Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazda betlejemska – podlewanie i pielęgnacja. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej symbol świąt Bożego Narodzenia

a.w.
Gwiazda betlejemska – podlewanie i pielęgnacja. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej symbol świąt Bożego Narodzenia
Gwiazda betlejemska – podlewanie i pielęgnacja. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej symbol świąt Bożego Narodzenia
Gwiazda betlejemska, Poinsecja, Wilczomiecz nadobny – pod takimi nazwami znaleźć można kwiat gwiazdy betlejemskiej, jeden z wielu symboli świąt Bożego Narodzenia. To żywa ozdoba świąteczna, która kolorystycznie wpisuje się w klimat świąt i nadaje im pełniejszy kształt. Okres kwitnienia gwiazdy betlejemskiej przypada na zimowe miesiące, dlatego tak dobrze odnajduje się w czasie Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować kwiaty gwiazdy betlejemskiej? Kiedy i ile podlewać roślinę? Gdzie najlepiej postawić gwiazdę betlejemską, żeby przetrwała dłużej niż tylko w święta? Gwiazda betlejemska co roku trafia na miliony wigilijnych stołów Polaków. Jak ją pielęgnować, żeby przetrwała całe święta?

Gwiazda betlejemska: uprawa

Gwiazda betlejemska idealnie wpasowuje się w zimowy klimat Europy, ale jej ojczyzną są górzyste tereny Meksyku, Gwatemali i Kolumbii, gdzie nazywana jest płomiennym kwiatem. W sklepach, kwiaciarniach i na targach możemy dostać gwiazdę betlejemską w doniczkach. Ozdobne kwiaty gwiazdy betlejemskiej mają max. 25 cm. W ofertach sklepów również wersje mini, które mają po kilka centymetrów. Naturalnie gwiazda betlejemska jest krzewem i osiąga wysokość nawet do 5 metrów.

Gwiazda betlejemska dobrze znosi podcinanie kwiatów, dlatego świetnie sprawdza się jako roślina pokojowa. Gwiazda betlejemska często jest jedną z dekoracji świątecznego stołu, dlatego tak ważne jest żeby miała odpowiednią wielkość, która nie zajmie nakrytego stołu. Dekoracje z gwiazdy betlejemskiej na stół mogą być wykonane również z sztucznych roślin.

W naturalnych warunkach kwiaty (przykwiatki) gwiazdy betlejemskiej są czerwone. W wielu odmianach uprawowych można spotkać białe, różowe lub kremowe kwiaty gwiazdy betlejemskiej. Kolorowe liście, które otaczają małe, zielone, bezzapachowe kwiaty to właśnie przykwiatki. Po przekwitnieniu przykwiatki blakną, tracą kolor, nabierają zieloną barwę.

W naszych warunkach klimatycznych kwiaty gwiazdy betlejemskiej kwitną od późnej jesieni do końca zimy (niekiedy nawet do początku wiosny). Warto pamiętać, że gwiazda betlejemska to roślina krótkiego dnia. Oznacza to, że do swojego naturalnie pięknego rozkwitu i braku przebarwień potrzebuje długiego okresu zaciemnienia. Dni w zimie są krótkie, dlatego zwykle roślina nie potrzebuje większej uwagi, ale jeśli to konieczne można zakrywać kwiat pudłem lub materiałem na co najmniej 12 – 16 godzin dziennie.

Gwiazda betlejemska: pielęgnacja

Kupując gwiazdę betlejemską, chcesz, żeby zachowała swoją świeżość i dobry wygląd na długo. W kwestii pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej możemy wyróżnić 5 prostych kroków, których należy przestrzegać.

