Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Krzywiń - Soplicowo zaprasza: "Tu się można napić nadyszyć Ojczyzny"

RED
SKANSEN FILMOWY SOPLICOWO CICHOWOW Soplicowie odbywają się różne ciekawe imprezy plenerowe. Wiele z nich na stałe wpisało się już do gminnego kalendarza. Niektóre przybliżają gościom piękne, staropolskie tradycje i obyczaje. Inne stawiają przede wszystkim na akcenty lokalne.
SKANSEN FILMOWY SOPLICOWO CICHOWOW Soplicowie odbywają się różne ciekawe imprezy plenerowe. Wiele z nich na stałe wpisało się już do gminnego kalendarza. Niektóre przybliżają gościom piękne, staropolskie tradycje i obyczaje. Inne stawiają przede wszystkim na akcenty lokalne.
W gminie Krzywiń, a konkretnie we wsi Cicho-wo, znajdziemy skansen filmowy Soplicowo. To wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju kompleks turystyczno-rozrywkowy z tradycją zakorzenioną zarówno w polskiej kinematografii, jak i literaturze.

Rodowód tego miejsca związany jest z ekranizacją „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzej Wajdy. Po zakończeniu zdjęć do filmu dekoracje z planu trafiły właśnie do Cichowa, gdzie ponownie zostały złożone i przystosowane do zwiedzania. Dziś na terenie obiektu odbywają się imprezy tematyczne, bankietowe, integracyjne oraz rodzinne. Nietuzinkową ofertę ciekawych do zwiedzania obiektów uzupełniają restauracja i pensjonat. Obok staropolskiego jadła goście mają też możliwość ciekawego spędzenia czasu w granicach kompleksu, jak i w pięknych okolicach, ponieważ Cichowo usytuowane jest nad jeziorem w otoczeniu pól i lasów. Jak mówił sam wieszcz Adam Mickiewicz „Tu się można napić nadyszyć Ojczyzny”.

Wizytówką gminy jest też Kopaszewska Droga Krzyżowa. Kalwaria powstała po tragicznej śmierci Zofii z Chłapowskich. Jej mąż Jan Koźmian postanowił, że postawi żonie nietypowy pomnik - drogę krzyżową na trasie, którą przeszedł kondukt z jej ciałem, czyli od pałacu w Kopaszewie do kościoła w Rąbiniu.

Równocześnie z budową kapliczek Koźmian starał się u papieża Piusa IX o specjalne pozwolenie, tak zwany indult, a także przywileje i odpusty przypisane do Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Otrzymał je 31 stycznia 1854 roku. Kopaszewską kalwarię, zwaną przez wielu „drogą miłości”, od początku przemierzały tłumy ludzi. Kres świetności przyszedł wraz z II wojną światową. Powojenna sytuacja polityczna też nie sprzyjała pielgrzymowaniu, choć liczne grupy pątników jeszcze kilkakrotnie przemierzyły ten trakt. Potem jednak tradycja ta zaczęła zanikać. Do świetności przywrócono ją w latach 90. ubiegłego wieku. Stało się to za sprawą społecznego komitetu odbudowy.

Czy wiesz, że...
Na dziedzińcu Opactwa Benedyktynów w Lubiniu rośnie najstarszy kasztanowiec w Polsce. Nazywa się Benedykt. Liczy około 250 lat. Ma 25 m wysokości, a obwód jego pnia wynosi 5,4 m. Imponujące wymiary czynią go też najokazalszym kasztanowcem w kraju, a nawet jednym z najokazalszych w Europie.

Przydatne informacje
Od wtorku do piątku wstęp do skansenu filmowego Soplicowo jest wolny. Wejście jest płatne jedynie w weekendy (soboty i niedziele). Bilet indywidualny kosztuje 5 zł od osoby, a rodzinny (rodzice plus dzieci, bez względu na ich liczbę) 10 zł od osoby.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski