Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest burza? Sprawdź aplikacje burzowe na smartfony. Czym się wyróżniają? Jakie dane dostarczają?

Igor Chudziński
Sezon burzowy nadal trwa. Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają powstawaniu gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak burze i nawałnice. Tragedia w Tatrach gdzie po przejściu silnej burzy i uderzeniu pioruna w Giewont zginęły 4 osoby a ponad 100 jest poszkodowanych na nowo obudziła debatę na temat skutecznego ostrzegania przed burzami.
Sezon burzowy nadal trwa. Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają powstawaniu gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak burze i nawałnice. Tragedia w Tatrach gdzie po przejściu silnej burzy i uderzeniu pioruna w Giewont zginęły 4 osoby a ponad 100 jest poszkodowanych na nowo obudziła debatę na temat skutecznego ostrzegania przed burzami. Pixabay
Sezon burzowy nadal trwa. Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają powstawaniu gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak burze i nawałnice. Tragedia w Tatrach, gdzie po przejściu silnej burzy i uderzeniu pioruna w Giewont zginęły 4 osoby, a ponad 100 jest poszkodowanych na nowo obudziła debatę na temat skutecznego ostrzegania przed burzami. Dobrym rozwiązaniem są aplikacje i radary burz na smartfony oraz strony internetowe z radarami pogodowymi. Dzięki nim możemy sprawdzić, gdzie znajduje się burza, jak wielki ma wymiar i w którym kierunku się przemieszcza. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych aplikacji burzowych dostępnych na smartfony. Opisy podstawowych funkcji i dodatkowych usług.

Aplikacje te najczęściej korzystają z danych pochodzących z różnego rodzaju systemów detekcji wyładowań atmosferycznych. Mogą być one profesjonalne pochodzące z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak również czysto amatorskie opierające się na aktywności pasjonatów i łowców burz.

Ważna jest również przejrzystość aplikacji dla użytkownika i jej dokładność.

Oto najbardziej popularne aplikacje na system Android i strony internetowe informujące o burzach:

Storm Radar

Jest to aplikacja dużego serwisu pogodowego o globalnym zasięgu The Weather Channel. U góry ekranu widoczne są aktualne podstawowe informacje pogodowe (temperatura, przewidywane opady deszczu, kierunek wiatru) dotyczące wybranej lokalizacji.

Aplikacja posiada również tzw. "linię czasu" po której można poruszać się manualnie lub odtwarzać automatyczną animację i sprawdzać przewidywalny kierunek przemieszczania się i rozwój burzy.

Eksperci na specjalistycznych forach internetowych zachwalają czytelny interfejs tej aplikacji oraz to, że pokazuje mapę całego świata nie tylko Polski.

Można również rozszerzyć radar pogodowy o takie informacje jak: prędkość wiatru, temperatura, burze tropikalne, zachmurzenie czy lokalne alerty o trudnych warunkach pogodowych.

Link do pobrania aplikacji

Burzowo.info

Dane tej aplikacji pochodzą z serwisu Blitzortung.org, który gromadzi informacje z amatorskich radarów burz od użytkowników z całego świata.

Przejrzystość nie jest najlepszą stroną tej aplikacji. Na ekranie widzimy kolorowe krzyżyki i linie, które na pierwszy rzut oka nie są czytelne. Dopiero legenda wyjaśnia nam szczegóły.

Ważna jest funkcja prognozy, która wyświetla linie wyznaczające obszary, na których mogą wystąpić opady im ciemniejszy jest kolor oznakowania, tym przewidywane są mocniejsze opady deszczu.

Opcja powiadomień dotyczących występowania wyładowań w promieniu 20 km jest bardzo przydatna szczególnie dla "łowców burz".

Eksperci portalu komputerswiat.pl oceniają - Burzowo.info jako radar pogodowy sprawdza się bardzo dobrze, ale wymaga od użytkownika skupienia i analizy. Szkoda, że zabrakło tu animacji, dzięki którym dużo łatwiej przewidzieć kierunek poruszania się burzy-

Pogoda - The Weather Channel

Eksperci na forach internetowych wychwalają precyzyjność tej aplikacji.

Pokazuje ona również aktualne warunki atmosferyczne, które można przeglądać nawet z piętnastodniowym wyprzedzeniem.

Portal komputerswiat.pl podkreśla, że - Ciekawą funkcją jest zakładka "Skażenie" pokazująca jakość powietrza, uwzględniając nie tylko stężenie pyłków PM10 i PM2.5, ale także stężenie dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla-

Link do pobrania aplikacji

Pogoda & Radar

Korzysta z danych z serwerów meteorologicznych Deutsher Wetterdienst.

Ta aplikacja jako jedyna udostępnia funkcje radaru pogodowego na kolejne trzy dni.

Interfejs aplikacji jest bardzo czytelny używa popularnych znanych z prognoz pogody symboli.

Program pozwala także zapoznać się z 14-dniową prognozą pogody dla wybranej miejscowości.

Aplikacja wysyła powiadomienia o ostrzeżeniach meteorologicznych dla regionu.

Monitor Burz

Aplikacja ta zbiera informacje z wielu różnych serwisów (Accuweather, Blids.de, Blitzortung.org, Estofex, Łowcy Burz, Sat24). Co daje możliwość zestawienia i porównania danych przez użytkownika.

Znajdziemy tu również opcję komentarza tekstowego.

Serwis komputerswiat.pl zauważa, że ciekawostką jest Galeria Zdjęć zbierająca fotografie nadesłane przez użytkowników. Podzielona została ona na trzy kategorie: chmury, wyładowania i zjawiska atmosferyczne.

Link do pobrania aplikacji

RSO - Regionalny System Ostrzegania

Program ten powstał z udziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Korzysta z danych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego. Użytkownik sam wybiera województwa z których chce otrzymywać dane i powiadomienia. Można również korzystać z opcji geolokalizacji, dzięki której gdy znajdziemy się w pobliżu zagrożenia otrzymamy powiadomienie.

Pogodynka

Jest to oficjalny serwis informacyjny Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Zawiera aktualne informacje o burzach: tych, które występowały w ciągu ostatnich kilku godzin oraz tych, które mogą wkrótce wystąpić.

Link do strony

burze.dzis.net

Ta strona internetowa pokazuje dane o wyładowaniach atmosferycznych, trąbach powietrznych, silnym wietrze, dużych opadach oraz niskich lub wysokich temperaturach powietrza dla całej Europy.

Oferuje opcje:
- Mapa burzowa dla Europy – na mapie zaznaczone są wyładowania atmosferyczne zarejestrowane na obszarze Europy.
- Mapa ostrzeżeń pogodowych dla Polski – mapa z ostrzeżeniami pogodowymi wydanymi dla obszaru Polski. Na mapie zaznaczone są ostrzeżenia pogodowe takie jak: duży mróz/upał, silny wiatr, duże opady deszczu lub śniegu, burze i trąby powietrzne.

Można również zamówić ostrzeżenia na email lub sms.

Zawiera również archiwum gdzie można sprawdzić dane archiwalne zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych. W tej zakładce można wygenerować mapy, dane liczbowe zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych.

Link do strony

Źródła: komputerswiat.pl, benchmark.pl

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski