Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadą na kraniec świata po kontakty i kontrakty

Mateusz Pilarczyk
Kontakty handlowe najłatwiej nawiązać w "cztery oczy"
Kontakty handlowe najłatwiej nawiązać w "cztery oczy" fot. Urząd Marszałkowski
Prawie czterdzieści firm z całej Wielkopolski wyjechało w pierwszym półroczu tego roku na misje zagraniczne organizowane przez Urząd Marszałkowski. Indie, Brazylia i Kazachstan to kierunki, gdzie wielkopolscy przedsiębiorcy szukali nowych kontaktów biznesowych. Na razie brakuje jednak wymiernych skutków tych wyjazdów w postaci podpisanych umów.

- Nawiązaliśmy kontakty handlowe z partnerami z Brazylii. Na razie jeszcze nic od nich nie kupujemy, ale jesteśmy z nimi w stałym kontakcie - deklaruje Tomasz Jakubowski prezes firmy Rolpak z Wrześni, która zajmuje się produkcją przypraw i bakalii. Prezes zapowiada, że siedmiodniowy pobyt w brazylijskich stanach Sao Paulo i Goias może zaowocować ścisłą współpracą dopiero w przyszłym roku.
W 2010 roku do tej pory zorganizowano pięć misji zagranicznych pod szyldem Urzędu Marszałkowskiego. Dwie z nich w styczniu i maju prowadziły do Indii. Kolejne dwie w marcu i maju do Brazylii, a jedna w czerwcu do Kazachstanu. Dlaczego przedsiębiorcy jeżdżą w tak egzotyczne dla przeciętnego Wielkopolanina miejsca?

- Są to kraje rozwijające się i dlatego te kierunki są atrakcyjne - wyjaśnia Maciej Wołyński z firmy Hortimex Plus. - Konkretnych umów handlowych jeszcze nie ma. Rozmawiamy z firmami z sektora spożywczego, bo akurat zajmujemy się dodatkami do żywności. Dzięki wyjazdowi na misję gospodarczą udało nam się pozyskać kilka cennych kontaktów - podkreśla Wołyński.

Kto za te wyprawy płaci? Koszty misji pokrywane są częściowo przez samych przedsiębiorców, którzy płacą za bilety lotnicze i wyżywienie. Z kolei pieniądze na organizację spotkań biznesowych, noclegi, tłumaczy oraz transportu na miejscu pochodzą z funduszy unijnych w ramach promocji gospodarki regionalnej. Wysokość dofinansowania udziału misji na jednego jej członka to około 4 tys. zł.

Podczas każdej misji organizowane są spotkania przedsiębiorców z ekspertami ds. danego rynku, a także szkolenia, które dotyczą przepisów celnych, weterynaryjnych i podatkowych, jakie obowiązują za granicą.

Przedsiębiorcy podkreślają, że kolejne wyjazdy tego typu powinny być nadal prowadzone, ale ich organizacja powinna być lepsza. Mimo tego, że firmy uczestniczące w misjach wysyłają wcześniej informacje na temat profili swojej działalności, to czasem po drugiej stronie brakuje odpowiednich partnerów do rozmów.

W tym roku planowane są jeszcze dwie misje gospodarcze. Aby wziąć w nich udział, firma musi jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski