Jak śpiew wpływa na rozwój mózgu?

Materiał informacyjny BUKI
Z całą pewnością, prawdziwa jest teza, że absolutnie każdy od czasu do czasu śpiewa i czerpie z tego przyjemność. Jedni oddają się tej czynności w odosobnieniu, przykładowo pod prysznicem lub w sypialnianym zaciszu. Inni dzielą się swoją pasją z innymi, wykonując przeróżne utwory przed szerszą publicznością – czy to przed rodziną w czasie świąt, czy też zajmując się muzyką zawodowo, przed wypełnionymi po brzegi salami i amfiteatrami. Prawdą jest więc, że śpiewać każdy może. Również prawdziwe jest, że można śpiewać dobrze i troszkę gorzej. Niezależnie jednak od posiadanych umiejętności wokalnych, warto śpiewać, ponieważ czynność ta wywiera niezwykle korzystny wpływ na ludzki mózg. Przedstawimy tę kwestię na kanwie niniejszego artykułu, do którego lektury gorąco zapraszamy.

Wpływ na pamięć

Generalnie jest to mało znany fakt, jednak trzeba mieć świadomość, że śpiewanie rozwija obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć. Ucząc się tekstu piosenki, niejako powiększamy miejsce na wspomnienia i dodatkowo rozwijamy umiejętność uczenia się. Stąd warto uczyć się piosenek i śpiewać je bez pomocy kartki lub wyświetlacza. Jednocześnie w tym miejscu warto wskazać jeszcze jeden plus śpiewania – spora część utworów muzycznych powstaje w języku angielskim. Ucząc się ich, wpajamy do głowy frazy i struktury gramatyczne, które później mogą być wykorzystywane przykładowo w konwersacjach. Dodać trzeba, że w celu znalezienia korepetytora z muzyki, można skorzystać z serwisu BUKI. Wystarczy wpisać „lekcje śpiewu” i momentalnie naszym oczom ukaże się lista dostępnych nauczycieli. Lekcje oferowane są zarówno stacjonarnie jak i zdalnie, wobec czego każdy znajdzie ofertę spełniającą w całości jego wszelkie oczekiwania.

Uspokajanie

Często słyszy się powiedzenie: „muzyka łagodzi obyczaje”. Nie wnikając w różnorodność gatunków muzyki, generalnie śpiewanie – pomimo możliwości wystąpienia drobnego stresu związanego z występowaniem przed publicznością – powoduje nagły przypływ szczęścia, znacząco polepszając samopoczucie. W organizmie wzrasta poziom endorfin, odpowiadających właśnie za „szczęście”. Zresztą każdy śpiewający z pewnością miał okazję poczuć ten magiczny przypływ pozytywnych emocji po występie. Jak wiadomo, pozbycie się wszelkich nerwów i stresów, czyli potocznie mówiąc odprężenie się, jest niezwykle korzystne dla mózgu. Organ ten wtedy spokojniej pracuje, co przekłada się na jego efektywność i zdolność utrzymania koncentracji.

Podsumowanie

W celu podsumowania, zasadnym jest powtórzenie, że generalnie śpiewanie jest niezwykle przydatne nie tylko dla naszego mózgu, ale ogólnie dla zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie. Nie powiedziano bowiem, że wspólne wykonywanie utworów muzycznych wzmacnia istotnie więzi międzyludzkie i powoduje ich zacieśnienie. Jak wskazano więc, nie ma na co czekać i rozpocząć przygodę ze śpiewaniem już dzisiaj! Warto również zauważyć – jak wskazano powyżej – że dla wszystkich osób chcących nauczyć się śpiewania, polecić można serwis BUKI, na którym szybko i łatwo można znaleźć odpowiedniego nauczyciela muzyki z doświadczeniem i dużymi umiejętnościami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski