Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie napisać pozew, by odzyskać pieniądze od dłużnika?

materiał partnera
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone jest sporym ryzykiem. Z problemem terminowego regulowania płatności boryka się znaczna część polskich przedsiębiorców. Jak wyegzekwować skutecznie pieniądze od nierzetelnego kontrahenta? Czy postępowanie sądowe jest najlepszym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji? W dalszej części artykułu przedstawimy odpowiedzi na te newralgiczne pytania.

Ostatnia szansa dla kłopotliwego dłużnika

Wielu kontrahentów zwlekających z płatnościami traktuje nieuregulowane zobowiązanie, jako tani kredyt kupiecki. Wierzyciel zanim podejmie ostateczną decyzję o skierowaniu sprawy na etap postępowania sądowego powinien spróbować windykacji polubownej. Samodzielnie lub z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej możemy wystosować do dłużnika wezwanie do zapłaty pocztą tradycyjną. Warto też podjąć próbę kontaktu telefonicznego i drogą elektroniczną poprzez pocztę e-mail. Jeśli dłużnik odbiera od nas wiadomości, ale odwleka płatność lub co gorsza kwestionuje jej zasadność należy pozostawić rozstrzygnięcie sporu sądowi.

Poczyń ustalenia przed skierowaniem sprawy do sądu

Zakończenie fiaskiem windykacji polubownej to ostateczny bodziec do skierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Zanim złożymy pozew należy ustalić, jaki sąd jest właściwy do rozpatrzenia naszej sprawy. W przypadku należności do 100 000 zł sprawę rozpatrywać będzie sąd rejonowy, _a gdy należność jest wyższa pozew należy skierować do _sądu okręgowego. Sądem właściwym jest jednostka, która znajduje się w okręgu, w którym dłużnik posiada siedzibę (osoba prawna) lub zamieszkuje (osoba prywatna). Zdarza się też, że pozew kierowany jest w zgodzie z miejscem wykonania zawartej umowy, jednak fakt ten należy zaznaczyć w pozwie, gdyż w innym wypadku zostanie on odesłany do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym krokiem jest wybór trybu postępowania, który jest uzależniony od posiadanej dokumentacji. Najtańsze i najszybsze jest postępowanie nakazowe, które jest dedykowane dla należności wynikających z faktur lub rachunków. Należy jednak podkreślić, że duże znaczenie ma podpis dłużnika na dokumentach. Jeśli nie posiadamy na nich akceptacji przez odbiorcę nie możemy liczyć na postępowanie nakazowe, a sprawa zostanie rozpatrzona w trybie zwykłym.

Jak napisać skuteczny pozew – samodzielnie, czy z pomocą prawnika?

Napisanie pozwu wymaga posiada wiedzy w zakresie elementów formalnych tego typu pisma, a także wiedzy prawnej, by móc rzetelne uargumentować swoje roszczenia. Obsługa prawna w tej kwestii bywa bardzo istotna, gdyż gwarantuje prawidłowe sformułowanie pozwu bez błędów formalnych. Jeśli jednak pokusimy się o samodzielne sporządzenie pozwu pamiętajmy, by zawrzeć w nim:

  • strony postępowania – powoda i pozwanego (nazwy firm, adres zamieszkania lub siedziby, imię, nazwisko w przypadku osoby fizycznej). Nie należy stosować żadnych skrótów nazw!
  • wskazanie nazwy jednostki sądowej, a także jej adresu
  • żądanie i wnioski – obejmuje wskazanie należnej kwoty od pozwanego i innych aspektów istotnych dla sprawy
  • uzasadnienie – wierzyciel musi wskazać, dlaczego zdecydował się na postępowanie sądowe. Nie ma on obowiązku wskazywania podstawy prawnej! Musi jedynie rzetelnie uzasadnić, dlaczego zdecydował się na rozwiązanie sporu poprzez sąd.

Skuteczne wniesienie pozwu do sądu wymaga uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 5% wartości sporu, a w przypadku postępowania nakazowego wartość ta stanowi ¼ opłaty sądowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski