskiego zakładu poprawczego przy ul. Wagrowskiej uszyli 150 maseczek ochronnych dla osób bezdomnych. - W produkcji mamy około 200 kolejnych - mówi Michał Nowak, dyrektor zakładu.

Czytaj więcej: Wychowankowie poznańskiego poprawczaka uszyli maseczki dla osób bezdomnych

14.10

Najprawdopodobniej od 1 czerwca w Poznaniu rozpoczną się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas 1-3 szkół podstawowych. – Podobnie, jak w przypadku przedszkoli musimy mieć czas na przygotowanie placówek. W tej chwili trwają konsultacje z ekspertami i dyrektorami szkół – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Czytaj więcej: Uczniowie do szkół w Poznaniu wrócą dopiero w czerwcu. "Musimy się dobrze przygotować"

12.30

U dwóch osób zatrudnionych w MPK Gniezno potwierdzono zakażenie koronawirusem. Na kwarantannę skierowano wszystkich pracowników, którzy mieli z nimi styczność.

Czytaj więcej: Dwóch pracowników MPK Gniezno zakażonych koronawirusem

10.15

W porannym komunikacie 14 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. To 265 osób, w tym 12 z Wielkopolski. W całej Polsce zmarło także 8 kolejnych, żadna nie pochodziła z Wielkopolski. Łącznie w naszym regionie do tej pory odnotowano 1734 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 133 osoby zmarły, a 629 wyzdrowiało.

Czytaj więcej: Koronawirus w Wielkopolsce: Odnotowano 1734 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 133 osoby zmarły [14 maja 2020 r.]

7.56

Po potwierdzeniu koronawirusa u jednej z położnych zamknięto Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Wstrzymano wszystkie przyjęcia, nikt też nie może opuścić oddziału. Kwarantanna objęła lekarzy, położne, pacjentki oraz noworodki. Zamknięty jest również oddział neonatologiczny, gdzie leżą wcześniaki oraz ciężko chore noworodki.

Czytaj więcej: Porodówka w Pile zamknięta po wykryciu koronawirusa u jednej z położnych

^CZWARTEK, 14.05.2020^

17.50

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci ośmiu osób w Wielkopolsce to: 75 i 93-letnia kobieta oraz 77 i 82-letni mężczyzna zmarli w szpitalu w Poznaniu, a także 94, 90 i 84-letnia kobieta oraz 90-letni mężczyzna ze szpitala w Wolicy. Stwierdzono także jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1722 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 133 osoby zmarły. W ciągu ostatniej doby w Wielkopolsce wykonano 2998 testów.

12.09

Miasto Poznań rusza z akcją "Maseczki Seniorro". Poznańscy seniorzy i seniorki mogą przyłączyć się do wolontariatu i pomóc w szyciu masek dla pozostałych starszych mieszkańców i mieszkanek miasta. Zobacz, jak zgłosić się do akcji.

Czytaj więcej: Rusza akcja "Maseczki Seniorro"

10.36

  • Przestaliśmy się bać, jesteśmy zmęczeni, stwierdziliśmy, że najgorsze mamy za sobą, a w naszych zachowaniach widać pewien hurraoptymizm. To co z powrotem nas przyblokuje, to prawdopodobnie informacje o wyraźnym wzroście zgonów i przepełnionych oddziałach intensywnej terapii - zastrzega dr Tomasz Ozorowski, były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej i mikrobiolog. Rozmawiamy z nim o najnowszych danych dotyczących pandemii koronawirusa. Dzieli się z nami scenariuszami co do przebiegu epidemii, wskazuje śmiertelność w grupach ryzyka, a także zaznacza, że ostateczna śmiertelność z powodu koronawirusa, może być o wiele niższa niż do tej pory przypuszczano. Kto jest najbardziej zagrożony COVID-19?

Czytaj więcej: Rozmowa z doktorem Tomaszem Ozorowskim

10.30

W porannym komunikacie Ministerstwa Zdrowia poinformowało o 180 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem z Polski. Najwięcej zakażonych koronawirusem pochodzi ze Śląska. Zmarło także 8 kolejnych osób. W Wielkopolsce jest także 11 nowych przypadków zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci dwóch mieszkanek Wielkopolski. To 54-latka, która zmarła w Koninie i 62-latka, która zmarła we Wrocławiu, ale była mieszkanką Wielkopolski.

^ŚRODA, 13.05.2020^

17.30

Są nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej potwierdzonych przypadków jest na Śląsku - aż 288. W Wielkopolsce liczba zakażonych wzrosła o pięć nowych osób. Z chorobą Covid-19 przegrało 12 osób. Na szczęście, nie ma ofiar z Wielkopolski.

17.30

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, każda osoba, która przebywa na kwarantannie może bezpłatnie wykonać sobie test na Covid-12. Wystarczy, że w jej 12. dniu podjedzie się własnym samochodem do mobilnego punktu pobrań. Tych w Wielkopolsce jest aż 17.

