Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez Polskę przejdą burze stacjonarne. Uwaga na silne ulewy i błyskawiczne powodzie!

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Przez Polskę mogą przejść niebezpieczne burze. Zjawiska mogą mieć charakter stacjonarny. Spodziewane są ulewne deszcze, a co za tym idzie - lokalne podtopienia.
Przez Polskę mogą przejść niebezpieczne burze. Zjawiska mogą mieć charakter stacjonarny. Spodziewane są ulewne deszcze, a co za tym idzie - lokalne podtopienia. Pawel F. Matysiak
W środę, 14 czerwca przez Polskę mogą przejść niebezpieczne burze. Zjawiska mogą mieć trudny do przewidzenia stacjonarny charakter. Spodziewane są ulewne deszcze, a co za tym idzie - lokalne podtopienia dróg, budynków i pól. Może pojawić się także grad. Jak zachować się podczas burzy oraz czym jest burza stacjonarna? Wyjaśniamy!

Spis treści

Sezon na burze rozkręca się na dobre. Coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze z gradem. Jest ostrzeżenie IMGW!

W środę, 14 czerwca IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem dla kilkunastu powiatów w południowo-wschodniej Polsce. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 procent.

Przed burzami ostrzegają także Polscy Łowcy Burz.

Główne zagrożenie ze strony burz, to po raz kolejny nawalne opady deszczu, które mogą powodować efekt powodzi błyskawicznych czy lokalnych podtopień i zalań

- piszą na swoim facebooku.

Co to jest burza stacjonarna?

Tego typu komórka burzowa ma to do siebie, że prawie w ogóle się nie porusza – komórka burzowa zarówno rośnie, jak i zanika nad danym obszarem. Skutkiem takich burz najczęściej lokalne podtopienia oraz powodzie błyskawiczne.

Zobacz także: Za to można dostać karę na ogrodach działkowych. Tego nie można robić na działce

Zagrożenia ze strony burzy stacjonarnej:

  • intensywne/nawalne opady deszczu - suma opadów może przekraczać 30 l/m2, w skrajnych przypadkach w ciągu 1 godziny może to być nawet 100 l/m2
  • duża liczba wyładowań atmosferycznych - piorunów i grzmotów
  • niewykluczone są również opady gradu - istnieje szansa na wzrosty pokrywy gradowej na ziemi nawet do kilkunastu cm

Bezpieczeństwo podczas burzy. Jak się zachować?

Wyładowaniom atmosferycznym często towarzyszą silne podmuchy wiatru, które są niebezpieczne dla osób przebywających na zewnątrz.

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy przede wszystkim jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, a także unikać przebywania pod drzewami czy na otwartej przestrzeni.

Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

Zobacz też: Tych roślin nie lubią kleszcze. Warto mieć je teraz blisko siebie

Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien

- przypomina policja.

Uderzenie pioruna może się również skończyć pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, czyli wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.

Wiosna i lato to tradycyjnie sezon burz i gwałtownych zjawisk pogodowych. Burze niosą ze sobą wiele zagrożeń: rażenia piorunem, nawałnice, pożary. Sprawdzamy jak zachować się podczas burzy. Weryfikujemy popularne mity na temat burz. Co robić w trakcie burzy?Sprawdź w naszej galerii --->

Jak się zachować podczas burzy? Fakty i mity na temat burzy. Sprawdź!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski