Furtek zdobył złoto na poznańskich mistrzostwach

TS
Jan Micka, Paweł Furtek i Wojciech Wojdak z medalami
Jan Micka, Paweł Furtek i Wojciech Wojdak z medalami Marek Zakrzewski
Na Termach Maltańskich w Poznaniu zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu. Reprezentanci Polski zdobyli na nich siedem medali, w tym dwa złote, co na pewno jest sporym sukcesem naszej ekipy. Jeden z tych dwóch złotych krążków wywalczył w sobotnim finale na 800 m stylem dowolnym Paweł Furtek.

- Dla mnie to wielki sukces. Radość jest tym większa, że po raz pierwszy w karierze pokonałem Janka Mickę. Tym samym zrewanżowałem się Czechowi za porażkę sprzed dwóch dni na 1500 m, kiedy to przegrałem z nim złoto o zaledwie 0,3 sekundy. Dla mnie te mistrzostwa są zresztą rewelacyjne. Zdobyłem złoto i srebro, a to dużo więcej niż zakładałem - cieszył się po zejściu z podium Furtek.

Dla niego poznańska impreza była przetarciem przed jeszcze poważniejszymi wyzwaniami. - Za kilka dni czeka mnie start w mistrzostwach świata seniorów w Barcelonie. Po raz pierwszy w życiu wystartuję w takiej imprezie. Później pojadę jeszcze na mistrzostwa świata juniorów do Dubaju. Nie mam więc czasu na odpoczynek. Od poniedziałku wracam do treningów - dodał młody pływak.

W wyścigu na 800 m stylem dowolnym jeszcze jeden Polak stanął na podium. Jako trzeci finiszował bowiem Wojciech Wojdak, który jeszcze w połowie dystansu był na prowadzeniu. - Niestety, finisz nie jest moją mocną stroną i w końcówce po prostu zabrakło mi sił. Z brązowego medalu jestem jednak bardzo zadowolony, ponieważ to mój pierwszy start w zawodach takiej rangi - przyznał później Wojdak.

Sobota była zresztą bardzo udanym dniem dla naszych pływaków, bo na najniższym stopniu podium stanęła także nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Agata Naskręt, Marcin Stolarski, Jerzy Twarowski oraz Wioletta Orczykowska. Młodzi Polacy mieli sporą szansę na srebrny medal, ale na ostatnich metrach zostali wyprzedzeni przez Niemców.

W niedzielę największe nadzieje wiązaliśmy ze startem Jana Hołuba i Sebastiana Szczepańskiego na 50 m stylem dowolnym. Obaj nasi zawodnicy ambitnie walczyli o miejsce na podium, ale ostatecznie skończyło się na czwartym i szóstym miejscu. Piątą lokatę wywalczyła też nasza sztafeta 4x100 m st. zmiennym.

W ostatnim dniu mistrzostw klasą błysnęła za to 16-letnia Litwinka Ruta Meilutyte. Mistrzyni olimpijska z Londynu sprzed roku i największa gwiazda poznańskich Mistrzostw Europy Juniorów w imponującym stylu wygrała wyścig na 100 m stylem klasycznym.

Medale Polaków na MEJ w Poznaniu
złote:
Paweł Furtek (800 m st. dowolnym), sztafeta w składzie Jan Hołub, Rafał Bugdol, Maciej Falaciński i Sebastian Szczepański (4x100 m st. dowolnym)
srebrny: Paweł Furtek (1500 m st. dowolnym)
brązowe: Sebastian Szczepański (100 m st. dowolnym), Wojciech Wojdak (800 m st. dowolnym), sztafeta kobiet w składzie Agata Naskręt, Dominika Sztandera, Paulina Nogaj, Wioletta Orczykowska (4x100 m st. zmiennym), sztafeta mieszna w składzie Agata Naskręt, Wioletta Orczykowska, Marcin Stolarski, Jerzy Twarowski (4x100 m st. zmiennym)