17.00

76 pacjentów zakażonych koronawirusem leczy aktualnie szpital w Wolicy pod Kaliszem. 13 osób jest w ciężkim stanie, a dodatkowo zakażeniu uległa jedna z pielęgniarek. W ostatnich dniach zmarło pięcioro pacjentów.

Czytaj: Szpital w Wolicy. Jak wygląda aktualna sytuacja w lecznicy w związku z koronawirusem?

16.30

Do szpitala zakaźnego w Poznaniu przyszła długo wyczekiwana przesyłka ze Stanów. Amerykański lek przeciwwirusowy, remdesivir będzie stosowny do leczenie zakażonych koronawiursem, którzy wymagają hospitalizacji i ich stan jest najcięższy.

Czytaj: Do Poznania dotarł lek z USA dla chorych na Covid-19. Szpital zamierza nim leczyć osoby, których stan jest ciężki

16.10

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, a także dużym zainteresowaniem poznaniaków, którzy chętnie korzystają z nowo otwartej atrakcji Poznania, zdecydowano się zdezynfekować ścieżkę w koronie drzew.

Czytaj: W obawie przed koronawirusem zdezynfekowano nowo otwartą ścieżkę w koronie drzew w Poznaniu

12.30

Poznańskie centra handlowe dbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Wszystkie stosują się do dodatkowych obostrzeń sanitarnych, a inne jak Posnania zachęcają do bezpiecznych zakupów i korzystania z maseczkomatów. W nich odwiedzający Posnanię mogą zaopatrzyć się w rękawice nitrylowe, trójwarstwowe maseczki medyczne oraz żele antybakteryjne. Centrum dba również o klientów ze specjalnymi potrzebami, dlatego Posnania podjęła współpracę z MIGAM – firmą, która specjalizuje się w rozwiązaniach dla osób głuchych i usprawnieniem komunikacji między głuchymi, a słyszącymi. Powstał film będący instrukcją w języku migowym na temat zasad bezpieczeństwa dla klientów w Posnanii. Film jest wyświetlany na ekranach Clear Channel w centrum.

10.05

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w porannym komunikacie o kolejnych 235 osobach zakażonych z Polski. Wśród nich jest sześć osób z Wielkopolski. Niestety, ze złych informacji wynika, że z chorobą Covid-19 przegrało aż 16 osób. Są także ofiary z naszego regionu. To 93-latka, 90-latka i 96-latka, które zmarły w szpitalu zakaźnym w Poznaniu, a także dwie zakażone: 92-latka i 90-latka ze szpitala ze szpitala w Wolicy.

^WTOREK, 12.05.2020^

17.50

W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch potwierdzonych przypadkach zakażenia w województwie wielkopolskim. Podano również informację o śmierci 87-letniej mieszkanki Kalisza w szpitalu w Poznaniu.

16.05

W poniedziałek, 11 maja w południe właściciele i pracownicy salonów marki Studio Figura podczas konferencji prasowej na placu Wolności zaprezentowali petycję, która zostanie skierowana do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Wyrażają w niej chęć powrotu do pracy i zapewniają o możliwych do przeprowadzenia zmianach związanych z bezpieczeństwem salonów i gabinetów.

Czytaj dalej: Pracownicy branży kosmetycznej chcą powrotu do pracy. Na placu Wolności zaprezentowano petycję do minister Jadwigi Emilewicz [ZDJĘCIA]

14.25

24 maja kończy się przerwa w pracy szkół spowodowana epidemią koronawirusa. Czy następnego dnia dzieci wrócą do ławek? To bardzo możliwe. - Zasady powrotu uczniów do szkół podstawowych i średnich są obecnie opracowywane - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zapowiedział w poniedziałek rano, że ostateczna decyzja o otwarciu szkół w danej gminie będzie należała do samorządów. Zasugerował jednak, że nie wszystkie klasy wrócą do szkół od razu.

Czytaj więcej: Minister edukacji zapowiada otwarcie szkół. Decyzja za kilka dni

12.15

Firmy świadczące usługi kosmetyczne i fryzjerskie mają powrócić do funkcjonowania w trzecim etapie odmrażania gospodarki, jednak konkretna data wdrożenia tego etapu na razie nie jest znana. Mimo to, niektóre z gabinetów kosmetycznych i salonów fryzjerskich już rozpoczęły zapisy. Najbliższe terminy przypadają na drugą połowę maja.

Czytaj dalej: Fryzjerzy i kosmetyczki szykują się do powrotu. W niektórych salonach już można rezerwować terminy

10.10

Ministerstwo zdrowia potwierdziło kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, w Wielkopolsce jest ich 25. Podano również informację o zmarłej w Poznaniu 92-letniej kobiecie, mieszkance Kalisza.

^PONIEDZIAŁEK, 11.05.2020^

17.30

W popołudniowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia znalazły się informacje o 175 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jeśli chodzi o województwo wielkopolskie, to odnotowano tu jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Resort zdrowia informuje także o 9 zgonach, w tym dwóch w Poznaniu i dwóch w Wolicy. Łącznie w Wielkopolsce zakażone są 1672 osoby, z czego 116 osób zmarło, a 520 osób wyzdrowiało.

10.10

Ministerstwo Zdrowia informuje o 170 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Wśród nich jedno zakażenie dotyczy Wielkopolski. To 61-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu ostrowskiego. Co więcej, w Poznaniu z powodu zakażenia w szpitalu w Poznaniu zmarła 92-letnia mieszkanka Kalisza. Łącznie w Wielkopolsce odnotowano 1671 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 112 osób zmarło, a 506 wyzdrowiało. W kraju liczba zakażeń wynosi 15 821, z czego 791 osób zmarło.

^NIEDZIELA, 10.05.2020^

17.35

Ministerstwo Zdrowia informuje o 144 nowych zakażeniach w kraju. Tym razem wśród nich nie ma osób z Wielkopolski. Jednak z powodu koronawirusa zmarły kolejne dwie osoby w naszym regionie. W szpitalu jednoimiennym przy ul Szwajcarskiej w Poznaniu zmarł 78-letni mieszkaniec Kalisza, natomiast w szpitalu jednoimiennym w Wolicy zmarła 92-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego. Łącznie na terenie Wielkopolski odnotowano 1670 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 111 osób zmarło, a 506 wyzdrowiało.

10.15

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 144 przypadkach zakażenia w Polsce. W Wielkopolsce liczba nowych zakażeń wynosi 15 osób. W szpitalu jednoimiennym przy ul Szwajcarskiej w Poznaniu z powodu Covid-19 zmarł 83-letni mieszkaniec Kalisza. Łącznie na terenie Wielkopolski odnotowano już 1670 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 109 osób zmarło, a 493 wyzdrowiało. Na terenie kraju łącznie zakażonych jest 15 510 osób z czego 777 zmarło.

^SOBOTA, 9.05.2020^

17.35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało po południu o nowych zakażeniach. W Polsce zakażonych jest 15 336 osób, 776 zmarło. W Wielkopolsce odnotowano 5 nowych zachorowań, 3 osoby zmarły. W Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy z powodu Covid-19 zmarły 2 osoby: 84-letnia kobieta, mieszkanka Kalisza oraz 81-letnia kobieta z powiatu kaliskiego. Natomiast w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej zmarła 72-letnia kobieta z powiatu pleszewskiego.

14.50

W piątek Jacek Jaśkowiak przedstawił aktualne informacje dotyczące sytuacji w mieście.

Prezydent Poznania dziękował wojewodzie wielkopolskiemu. – Dzięki przekazanym środkom przez pana wojewodę przy szpitalu Strusia udało się uruchomić specjalny zbiornik z medycznym tlenem – mówił Jacek Jaśkowiak. – Tlen jest wykorzystywany w respiratorach.
Obecnie w szpitalu zakaźnym im. Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu sześć osób jest podłączonych do respiratorów. Placówka dysponuje łącznie 88 takimi urządzeniami. – Nawet przy wzroście zachorowań jesteśmy w stanie zapewnić właściwie leczenie – twierdzi Jacek Jaśkowiak, wskazując na liczbę wykorzystywanych w tej chwili respiratorów.
W piątek w szpitalu przy Szwajcarskiej było hospitalizowanych 177 osób, w tym 156 chorych na koronawirusa. 150 pacjentów to osoby z domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Do tej pory w szpitalu Strusia 104 pacjentów pokonało koronawirusa, 90 przegrało tę walkę. W Poznaniu i powiecie poznańskim jest 89 zarażonych (64 w Poznaniu).

13.50

W piątek podano oficjalny komunikat dotyczący badań na koronawirusa w PKO BP Ekstraklasie. Zawodnicy i członkowie sztabów szkoleniowych zgłoszeni przez kluby PKO Bank Polski Ekstraklasy przeszli pomyślnie testy na obecność koronawirusa - poinformowano. Wszystkie kluby dostały już zgodę na podjęcie treningów zespołowych i wróciły do zajęć.

Czytaj więcej: Wszyscy piłkarze Ekstraklasy zdrowi. Są wyniki badań na koronawirusa w PKO Bank Polski Ekstraklasie

11.10

Jak informuje Szpital w Puszczykowie, była tam hospitalizowana pacjentka zakażona koronawirusem. Kobieta ze wskazaniami kardiologicznymi została przewieziona w nocy z niedzieli na poniedziałek ze Szpitala w Kościanie. Badania potwierdziły u niej zakażenie.

Czytaj więcej: Koronawirus w szpitalu w Puszczykowie

ZTM stara się o złagodzenie ograniczeń dotyczących dopuszczalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Czy pasażerowie będą z tego zadowoleni?

Czytaj tu: Będzie więcej pasażerów w poznańskich tramwajach i autobusach?

10.30

Dyrektorzy żłobków i przedszkoli, które zostaną otwarte powinni przestrzegać szczególnych środków ochrony, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, pracownikom i rodzicom.

Czytaj więcej: Zasady bezpieczeństwa w żłobkach

Od poniedziałku, 4 maja galerie i centra handlowe znów są otwarte. Oprócz gastronomii, kin i miejsc rekreacji funkcjonuje już większość sklepów. Wielkimi nieobecnymi powrotu galerii handlowych są sieci Empik oraz LPP, w skład której wchodzą sklepy takie jak Reserved, House, Cropp, Sinsay i Mohito

Czytaj więcej: Jakie sklepy pozostają zamknięte?

10.00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach. W Polsce zakażonych jest 15 200 osób, 756 zmarło. W Wielkopolsce odnotowano 10 nowych zachorowań.

^PIĄTEK, 8.05.2020^

18.30

Kolejne przypadki zakażeń w Wielkopolsce. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły koronawirusa u dwóch osób. To 37-letnia mieszkanka powiatu tureckiego oraz 46-letni mężczyzna z powiatu kaliskiego. Ich stan zdrowia jest dobry, przebywają w izolacji domowej. Niestety, w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarła 80-letnia mieszkanka Kalisza. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1640 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 105 osób zmarło, a 457 wyzdrowiało.

16.20

Czterej klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu są zakażeni koronawirusem. Choroba przebiega u nich bezobjawowo. W związku z tym 53 zostały objęte kwarantanną.

Czytaj więcej: Czterej klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu są zakażeni koronawirusem. Kwarantanną objęto 53 osoby

16.05

Do 17 maja dwie poznańskie parafie zmieniają porządek mszy świętych. Powód? Księża zostali objęci kwarantanną. Takie komunikaty podały parafia pw. św Andrzeja Boboli na poznańskim Junikowie i parafia pw. Świętej Rodziny przy ulicy Promienistej.

Czytaj też: Dwie parafie z Poznania zawieszają msze święte z powodu kwarantanny księży

10.05

Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 158 potwierdzonych zakażonych koronawirusem, w tym 23 osoby jest z Wielkopolski. Niestety, odnotowano cztery zgony z powodu Covid-19. Wśród nich jest 80-letnia kobieta, która zmarła w Poznaniu oraz 84-letnia kobieta w Koninie.

Do tej pory w kraju zakażonych zostało 14 898, w tym 737 zmarło.

^CZWARTEK, 7.05.2020^

18.05

Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 93 potwierdzonych zakażonych koronawirusem, w tym 6 osób jest z Wielkopolski. W popołudniowym raporcie nie odnotowano osób zmarłych z regionu z powodu koronawirusa.

17.15

Centrum Testowe Covid-19 zmienia lokacje: Akcja drive-thru w Krotoszynie działa dziś ostatni dzień. W porozumieniu z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem żołnierze WOT przeniosą go do Kalisza. Tam drive-thru miałby rozpocząć pracę od przyszłego poniedziałku - 11 maja.

15.10

  • Zadania, z którymi się mierzymy, to czasem kwestia pół godziny, innym razem godziny, a czasami dwóch dni. Nie ma reguły, ale zawsze należy działać szybko - podkreśla Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Opowiada też m.in. jak przebiegało przekształcanie wielospecjalistycznego szpitala w Poznaniu w szpital jednoimienny oraz czy w Wielkopolsce powstanie kolejna placówka przeznaczona tylko dla chorych zakażonych koronawirusem.

Całą rozmowę przeczytasz tu: "W czasie pandemii koronawirusa trzeba działać szybko. Czasami mamy pół godziny, innym razem dwa dni" - mówi dyrektor wielkopolskiego NFZ

13.55

Opiekunka medyczna ze szpitala im. Strusia zakażona koronawirusem. Do tej pory Covid-19 stwierdzono u 27 medyków ze Szwajcarskiej. We wtorek zostało to potwierdzone wynikiem testu. - Jej stan jest dobry, nie jest hospitalizowana – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Więcej na ten temat: Poznań: Opiekunka medyczna ze szpitala im. Strusia zakażona koronawirusem. Do tej pory Covid-19 stwierdzono u 27 medyków ze Szwajcarskiej

10.41

Urząd wojewódzki podał szczegóły dotyczące zakażeń w Poznaniu.

10.10

We środę, 6 maja, po godzinie 10 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. 12 z 218 nowych i potwierdzonych przypadków dotyczy Wielkopolski. Zmarły kolejne 4 osoby z regionu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

7.21

Jeszcze w marcu z powodu epidemii koronawirusa większość gabinetów stomatologicznych została zamknięta. Teraz, gdy dentyści powoli wracają do pracy, dla wielu z nich problemy spowodowane epidemią nie kończą się. Jak się okazuje, koszty środków ochronnych są tak wysokie, że stomatolodzy decydują się pobierać dodatkowe opłaty od pacjentów.

Czytaj więcej na ten temat: Dentyści: Za ochronę przed koronawirusem trzeba dodatkowo zapłacić. Ale nie u stomatologów z umowami z NFZ

^ŚRODA, 6.05.2020^

18.30

Po informacji o zakażeniu koronawirusem jednego z pracowników Solaris przerwał pracę. Od poniedziałku, 4 maja, po dodatkowej dezynfekcji części produkcyjnej i socjalnej produkcja znów odbywa się normalnie. W jaki sposób Solaris broni się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa? Pierwszy zakażony pracownik jest w domu i czuje się dobrze, dodatkowo izolowane są 62 osoby.

Czytaj więcej: Koronawirus w fabryce Solaris. Produkcję wznowiono, chociaż 62 pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonym wciąż jest izolowanych

18.00

Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa szpitale w całej Polsce zaczęły odwoływać zabiegi planowe na czas nieokreślony. W trosce o zdrowie personelu i pacjentów poznańskie placówki również zdecydowały się na taki krok. Teraz, gdy rząd powoli znosi kolejne obostrzenia, szpitale starają się stopniowo wrócić do pracy, wznawiając tym samym część zabiegów planowych.

Czytaj więcej: Szpitale w Poznaniu stopniowo wznawiają planowe zabiegi

17.40

We wtorek po godzinie 17.30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 189 przypadkach zakażeń koronawirusa w kraju. 8 z nich dotyczy Wielkopolski. Ponadto, resort zdrowia poinformował także o dwóch kolejnych ofiarach śmiertelnych w województwie wielkopolskim.

16.45

W poniedziałek we wszystkich klubach PKO Ekstraklasy przeprowadzono testy na obecność koronawirusa. Zbadano 50 osób, znajdujących się na listach, a uznawanych za niezbędne do restartu rozgrywek. Lech Poznań podobnie jak w innych klubach miał robione badania w kierunku obecności przeciwciał koronowirusa, co miało poświadczyć, czy ktoś jest aktualnie zakażony czy przeszedł już chorobę. Wiadomo już, że w poznańskim klubie, tak jak aż 12 innych, potrzebne są pogłębione badania.

Czytaj więcej: Lech Poznań: Czy są piłkarze zakażeni koronawirusem? "Konieczne są pogłębione badania"

16.00

Podczas, gdy większość krajów Unii Europejskiej ma już za sobą szczyt pandemii koronawirusa, w Polsce i trzech innych krajach przyrost zakażonych utrzymuje się na stałym poziomie. Z czego to wynika? Zapytaliśmy ekspertów z Poznania. Zaznaczają, że kluczowe dla rozwoju epidemii będzie to, jak społeczeństwo zareaguje na znoszenie ograniczeń.

Czytaj więcej: Większość Europy szczyt pandemii koronawirusa ma już za sobą, ale w Polsce przyrost jest stały. "Szczyt dopiero przed nami" - mówi ekspert

13.00

Testów na obecność koronawirusa nie wykonuje się każdemu. Jednak ludzie w obawie o swoje zdrowie zaczynają wykonywać je profilaktycznie. I odpłatnie. Testów komercyjnych w Poznaniu nie brakuje, a ich ceny zaczynają się już od 100 złotych. Są i takie, których ceny sięgają nawet 800-1000 zł za jeden test. Zobacz, czym różnią się od siebie testy na koronawirusa i czy warto sprawdzać się samemu.

Czytaj więcej: Test na koronawirusa kupisz w Poznaniu. Ile kosztuje? Jakie są rodzaje? Czy warto sprawdzać się samemu?

11.15

Ograniczenia w poruszaniu się i inne obostrzenia mogą wrócić. Tak zapowiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVN24. Minister jest zaniepokojony tym, że dla wielu osób lekkie złagodzenie obostrzeń stało się sygnałem do nie stosowania zaleceń, które wciąż obowiązują. Na ulicach i w centrach handlowych widać ludzi, którzy nie mają maseczek w ogóle lub noszą je np. na brodzie lekceważąc tym samym nakaz zasłaniania nosa i ust. - To daje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co żeśmy wypracowali przez tak długi czas kwarantanny – podkreślał Szumowski.

Czytaj więcej: Minister zdrowia: Ograniczenia i limity mogą wrócić

11.00

Podziękowania, wspólne bicie braw na balkonach, nazywanie ich bohaterami - tak z jednej strony nagradzani są pracownicy służb medycznych w Polsce, którym przyszło pracować w czasach pandemii koronawirusa. Jednak istnieje również ta druga część społeczeństwa, która zamiast wyrażać wdzięczność, pokazuje swoją nienawiść.

Czytaj więcej: Medycy walczą z koronawirusem i nienawiścią. Lekarze i pielęgniarki padają ofiarami hejtu

10.10

We wtorek, 5 maja, po godzinie 10 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. 61 z nich dotyczy Wielkopolski. Łącznie w naszym regionie odnotowano 1590 przypadków zakażeń COVID-19.

^WTOREK, 05.05.2020^

17.50

Na terenie województwa wielkopolskiego w dniu 4.05.2020 r. z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem: hospitalizowanych jest ogółem 277 osób; poddanych izolacji lub kwarantannie jest 10128 osób; objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 357 osób; wyleczone są 364 osoby.

17.40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych ofiarach Covid-19 w Wielkopolsce. W poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarł 65-letni mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu zmarła 87-letnia kobieta z powiatu kaliskiego.

16.00

Od poniedziałku, 4 maja znów można adoptować psy i koty z poznańskiego schroniska. Warto jednak wiedzieć, jak w czasach pandemii wygląda adopcja, czy jest możliwość spaceru i zapoznania się oko w oko z czworonogiem. Bezdomne psy i koty czekają już na nowych właścicieli.

15.30

Na Placu Targowym w Krotoszynie uruchomiono dziś samochodowy punkt pobrań prób na obecność koronawirusa. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 mogą bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarną.

Czytaj: Centrum Testowe Covid-19 drive thru już działa! [ZDJĘCIA + FILM]

14.50

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod przewodnictwem prof. UAM dra hab. inż. Jakuba Rybki wdrożyli pierwszy test immunologiczny na COVID-19 w Polsce. Dzięki niemu będziemy wiedzieć kto przeszedł COVID-19, a kto ma przeciwciała. To milowy krok w walce z koronawirusem.

14.00

U ośmiu pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. Kolejna osoba ma wynik niejednoznaczny, musi zostać ponownie zbadana. Dziesięć osób otrzymało wynik negatywny. Na rezultat badania czeka jeszcze 3 pracowników. Urząd pracy w trybie awaryjnym. Spośród zakażonych jedna osoba przebywa w szpitalu zakaźnym w Poznaniu, pozostałe są w izolacji domowej i przechodzą chorobę bezobjawowo lub z lekkimi objawami.

Czytaj: Koronawirus w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie - potwierdzono zakażenie u 8 pracowników

13.50

15 milionów litrów skażonego spirytusu z Wielkopolski ma pomóc w walce z koronawirusem. Ten strategiczny płyn stanowi bowiem podstawę środków odkażających i dezynfekujących, które kierowane są do szpitali.

Czytaj: 15 milionów litrów skażonego spirytusu do walki z koronawirusem. Z niego przygotowane zostaną środki dezynfekujące dla służby zdrowia

13.00

W poniedziałek, 4 maja po siemdiu tygodniach zamknięcia sklepów stacjonarnych sieci IKEA, znów można wybrać się tam na zakupy. Sklepy IKEA są otwarte we wcześniej obowiązujących godzinach, ale wprowadzono w nich nowe, konieczne podczas epidemii, zasady bezpieczeństwa. IKEA zapewnia jednak, że jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie klientów na nowych zasadach, ale są też zmiany, z którymi muszą się oni liczyć.

Czytaj: IKEA otwarta od 4 maja, ale z nowymi zasadami bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie wprowadzono zmiany w robieniu zakupów

10.00

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o zakażonych z Wielkopolski. To 11 nowych osób. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano łącznie 1529 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 94 osoby zmarły, a 340 wyzdrowiało.

9.20

Ministerstwo Zdrowia w swoim dziennym raporcie poinformowało w poniedziałek o 2653 osobach hospitalizowanych, 96 699 osób w kwarantannie, a także o 4095 ozdrowieńcach w całej Polsce.

^PONIEDZIAŁEK, 04.05.2020^

15.20

Firma z Piotrkowa przygotowuje pakiety na wybory prezydenckie 2020. Jeden z jej pracowników jest zakażony koronawirusem. Sanepid potwierdza COVID-19 u pracownika EDC Expert Direct Communication z Piotrkowa. Firma wydała w tej sprawie oświadczenie.

Czytaj więcej: Pracownik zakażony koronawirusem w firmie szykującej pakiety wyborcze. Koronawirus w EDC Expert Direct Communication z Piotrkowa 2.05.2020

14.30

Do 10 maja trwa tegoroczna akcja Poznań za pół ceny. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzone ograniczenia nie mogła się odbyć w tradycyjny sposób. Zaplanowano więc wersję wirtualną, podczas której możemy wykupić voucher na czas po pandemii, wziąć udział w wycieczce online czy zamówić jedzenie do domu w promocyjnych cenach.

Czytaj więcej: Trwa akcja Poznań za pół ceny, tym razem wirtualnie. Do wyboru są wycieczki online, vouchery i dostawy do domu

13.30

Wśród zakażonych Wielkopolan są 4 osoby z powiatu gnieźnieńskiego, 2 z powiatu kaliskiego, 1 z powiatu kępińskiego, 1 z powiatu krotoszyńskiego, 3 z powiatu pleszewskiego oraz 13 z powiatu poznańskiego.

13.12

Ministerstwo Zdrowia poinformowano o kolejnych 24 przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Podano również informacje o trzech zmarłych osobach. Są to 49-letni mężczyzna, 88-letnia kobieta i 77-letnia kobieta.

11.45

W sobotę poinformowano o kolejnych 14 zakażonych siostrach szarytkach z poznańskiego domu zakonnego. Pierwsze przypadki zakażenia w domu zakonnym i prowadzonym przez siostry domu pomocy społecznej stwierdzono w czwartek. Obecnie jest ich już 32. Dom zakonny i DPS są zamknięte, a ich mieszkańcy poddani są kwarantannie.

Czytaj więcej: Kolejne przypadki koronawirusa w poznańskim domu zakonnym. Zakażone są siostry szarytki i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej

9.55

W niedzielę, 3 maja o godzinie 13.00 polskiego czasu wystartuje kolejna edycja biegu Wings for Life World Run. Tym razem odbędzie się on w nietypowej, indywidualnej formie ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązujące w wielu krajach obostrzenia. Nie zmienił się jednak cel biegu, którym jest pomoc w badaniach nad urazami rdzenia kręgowego.

Czytaj dalej: W niedzielę bieg Wings for Life. W tym roku odbędzie się w nietypowej, indywidualnej formie

^NIEDZIELA, 03.05.2020^

17.40

Ostatnie tygodnie to czas walki z pandemią, który wiąże się z zastosowaniem środków ostrożności i ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu podmiotów. Firmy deweloperskie znalazły nowe rozwiązania, pracują nadal, ponieważ zainteresowanie mieszkaniami jest.

Zobacz więcej: Pandemia nie zahamowała prac na budowach w Wielkopolsce. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty

16.15

W sobotę, 2 maja pracownicy nie weszli do zakładu Solaris Bus & Coach w Bolechowie-Osiedle (Owińska). Przyczyną zamknięcia zakładu jest stwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników.

Czytaj dalej: Koronawirus w zakładzie Solarisa. Pracownicy zostali poproszeni o nieprzychodzenie do pracy

15.05

Opustoszała hala odlotów i przylotów, brak jakichkolwiek pasażerów, samoloty stojące na płycie lotniska i ochrona na wejściu na terminal lotniska, które w praktyce jest zamknięte - tak wygląda lotnisko Ławica w czasach koronawirusa. Jednak jak prezentują się miejsca, do których zwykli turyści nie mają dostępu? Sprawdziliśmy, jak wygląda sortownia bagażu oraz inne nieznane turystom miejsca na poznańskim lotnisku Ławica. Zobaczcie to w naszej galerii.

Sortownia bagażów aktualnie również świeci pustkami. Co jakiś czas uruchamiana jest jedynie taśma, na której normalnie powinny przejeżdżać bagaże. Wszystko po to, aby po koronawirusie sprzęt był w jak najlepszym stanie

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

13.40

Urząd Wojewódzki poinformował o 14 przypadkach w jednym z poznańskich domów zakonnych. Wśród zakażonych w województwie wielkopolskim jest 5 nowych przypadków u dzieci. Zakażony jest też 76-letni mężczyzna z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie.

13.07

Od piątku w Wielkopolsce przybyło 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podało również, że Poznaniu zmarły 4 osoby. Są to 74-letni mężczyzna, 69-letni mężczyzna, 84-letnia kobieta i 73-letni mężczyzna.

11.45

Ponad 40 sklepów Empik w galeriach handlowych w Polsce nie zostanie otwartych 4 maja. Sieć wypowiedziała galeriom umowy najmu. Zamyka salony z powodu strat spowodowanych epidemią koronawirusa. Empik nie zdradził, których konkretnie sklepów dotyczy ta decyzja i czy są wśród nich salony z Wrocławia. Swoją decyzję o rezygnacji z najmu blisko 30 procent swoich powierzchni w galeriach ogłosiła firma LPP, do której należą takie marki jak Reserved, House, Sinsay, Cropp czy Mohito.

Czytaj więcej: Empik, Reserved i House likwidują sklepy w galeriach handlowych przez pandemię koronawirusa. Zamykają dziesiątki sklepów

10.19

Lekcje zdalne będą obowiązywały również po 1 września 2020? Nowy rok szkolny rozpocznie się także w domach. Szkoły pozostaną zamknięte także po wakacjach, gdy pandemia koronawirusa będzie się rozwijać - to najnowsze informacje z MEN. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zachodzą w głowę jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował w piątek, 24 kwietnia, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej jeszcze do 24 maja. Nie wyklucza też, że lekcje będą prowadzone na odległość także w nowym roku szkolnym.

Czytaj dalej: Lekcje zdalne po 1 września. Uczniowie nie wrócą do szkół w tym roku szkolnym? Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty przesunięte na czerwiec

^SOBOTA, 02.05.2020^

16.15

Ulica Półwiejska w Poznaniu powoli wraca do życia. Spaceruje nią coraz więcej osób, a swoją maseczkę stracił Stary Marych. Pojawiły się pierwsze stoiska z truskawkami. Zapłacimy za nie 15 zł za kg. Zobacz zdjęcia z jednej z najbardziej ruchliwych ulic Poznania.

Czytaj więcej: Półwiejska wraca do życia

13.20

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce.

12.45

Przedszkola i żłobki już pracują nad spełnieniem wymagań, tak aby 25 maja można było rozpocząć działalność. Tak wynika z nieoficjalnych informacji.

Czytaj więcej: Poznańskie przedszkola i żłobki otwarte 25 maja?

11.45

Rząd będzie mógł ograniczyć nauczycielom prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wstrzymać możliwość awansu zawodowego? Tak wynika z przygotowanego przez rząd trzeciego pakietu zmian w ramach tarczy antykryzysowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie ukrywa niepokoju, ponieważ - jak twierdzą związkowcy - nowy zapis może pozbawić nauczycieli letniego urlopu.

Czytaj więcej: MEN zabierze nauczycielom część urlopu i wstrzyma możliwość awansu? Zakłada to nowy projekt ustawy

10.15

Wielu studentom trudno jest sobie wyobrazić maj i czerwiec bez barwnych festiwali i imprez studenckich. W tym roku ze względu na koronawirusa nie będą jednak mogli wziąć udziału w koncertach, piknikach i plenerowych atrakcjach. Zobacz, które imprezy studenckie w Poznaniu zostały odwołane przez koronawirusa.

Czytaj więcej: Te imprezy studenckie zostały odwołane z powodu koronawirusa

^PIĄTEK, 01.05.2020^

17.57

W Wielkopolsce odnotowano 5 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W szpitalu w Wolicy zmarł 93-letni mężczyzna. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1441 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 87 osób zmarło, a 278 zostało wyleczonych.

16.30

Od dziś rusza transport płynów dezynfekujących dla wielkopolskich przedszkoli i żłobków.

15.01

Policjanci z Pleszewa zatrzymali mężczyznę, który wiedząc, że jest zakażony koronawirusem, chodził na zakupy do sklepu. Został aresztowany. Za spowodowanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób grozi mu 8 lat więzienia i wysokie kary finansowe.

Czytaj więcej: Wiedział, że jest zakażony koronawirusem, chodził na zakupy

14.16

Premier Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom.

Czytaj więcej: Poznań nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja

13.15

Od poniedziałku, 4 maja, będzie można załatwić swoje sprawy w placówkach ZUS. U pracowników zakładu znów będzie można m.in. uzyskać informacje na temat rent i emerytur, dowiedzieć się, jak złożyć wnioski i inne dokumenty, a także, w jaki sposób założyć profil na PUE. Urząd zastrzega, że przyjmowanie klientów będzie odbywało się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Placówki ZUS otwarte od 4 maja

12.10

Warszawa i Poznań – to do tych miast trafiły w pierwszej kolejności sprzęt zakupiony w ramach kampanii Caritas #WdzieczniMedykom. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu przekazanie respiratora odbyło się w czwartek, 30 kwietnia. W imieniu Caritas Polska respirator do szpitala im. J. Strusia przekazał ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Placówka jest ośrodkiem leczącym osoby zarażone koronawirusem, dlatego znalazła się wśród szpitali, które otrzymają respiratory sprowadzone przez Caritas Polska dla zakładów leczniczych walczących z epidemią.

Respirator transportowy stanowi niezbędny element wyposażenia oddziału intensywnej terapii. Zapewnia możliwość bezpiecznego transportu pacjenta wentylowanego mechanicznie zarówno w obrębie szpitala w celu wykonania badań diagnostycznych czy zabiegów operacyjnych, jak i transportu międzyszpitalnego, w tym lotniczego. Będzie częścią składową systemu wszechstronnej opieki nad pacjentem leczonym z powodu Covid-19 .

11.19

Z powodu koronawirusa Koleje Wielkopolskie przedłużyły okres, w którym zawieszone będzie kursowanie wielu pociągów. Z ograniczoną liczbą połączeń trzeba liczyć się praktycznie na wszystkich trasach. Sprawdźcie, które pociągi nadal będą zawieszone.

Czytaj więcej: Koleje Wielkopolskie przedłużają zawieszenie funkcjonowania niektórych pociągów

10.23

Kolejne przypadki zakażeń w Wielkopolsce. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem u 21 osób w regionie. W poznańskim szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej zmarła 86-letnia mieszkanka Kalisza.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1436 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 86 osób zmarło, a 248 zostało wyleczonych.

8.03

Oddział Paszportów Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odwołał wszystkie umówione wizyty. Osoby chcące wyrobić paszport, muszą uzbroić się w cierpliwość. Mimo początkowego zaproszenia do przeniesienia wyznaczonych terminów, urząd ostatecznie nie zaproponował chętnym nowych dat.

Więcej na ten temat: Urząd wojewódzki przyjmuje tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Wszystkie zaplanowane wizyty zostały anulowane

7.43

  • Ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie ma maski w ogóle, albo ma zsuniętą maskę na brodę. To jest objaw egoizmu. Bardzo proszę, w przestrzeni publicznej zakładajmy te maski - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd planuje poluzowanie obostrzeń jednak dopiero po majówce. Wyjazdy na majówkę nie są wskazane.

Czytaj więcej: Czy można wyjechać na majówkę? Łukasz Szumowski: Apeluję o rozsądek. Zasłaniajmy twarze, kiedy przebywamy na dworze

^CZWARTEK, 30.04.2020^

17.40

4 Ministerstwo Zdrowia podało o 225 nowych i potwierdzonych przypadków zaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski