Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało darmową książkę "Masz tę moc". Zilustrowała ją Ewa Podleś. Przeznaczona jest dla dzieci i tych, którzy chcą w jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny sposób wytłumaczyć najmłodszym, czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Na 39 stronach autorzy pokazują, jak wygląda, jak się przemieszcza i jak czuje się człowiek, kiedy w jego organizmie zadomawia się koronawirus.
Bajka "O Smoku, co wirusa miał na oku", autorstwa Joanny Sieradzan to kolejne kolorowe dzieło dla dzieci o koronawirusie. Autorka udostępnia swoją książkę w internecie. Można ją ściągnąć tutaj.
Opowieść "Część, jestem wirus - kuzyn grypy i przeziębienia" stworzona przez psycholożkę Manuelę Molinę Cruz. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 2-7 lat. Za polskie tłumaczenie odpowiada MamyProjekt. Autorka opowiada nie tylko o tym, co to jest koronawirus, ale też o uczuciach, które może on wywołać u dzieci i dorosłych. Książkę można pobrać tutaj
"Pies Dave martwi się koronawirusem" ("Dave the Dog is worried about coronavirus") to ilustrowana książka pielęgniarki Molly Watts, która na co dzień pracuje na oddziale intensywnej opieki pediatrycznej w dziecięcym szpitalu w Southampton (Wielka Brytania). Książkę tę stworzyła dla dzieci, które martwią się z powodu epidemii koronawirusa. Autorka twierdzi, że starała się opowiedzieć o wirusie bez wywoływania strachu. Książkę o koronawirusie Dave the Dog is worried about coronavirus w języku angielskim można pobrać tutaj.
"Koronawirus. Książka dla dzieci". Axel Sheffler stworzył ilustracje do książki dla małych dzieci wyjaśniającej, czym jest koronawirus i jak sobie z nim poradzić. Książka została wydana przez brytyjskie wydawnictwo Nosy Crow. Publikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. W niej znajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak: co to jest koronawirus? Co się stanie, jeśli się zarazisz? Dlaczego niektóre miejsca, do których zwykle chodzimy, są zamknięte? Co będzie dalej? Książkę w języku angielskim można ściągnąć tutaj.
"Gruffalo też siedzi w domu". Twórcy Gruffalo - Axel Scheffler and Julia Donaldson's - wyprodukowali serię obrazków zachęcających do pozostania w domu podczas epidemii. Dwanaście ilustracji można znaleźć na stronie wydawnictwa.
„Mój bohater to ty, jak dzieci mogą walczyć z COVID-19!” to książka z opowiadaniami. Opracowana jest przy współpracy ponad 50 organizacji działających w sektorze humanitarnym, w tym Światowej Organizacji Zdrowia, Funduszu Narodów Zjednoczonych dla Dzieci, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i innych.
Helen Patuck ilustratorka oraz autorka scenariusza wyjaśnia w książce, w jaki sposób dzieci mogą chronić siebie, swoje rodziny i przyjaciół przed koronawirusem oraz jak radzić sobie z trudnymi emocjami w obliczu nowej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. Książka jest projektem grupy międzyinstytucjonalnej Stałego Komitetu ds. Zdrowia Psychicznego i Wsparcia Psychospołecznego w Sytuacjach Kryzysowych.
Książka w języku angielskim jest dostępna tutaj. Planowane jest wydanie tej książki w ponad 30 innych językach. Książka już jest przetłumaczona na 16 języków. Tłumaczenia na polski jeszcze musimy poczekać.
"Hanna, nasza bohaterka"
Irański pisarz Ali Asghar Seidabadi napisał książkę „Hannah, our hero”, aby nauczyć dzieci na całym świecie, jak dbać o siebie podczas pandemii koronawirusa. Książkę zilustrowała jego córka - Gazale. Wydanie zostało już przetłumaczone kilkanaście języków. Jest też wersja po polsku w tłumaczeniu Olgi Sewiłło-Jopek. Książkę można pobrać tutaj.
ZOBACZ TEŻ:
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?