Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Wysocki: Chcę poprawić pozycję Uniwersytetu Medycznego

Katarzyna Sklepik
prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego
prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego PAWEŁ MIECZNIK
Z profesorem Jackiem Wysockim, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, o planach rozwoju uczelni, rozmawia Katarzyna Sklepik

Rozpoczyna Pan Profesor drugą kadencję na stanowisku rektora Uniwersytetu Medycznego. Jakie obrał Pan - dla siebie i uczelni - cele na najbliższe lata?

Prof. Jacek Wysocki: - Przez ostatnie lata duży nacisk kładliśmy na rozwój infrastruktury uczelni. Budowaliśmy nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną, by zapewnić zarówno studentom, jak i pracownikom naukowym odpowiednie warunki do nauki, rozwoju i badań naukowych. To pozwoli nam teraz skupić się na dwóch celach, które postawiłem sobie za główne. Pierwszym z nich jest poprawa pozycji naszej uczelni w sferze badań i publikacji naukowych. Chcę, byśmy jeszcze bardziej zaangażowali się w pracę naukową i badania, zwłaszcza że - zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - o pieniądze na badania będziemy ostro rywalizować z innymi uczelniami. A zależy nam przecież na sukcesie i jeszcze lepszej marce poznańskiej medycyny. Drugi cel to poprawa jakości kształcenia. Chcemy wprowadzić system kontroli jakości kształcenia, monitoring losów naszych absolwentów, a także zwiększyć liczbę organizowanych zajęć praktycznych, bo o nie proszą studenci.


Czytaj także:
Akademia dla wirtuozów - rozmowa z nową rektor prof. Haliną Lorkowską
Tomasz Łodygowski, nowy rektor politechniki i jego plany

Uczelnia słucha nie tylko potrzeb studentów, ale jak widać - także rynku pracy i reaguje na jego zmiany, wprowadzając nowe kierunki...

Prof. Jacek Wysocki: - Tak, staramy się szybko reagować i dać szansę edukacji specjalistom, na których jest zapotrzebowanie. Dużą popularnością cieszą się nie tylko kierunki lekarskie, ale także te dotyczące zdrowia publicznego czy nauk o zdrowiu. Z dużym powodzeniem kształcimy przyszłych dietetyków, fizjoterapeutów czy elektroradiologów. Teraz przyszedł czas na optometrystów i terapeutów zajęciowych.

Optometria to nowy kierunek, który wystartuje w październiku. Czym zajmować się będą jego absolwenci?

Prof. Jacek Wysocki: - Najprościej mówiąc, doborem szkieł okularowych do konkretnej wady wzroku. Optometryści przejmą część pracy lekarzy okulistów, ci natomiast będą mogli więcej czasu i uwagi poświęcić na badanie i leczenie poważnych wad wzroku. Optometryści pomogą pacjentowi w doborze okularów. Będą także potrafili rozpoznać poważniejsze schorzenia oka, których nie da się skorygować zwykłymi szkłami i wówczas będą kierować pacjentów na badania okulistyczne, do specjalisty.

Czym będą się zajmować absolwenci kolejnego nowego kierunku: terapia zajęciowa?

Prof. Jacek Wysocki: - Ten kierunek świetnie wpisuje się w zapotrzebowanie rynku pracy. Brakuje nam specjalistów, którzy potrafią prowadzić profesjonalne zajęcia dla dzieci, młodzieży, seniorów czy osób po udarze. Lecząc czy rehabilitując ciało, potrzeba też coś dla "ducha". A taki specjalista połączy obie te dziedziny terapii.

A czy przewiduje Pan Profesor nowe inwestycje?

Prof. Jacek Wysocki: - Kończymy budowę centrum biologii medycznej, w której będą mieścić się zakłady nauk podstawowych i eksperymentalna biologia. Chcemy także uruchomić centrum kardiologii, które docelowo miałoby zastąpić Szpital Przemienienia Pańskiego. Myślimy też o nowej bazie dla farmacji, która teraz jest rozproszona w kilku budynkach w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski