Imieniny Zofii
Zofia – imię żeńskie pochodzące z języka greckiego. Słowo "sophia" pochodzi z języka greckiego, w którym oznacza mądrość. Imię Zofia nosiły królowe, pisarki, artystki, działaczki. Imieniny Zofii w połowie maja były świętem, każdy biegł do swojej Zosi. Nic dziwnego, bo Zofie są gościnne, to świetne panie domu, interesujące rozmówczynie, ładne kobiety. Zofii obchodzą imieniny cztery razy w roku. Oprócz 15 maja, mogą świętować 30 kwietnia, 18 września oraz 30 września. Jednak 15 maja to jest wyjątkowy dzień. W ten dzień przychodzi „zimna Zośka”.
Zima w środku maja? Ochłodzenie przynoszą "Zimni ogrodnicy"
Czym jest to zjawisko, wyjaśnia klimatolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Leszek Kolendowicz.
- Wspomniane przymrozki w drugiej dekadzie maja zdarzają się na skutek oddziaływania specyficznego rozkładu ośrodków barycznych nad Europą, czyli położenia układów wysokiego i niskiego ciśnienia atmosferycznego - mówi prof. Leszek Kolendowicz.
Sprawdź też:
Według Słownika Meteorologicznego pod redakcją prof. Tadeusza Niedźwiedzia tzw. Zimni Ogrodnicy to „popularna nazwa jednej z osobliwości kalendarzowych klimatu - okresu 11-15 maja, z częstym występowaniem w dużej części Europy ostatnich przymrozków wiosennych. Często obserwowany jest wówczas napływ chłodnego powietrza arktycznego z północy, przynoszący m. in. w Europie Środkowej przymrozki. Nazwa wywodzi się z tradycji ludowej od imienia trzech świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego 12-14 maja. Niekiedy spotyka się też nazwę „zimna Zośka” - 15 maja.".
Z kolei osobliwość kalendarzowa klimatu to „zaburzenia w średnim wieloletnim przebiegu rocznym elementów meteorologicznych (określonym na podstawie wartości średnich wieloletnich z kolejnych dni), przypadające na określony dzień lub kolejne dni”.
Dlaczego powyższe zjawisko nazywamy Zimnymi Ogrodnikami?
- Opisany rozkład ciśnienia atmosferycznego lub jemu podobny pojawia się co roku w połowie maja, a jego skutki w postaci przymrozków i szkód przez nie wyrządzanych były przyczyną powoływania się na imiona świętych w kalendarzu, przypadających właśnie na te dni. Stąd pojawiła się ludowa nazwa tego zjawiska - tłumaczy prof. Kolendowicz.
Zobacz też:
Poznań: Oto najpopularniejsze imiona w 2019 roku. Sprawdź, c...
Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynki n...
Sprawdź też:
Rzeczniczka SG o filmie "Zielona granica" Holland
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?