Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godzina dla Ziemi: W Poznaniu światła zgasną m.in. przy budynku urzędu miasta na placu Kolegiackim

ICH
W tym roku w Poznaniu światła zgasną również m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
W tym roku w Poznaniu światła zgasną również m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Robert Wozniak
W sobotę, 27 marca o godz. 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej "Godziny dla Ziemi WWF". Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy". Jak zawsze, w inicjatywę włączyło się wiele polskich miast, w tym Poznań. W stolicy Wielkopolski światła zgasną m.in. przy budynku urzędu miasta na placu Kolegiackim.

W tym roku w Poznaniu światła zgasną również m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich i na Stadionie Miejskim. Swoje obiekty wygaszą Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy, a także budynek Bałtyku. Volkswagen Poznań wygasi oświetlenie w zakładach Antoninek, Poznań-Wilda i Września, firma Ataner wyłączy światło przy ul. Towarowej 35, a Homepark Franowo przyciemni swoje oświetlenia budynków. Do akcji przyłączy się również Centrum Kultury Zamek.

Godzina dla Ziemi w Poznaniu

Światła zgasną też na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, na skwerze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i placu Marii Skłodowskiej-Curie.

Organizatorem akcji jest fundacja WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest nakłonienie zwykłych ludzi oraz firm do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Inicjatywa ma skłaniać do refleksji nad zmianą klimatu. Co roku angażuje się w nią ponad 180 państw na 7 kontynentach.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na to, z jakimi problemami boryka się Bałtyk. Obecnie do największych należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy - przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo - zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią oraz niefunkcjonalne morskie obszary chronione. WWF zwraca uwagę, że może przyszłe pokolenia aktualny Bałtyk zobaczą tylko w muzeum.

Które osiedla i okolice w Poznaniu są najbardziej niebezpieczne? Zobacz najnowszy ranking przygotowany na podstawie głosów internautów serwisu Otodom. Oto zestawienie od najbardziej niebezpiecznego osiedla w Poznaniu do najbezpieczniejszego.Przejdź do rankingu ----->>>

Które miejsca i osiedla w Poznaniu są najbardziej niebezpiec...

- Żeby tak się nie stało, już dzisiaj zróbmy mały krok dla dobra przyszłości - zachęcają członkowie organizacji. - Pokaż, że zależy Ci na Bałtyku! Zgaś światło 27 marca 2021 o 20:30 na 60 minut w geście solidarności z Ziemią - zachęcają.

W Poznaniu każdego roku do akcji włączało się wiele firm i instytucji. W geście poparcia iluminacje gasły dotąd m.in. w Katedrze, Ratuszu, kościele farnym, budynku Urzędu Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek, Starym Browarze, Hotelu Mercury i wielu innych.

Każdy mieszkaniec może wziąć udział w akcji i zgasić światło na symboliczną godzinę oraz podpisać petycję do Premiera RP wzywającą do natychmiastowego działania. Jest ona dostępna na stronie www.godzinadlaziemi.pl.

Można również wybrać swoje sentymentalne zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikować je na Instagramie wraz z #godzinadlabałtyku, oznaczając @wwfpolska, a także namówić znajomych do podzielenia się wspomnieniami zawartymi na fotografiach.

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski