Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie wyrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny? Punkty odbioru elektrośmieci W Poznaniu

Alicja Durka
Alicja Durka
Sprzęty elektryczne i elektroniczne są nieodłącznym elementem życia codziennego. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy przestają działać lub na rynku pojawiają się takie, które dużo lepiej spełniają swoją funkcję. Co zatem zrobić z niepotrzebnym sprzętem? Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Podpowiadamy!

Jak ekologicznie pozbyć się elektrośmieci

Niepotrzebny, ale działający sprzęt najlepiej sprzedać lub oddać komuś, kto dalej będzie go używał. Na portalach społecznościowych i stronach sprzedażowych znajdzie się wiele grup, gdzie można sprzedać, oddać lub wymienić niepotrzebne przedmioty. Często udaje się sprzedać lub oddać części niedziałającego, starego komputera, telefonu lub samochodu. Takie zachowanie jest najbardziej ekologiczne, bo już wyprodukowany sprzęt dostaje nowe życie, a przy okazji nie powiększa się popyt na sprzęt.

Elektrośmieci to zagrożenie dla środowiska

Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne są bardzo niebezpieczne dla środowiska, bo zawierają liczne substancje niebezpieczne, toksyny i trucizny, które zagrażają organizmom żywym. Ze zużytego, nieodpowiednio zabezpieczonego sprzętu mogą wydostawać się takie substancje jak azbest, ołów, rtęć, chrom i wiele innych, które mogą łatwo przedostać się do wody, gleby i powietrza. Bardzo ważne jest więc, żeby nie wyrzucać sprzętów elektronicznych i elektrycznych z innymi odpadami.

Jak pozbyć się starego sprzętu elektronicznego?

Warto wiedzieć, że kupując nowy sprzęt możemy bezpłatnie oddać ten stary w sklepie. Sprzedający jest zobowiązany do przyjęcia zużytego sprzętu tego samego rodzaju ,co kupowany przez klienta, w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt. W praktyce oznacza to, że kupując nową pralkę, zmywarkę czy lodówkę, starą można oddać w sklepie, w którym kupiliśmy nową. Co ważne, nie musi to być sprzęt nabyty w tym konkretnym punkcie. Na sprzedającym więc spoczywa odpowiedzialność za legalne i bezpieczne zutylizowanie sprzętu.

W sklepach o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych istnieje możliwość oddania elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego egzemplarza, ale pod warunkiem, że żaden z zewnętrznych wymiarów produktu nie przekracza 25 cm. Każdy sklep może również odmówić przyjęcia elektrośmieci, jeśli stwarzają one zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ponadto, możliwe jest również oddanie do punktu serwisowego, ale tylko, gdy naprawa przyjętego do punktu serwisowego sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub właściciel sprzętu uzna, że naprawa sprzętu jest dla niego nieopłacalna.

Istnieją również wyspecjalizowane punkty zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które prowadzą bezpłatną zbiórkę sprzętów pochodzących z gospodarstw domowych, w Poznaniu i stacjonarne, i mobilne punkty zbierania elektrośmieci.

W ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, właściciele nieruchomości mają możliwość raz w roku skorzystania z usługi odbioru zużytego sprzętu z terenu ich nieruchomości.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Kto zajmuje się utylizacją elektrośmieci w Poznaniu?

W Poznaniu elektrośmieci można oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) pod adresami:

  • ul. 28 czerwca 1956r. 284, 61-481 Poznań
  • ul. Wrzesińska 12, 61-021 Poznań
  • ul. Meteorytowa 1, 61-680 Poznań

Ciekawym rozwiązaniem jest również Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), popularny Gratowóz, czyli pojazd do selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych, w tym elektrośmieci. MPSZOK nie odbiera jednak odpadów wielkogabarytowych.

Mandat za nieodpowiednie wyrzucenie sprzętów elektronicznych

Za wyrzucenie elektroniki do śmieci lub w innym miejscu grozi mandat w wysokości 500 złotych, a jeśli go nie przyjmiemy, grozi nam kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Prawidłowo segregujesz śmieci? I tak zapłacisz karę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski