Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak archiwizować przeszłośc - konferencja w Poznaniu

Łukasz Pilip
27 listopada obchodzimy Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. O digitalizacji materiałów historycznych rozmawiają w środę w Poznaniu naukowcy zajmujący się tą dziedziną.

Konferencja „Audiowizualne archiwa XXI wieku” nawiązuje do zaleceń UNESCO, przypominającym o ochronie wszelkich dokumentów z przeszłości. Głównym tematem spotkania jest więc problem przekształcenia trudno dostępnych materiałów z XX i XXI wieku w materiały wirtualne. Wśród nich znajdują się m. in. filmy, fotografie programy radiowe i telewizyjne.

– Obecnie spotykamy się z cywilizacją obrazkową, z dobą cyfryzacji – zauważa prof. Waldemar Chorążyczewski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, mówiący o przyszłości archiwalnych materiałów. – Nie sądzę jednak, aby ze wszystkiego robić obraz wirtualny. Jestem zwolennikiem innego podejścia: nie cyfryzujmy wszystkiego, tylko to, co zostało przez kogoś zamówione.

Ważną kwestią poruszaną na konferencji jest także rola papieru w dzisiejszych czasach. Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego ma nas oswajać z ruchomym obrazem, który może być jego uzupełnieniem. Okazuje się, że przywiązanie do tego, co można dotknąć, a nie tylko usłyszeć bądź zobaczyć, bywa dziś czasami silniejsze.

– Spotkałem się ze studentami, którzy chcieli stworzyć i zachować archiwum pamięci ludzkiej – dodaje prof. Waldemar Chorążyczewski. – Zachęcali, aby każda osoba zainteresowana ich przedsięwzięciem, złożyła tekst, który jest dla niej niezwykle ważny. Ale nie w postaci wirtualnej, lecz fizycznej, na papierze.

Organizatorami konferencji są m. in. Archiwum Państwowe i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski