Hokej na trawie: Polskie drużyny z szansami na czołową czwórkę

Hubert Maćkowiak, Jacek Pałuba
Joanna Wieloch (nr 8) i jej koleżanki walczyły z determinacją, ale to starczyło tylko na remis 1:1 Fot. Paweł Miecznik
Środa była wreszcie lepszym dniem dla polskiego hokeja na trawie. Mężczyźni pokonali bowiem w turnieju mistrzostw Europy grupy B w Winnicy, ekipę Czech 2:0 (2:0), natomiast panie, grające w turnieju ME w Poznaniu zremisowały z drużyną Walii 1:1 (0:1). Nasze drużyny zachowały szanse na awans do czołowej czwórki obu imprez.

Panowie dopiero w środę zagrali z Czechami, bo dzień wcześniej boisko nie nadawało się do gry. Biało-czerwoni rozpoczęli znakomicie, bo już w 3. minucie gola zdobył Tomasz Górny. Czesi tradycyjnie okazali się bardzo trudnym przeciwnikiem, ale to Polacy byli tego dnia lepsi. Rezultat meczu ustalił w 60. minucie Krystian Makowski.

To zwycięstwo pozwala naszej drużynie nadal myśleć o awansie do czołowej czwórki imprezy na Ukrainie. W czwartek, w ostatnim meczu grupowym rywalem naszej ekipy będzie Szwecja, zdecydowanie najsłabsza w tym gronie. Potrzebne jest pewne, wysokie zwycięstwo.

Tymczasem w Poznaniu, polskie hokeistki zremisowały w drugim spotkaniu grupowym z Walią 1:1 (0:1), mimo że grały lepiej od rywalek, ale tak jak w boju z Białorusią, znowu brakowało skuteczności.

Już w pierwszym fragmencie meczu, Polki wypracowały sytuacje podbramkowe. Groźnie strzelała kapitan Joanna Wieloch, a w półkolu próbowała znaleźć się Amelia Katerla. Następne okazje marnowały kolejno: Natalia Wiśniewska, Katarzyna Krasińska i ponownie Katerla. Niestety żadna z nich nie skierowała piłki do bramki. W 29. minucie Paulina Polewczak została ukarana żółtą kartką i w konsekwencji musiała opuścić boisko. Dosłownie moment później zemściły się niewykorzystane przez Polki sytuacje. Bramkę, po jednej z nielicznych akcji walijskiego zespołu, zdobyła Carys Hopkins.

Polki mimo niekorzystnego rezultatu, dążyły do zdobycia pierwszej bramki i udało się to Natalii Wiśniewskiej, krótko po rozpoczęciu drugiej połowy. W 39. minucie polskie hokeistki wykonywały krótki róg, Marlena Rybacha strzelała, a Wiśniewska w ostatniej chwili podłożyła kij, czym zmyliła bramkarkę rywalek. Gra Polek wyglądała dobrze, ale wciąż brakowało zimnej krwi w sytuacjach podbramkowych.

O sporym pechu może mówić Amelia Katerla, która w 43. minucie po raz kolejny była bliska zdobycia gola, ale ostatecznie nie trafiła do siatki. Za skuteczność niestety nie można pochwalić także jej koleżanek. Polska w drugiej połowie miała jeszcze trzy krótkie rogi, ale żaden nie przyniósł wymarzonego prowadzenia.

- Zabrakło nam naprawdę niewiele, by ostatecznie sięgnąć po trzy punkty, dlatego czujemy wielki niedosyt. Na szczęście wcale to nie oznacza, że żegnamy się z szansami na awans do czołowej czwórki. W spotkaniu ze Szkocją czeka nas trudne zadanie, ale wiem, że dziewczyny się nie poddają - powiedział po meczu Krzysztof Rachwalski, trener reprezentacji Polski.

Szkoleniowiec nie chciał komentować pracy sędziów, mimo że niektóre decyzje były mocno kontrowersyjne. - Staram się nie mieć żalu do arbitrów, bo tak naprawdę nic to nie da. Od ich decyzji nie ma odwołania stwierdził.

Z kolei Natalia Wiśniewska, która dała Polsce remis, podchodzi z optymizmem do czwartkowego meczu ze Szkocją. - Absolutnie żadna z nas nie składa broni. Chcemy walczyć do końca - deklarowała Wiśniewska. Od czwartkowego meczu ze Szkocją (początek o godz. 18.45), zależy czy Polki awansują do czołowej czwórki, czy też pozostanie im walka o utrzymanie w II dywizji mistrzostw Europy.

Turniej ME kobiet w Poznaniu
Polska Walia 1:1 (0:1)
bramki: dla Polski - Natalia Wiśniewska (39-kr); dla Walii - Carys Hopkins (29).