  1. Przed zakupem dobrze przyjrzyj się kwiatom gwiazdy betlejemskiej. Roślina powinna być zielona, kolory liści i kwiatów głębokie. Dobrym znakiem, że gwiazda betlejemska jest zdrowa i będzie się prezentowała dobrze do nowego roku a nawet dłużej są nowe, rozwijające się pąki kwiatów. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej w sklepie czy kwiaciarni nie powinny stać w przeciągu ani w przesadnie zimnym/gorącym miejscu.
  2. Przenosząc roślinę ze sklepu, chroń gwiazdę betlejemską przed wiatrem i zimnem. Poisencja nie lubi niskich temperatur. W pomieszczeniach nie powinno się jej trzymać w miejscach, w których na co dzień jest mniej niż 12 stopni Celsjusza. Przy transporcie ze sklepu do domu owiń gwiazdę betlejemską w papier lub folię.
  3. Zastanów się nad miejscem, w którym postawisz gwiazdę betlejemską. Na gwiazdę betlejemską nie powinno trafiać ostre słońce. Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsca. Przy umiejscowieniu gwiazdy betlejemskiej pamiętaj o tym, żeby było odizolowane od przeciągów. Idealną temperaturą pokojową dla gwiazdy betlejemskiej jest 15–22 stopni Celsjusza.
Poisencja nie lubi niskich temperatur. W pomieszczeniach nie powinno się ją trzymać w miejscach, w których na co dzień jest mniej niż 12 stopni Celsjusza.
Poisencja nie lubi niskich temperatur. W pomieszczeniach nie powinno się ją trzymać w miejscach, w których na co dzień jest mniej niż 12 stopni Celsjusza. Przy transporcie ze sklepu do domu owiń gwiazdę betlejemską w papier lub folię.
  1. Podlewaj gwiazdę betlejemską z głową! Poisencja będzie wyglądała zdecydowanie lepiej, jeśli będzie miała suche podłoże niż przemoknięte i błotniste. Jeśli liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają blednąć i opadać, to znaczy, że jest przelana i należy podlewać ją rzadziej. Podlewanie gwiazdy betlejemskiej należy zaplanować na co drugi dzień. Raz w miesiącu do wody, którą podlewasz roślinę warto dodać odżywkę.
  2. Wykorzystuj cięte kwiaty gwiazdy betlejemskiej do stworzenia świątecznych dekoracji. Po ucięciu kwiatu gwiazdy betlejemskiej należy zapobiec wyciekaniu mlecznego soku. Jak to zrobić? Zanurz przyciętą łodygę na 5 sekund w ciepłej wodzie o temperaturze ok. 60 st. C, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki. Tym sposobem zahartujesz gwiazdę betlejemską, a roślina zachowa świeżość i kolor na co najmniej 2 tygodnie.

Gwiazda betlejemska przekwitła? Co z nią zrobić?

Gwiazda betlejemska nie jest rośliną na jeden sezon. Można ją uprawiać przez kilka lat. Gwiazda betlejemska raz kupiona może być żywą świąteczną dekoracją przez kilka świąt z rzędu. Po przekwitnieniu gwiazda betlejemska, podobnie jak kilka innych roślin tego typu wchodzi w czas spoczynku, wtedy powinno się ograniczyć jej podlewanie. W ten sposób gwiazda betlejemska powinna przetrwać całą zimę, aż do marca.

  • w marcu podcinamy pędy żeby roślina miała miejsce na nowy rozkwit! UWAGA! Czynność wykonujemy w rękawiczkach, ponieważ sok gwiazdy betlejemskiej może podrażniać skórę i błony śluzowe.
  • roślinę umieszczamy w chłodniejszym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza.
  • w kwietniu przesadzamy gwiazdę betlejemską do większej doniczki.
  • od października codziennie przez ok. miesiąc odcinamy gwiazdę betlejemską od światła na ok. 14 - 16 godzin. Roślinę można przykryć tekturowym pudełkiem lub materiałem. Dzięki temu gwiazda betlejemska zachowa swoją świeżość i dobry wygląd aż do grudnia.

Wieloletnia gwiazda betlejemska to wielka duma dla właściciela. Zawsze świeża dekoracja świąteczna przyozdobi dom i nada mu świąteczny klimat.

Gwiazda betlejemska jako dekoracja świąteczna

W galerii znajdziesz mnóstwo inspiracji. Jak wykorzystać gwiazdę betlejemską w dekoracjach świątecznych w domu czy mieszkaniu? Z czym połączyć kwiaty gwiazdy betlejemskiej i w jakich aranżacjach wyglądają najlepiej?

Czy wiesz, że...Najdziwniejsze ciekawostki o Bożym Narodzeniu QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski