Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gostyń: Sherman i Panthera - spotkanie w Podrzeczu [FILMY]

Karolina Sternal
W Podrzeczu zaprezentowało się 67 grup rekonstrukcyjnych
W Podrzeczu zaprezentowało się 67 grup rekonstrukcyjnych Karolina Sternal
W weekend do Podrzecza pod Gostyniem zjechało około 700 pasjonatów historii wojskowości i militariów. To największy tego typu zlot w Polsce, podczas którego rekonstruktorzy bawią się w prawdziwą wojnę, a widzowie mogą wszystkiego dotknąć i posłuchać pasjonujących opowieści.

Tuż obok siebie obozowali żołnierze niemieccy, rosyjscy, polscy ułani z 1939 roku, żołnierze Dywizji Kościuszkowskiej oraz różne formacje alianckie.

ZOBACZ TEŻ:

Strefa Militarna 2011

Trzy dni inscenizacji walk

Choć tych z czasów drugiej wojny światowej było najwięcej, to można było też odnaleźć amerykańskie oddziały z Wietnamu i Afganistanu, czy żołnierzy wojny secesyjnej. W sumie 67 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Wszystko było autentyczne, począwszy od mundurów, broni i pojazdów, a skończywszy na najdrobniejszym wyposażeniu obozowisk. Każda grupa budowała swoje obozowisko, gdzie przez trzy dni prowadziła prawdziwe żołnierskie życie z wartami, musztrą...

- To już czwarta ,,Strefa Militarna'' w Podrzeczu. Przez ten czas zdążyliśmy wyrobić sobie markę, więc nie jest tak prosto dostać się na zlot - zaznacza Adam Bech, współorganizator, członek Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. - Przyjmujemy tylko tych, którzy mogą się wykazać solidną wiedzą i działalnością. Cieszy nas także to, że coraz więcej kolekcjonerów jest chętnych do wystawiania pojazdów. To duża gratka dla wszystkich uczestników zlotu oraz widzów.

Właśnie w Podrzeczu doszło do pierwszego od pół wieku spotkania trzech z siedmiu zachowanych na świecie amerykańskich armat samobieżnych T48 - SU 57. Najbardziej widowiskowe były pokazy musztry, walki wręcz na bagnety oraz odtwarzanie scen bitewnych.

Głównym punktem tej części programu była rekonstrukcja bitwy pancernej pod Falaise, gdzie walczyła 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Maczka. W inscenizacji udział wzięły nie tylko czołgi, ale też działa pancerne oraz pojazdy pancerne i opancerzone. Pokazowi towarzyszyło sporo efektów pirotechnicznych. ,,Strefę Militarną'' odwiedziło kilka tysięcy widzów z całej Polski.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski