Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak starać się o emeryturę, gdy pracujemy za granicą?

Milena Kochanowska
Praca za granicą - jaka emerytura? Na pytania czytelników odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu
Praca za granicą - jaka emerytura? Na pytania czytelników odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu
Praca za granicą - jaka emerytura? Na pytania czytelników odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu

Czy do wniosku o emeryturę muszę dołączyć tłumaczenia zagranicznych dokumentów?
- Dokumenty innego państwa członkowskiego lub umownego można dołączyć w oryginale. W przypadku wątpliwości co do ich autentyczności, ZUS może zwrócić się do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o weryfikację dokumentów lub informacji w nich zawartych.

Mieszkam i pracuję w USA, ale zamierzam wystąpić z wnioskiem wyłącznie o polską emeryturę. Czy to prawda, że w celu podjęcia świadczenia będę musiała zwolnić się z pracy?
- Tak. Osoby, które nawiązały stosunek pracy z zagranicznymi pracodawcami przed dniem nabycia prawa do emerytury i nadal go kontynuują, aby mieć wypłacane świadczenie muszą rozwiązać umowę i przesłać do ZUS-u zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Nie dotyczy to tylko osób pracujących w Australii.

Czy renta rodzinna, którą pobieram po zmarłym ojcu będzie mi nadal wypłacana, gdy zacznę studia w Madrycie?
- Tak, jeśli nadal będzie pani spełniać warunki przewidziane w ustawie do wypłaty tego rodzaju świadczenia. Konieczne będzie przedłożenie zaświadczenia z uczelni zagranicznej, potwierdzające fakt kontynuowania nauki i wskazanie formy przekazu renty. Może być ona przesłana na rachunek bankowy w Hiszpanii, wypłacana w Polsce do rąk osoby upoważnionej, bądź na pani konto bankowe.

Po zakończeniu pracy w Londynie nie dostałam od pracodawcy żadnego dokumentu. Czy będę mogła się starać o świadczenie emerytalno-rentowe?
- Informacje dotyczące ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia za granicą zostały z całą pewnością zapisane na pani koncie ubezpieczeniowym w tym państwie i nawet jeżeli nie ma pani koniecznych dokumentów, w przypadku ubiegania się o świadczenie możliwe będzie odszukanie tych danych. Ważne jest jednak, aby dostarczyć instytucji ubezpieczeniowej, w której będzie pani składała wniosek informacje o pracodawcy oraz o okresie, w jakim to zatrudnienie miało miejsce. Czas przechowywania informacji na koncie ubezpieczeniowym nie jest limitowany.

Czy muszę wypełniać jakiś dodatkowy formularz ubiegając się o świadczenie z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą?
- W przypadku państw członkowskich UE, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii należy dodatkowo wypełnić formularz unijny E-207 PL. Natomiast jeśli staramy się o świadczenie z USA, Kanady, Korei Południowej lub Australii, musimy wypełnić przewidziane do tego druki dostępne w placówkach ZUS-u lub na stronie www.zus.pl.

Pracowałam w Polsce, Niemczech, Czechach i Szwecji. Czy w każdym z tych państw muszę składać wnioski o emeryturę?
- Wniosek o emeryturę można zgłosić za pośrednictwem polskiej instytucji ubezpieczeniowej zgodnie z procedurami unijnymi. Skompletowany wniosek zostanie przesłany do wszystkich właściwych instytucji ubezpieczeniowych.

Po studiach i kilku latach pracy w Polsce przeprowadziłem się do Niemiec, wówczas jeszcze NRD. Czy lata przepracowane w Polsce będą zaliczone do mojej emerytury?
- W pana przypadku ma zastosowanie polsko-niemiecka umowa z 9.10.1975 r., zgodnie z którą okresy polskie zostaną zaliczone do niemieckiej emerytury. Przepisy tej umowy będą jednak obowiązywały tak długo, dopóki będzie pan mieszkał w Niemczech. Jeżeli przeniesie się pan do innego kraju, nie będzie mógł skorzystać z praw wynikających z tej umowy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski