Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Georadar ustali, gdzie można sadzić drzewa na Garbarach. Co jeszcze czeka ten rejon ścisłego centrum Poznania?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Gdzie na Garbarach mogą być posadzone drzewa - ustalą to badania podziemnych sieci.
Gdzie na Garbarach mogą być posadzone drzewa - ustalą to badania podziemnych sieci. Adam Jastrzębowski
W ciągu roku poznamy, co kryje się pod powierzchnią rejonu ulicy Garbary: podziemne sieci komunikacyjne, gazowe, elektryczne, czy wodociągowo - kanalizacyjne mają być prześwietlone i zewidencjonowane. W jakim celu? By sprawdzić, gdzie są wolne miejsca pod ziemią, nadające się do posadzenia drzew.

Taka decyzja zapadła na spotkaniu radnych Rady Osiedla Stare Miasto z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta Poznania, pracownikami Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji oraz z członkami Koalicji Fyrtel Garbary.

- Co dalej na Garbarach? Rewitalizacja rynku Bernardyńskiego, nowe chodniki i drzewa w ziemi. To plany na najbliższe trzy lata. Cel na przyszły rok to zeskanowanie podziemnej infrastruktury i wskazanie miejsc, w których zasadzone zostaną drzewa – informuje Rada Osiedla. - Uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla „Bernardynów”, który umożliwił szereg działań. Tak, wszyscy chcielibyśmy więcej straganów, ale ich liczba uzależniona jest od naszych preferencji zakupowych. Po prostu kupujmy pyry i owoce na rynku zamiast w markecie. Choć, gdyby spółka Targowiska miała chęci do działania to rynek mógłby żyć także innymi wydarzeniami jak pchli targ czy giełdy rowerowe, święto pomidora, kiermasz podręczników szkolnych itp.

Poprzedni miejscowy plan przewidywał zbudowanie podziemnego parkingu pod placem rynku, ale wiadomo dziś, że to przedsięwzięcie będzie nierealne. Radni opowiadają się za to za parkingiem wielopoziomowym przy ul. Marii Magdaleny który potrzebny jest do obsługi stale rozbudowywanego szpitala onkologicznego.

Zobacz też: Historyczna kładka dla pieszych przy Tamie Garbarskiej w Poznaniu zostanie odbudowana? Temat powraca z powodu nowego osiedla

- Planowane jest też Święto Garbar, tu pomysłów też nie brakuje, zwłaszcza po kilku udanych wydarzeniach na Bernardynach – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Ciekawie może wyglądać przemarszu z orkiestrą z Kolegiackiego na Bernardyny! Są plany mapy i strony www z różnymi warstwami, bo z czego znany jest fyrtel? Z zakładów rzemieślniczych, z warzywniaków i ulicy z największą liczbą galerii – ale sztuki – przy jednej ulicy! Mamy nadzieję, że uda się we wrześniu zorganizować duże spotkanie wszystkich zainteresowanych zmianami w Fyrtlu Garbary.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Betonowe place w Polsce to w ostatnich latach plaga. Rezygnuje się z drzew i krzewów na rzecz suchych i bardzo szybko nagrzewających się płyt. Jest to szczególnie problematyczne w czasie ulewnego deszczu, ale także podczas upałów. Najlepiej w tak gorące dni unikać wszystkich odkrytych miejsc, bezpośrednio narażonych na działanie promieni słonecznych. Są takie lokalizacje w mieście, które w czasie upałów nagrzewają się wyjątkowo mocno, zazwyczaj z powodu materiałów, z których wykonana jest nawierzchnia i projektu, który nie uwzględnił nasadzeń drzew. Których miejsc w Poznaniu lepiej unikać, gdy żar leje się z nieba? Sprawdź najgorętsze lokalizacje w Poznaniu na kolejnych zdjęciach w galerii -->

Betonoza po poznańsku. W tych miejscach można się ugotować. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski