Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wielkopolskie placówki medyczne realizują zabiegi endoprotezoplastyki?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
NFZ przyjrzał się zabiegom endoprotezoplastyki przeprowadzanym w wielkopolskich placówkach
NFZ przyjrzał się zabiegom endoprotezoplastyki przeprowadzanym w wielkopolskich placówkach pexels.com
W ubiegłym roku w Wielkopolsce przeprowadzonych zostało niemal 9,7 tys. zabiegów endoprotezoplastyki pierwotnej lub rewizyjnej. W których szpitalach wykonano ich najwięcej?

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się pracy oddziałów, w których przeprowadza się zabiegi endoprotezoplastyki. Sprawdzono, gdzie w naszym regionie przyjmuje się najwięcej pacjentów, które szpitale częściej podejmują się operacji rewizyjnych przeprowadzanych po wszczepieniu w przeszłości endoprotezy. Wzięto pod uwagę pracę oddziałów ortopedycznych w latach 2019-2022 i skupiono się na najczęściej wszczepianych rodzajach endoprotez - czyli biodra i kolana.

W Wielkopolsce zabiegi endoprotezoplastyki wykonuje się w 28 placówkach - w 23 szpitalach tzw. sieciowych, w jednym dziecięcym oraz czterech w innych podmiotach posiadających umowy z NFZ. W 2022 roku odbyło się ich łącznie ponad 9 tysięcy. To więcej niż przed pandemią w 2019 roku, kiedy przeprowadzono w Wielkopolsce około 8,7 tys. zabiegów.

W czasie pandemii liczba pacjentów, u których zastosowano tego typu leczenie spadła do niespełna 7 tysięcy w 2020 roku i 7,6 tys. w 2021 roku. Liczby te dotyczą zabiegów pierwotnych przeprowadzanych u pacjentów, u których po raz pierwszy została wszczepiona endoproteza.

Zabiegów rewizyjnych stosowanych w przypadku konieczności naprawy lub wymiany endoprotezy przeprowadzono w 2022 roku prawie 650, w 2021 - 601, w 2020 roku - 563, a w 2019 roku odbyły się 604 takie zabiegi.

- Cieszę się, że od tego roku szpital w Gnieźnie może przeprowadzać także operacje rewizyjne, natomiast szpital w Koninie uzyskał zgodę na endoprotezoplastykę stawu biodrowego - mówi Agnieszka Pachciarz. - Obie placówki rozszerzyły swoją ofertę, co oznacza dla pacjentów większą dostępność do tego rodzaju leczenia.

Najwięcej zabiegów endoprotezoplastyki co roku przeprowadza Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UMP. W 2022 roku w tej placówce odbyło się 1546 takich zabiegów. W poprzednich latach w czasie pandemii, zarówno w 2020, jak i 2021 roku szpital operował podobną liczbę pacjentów (1504 w 2020 roku i 1461 w 2021 roku). W tej placówce 90 proc. zabiegów endoprotezoplastyki to operacje pierwotne.

Na drugim miejscu pod względem liczby zabiegów endoprotezoplastyki znalazł się Szpital Wojewódzki w Poznaniu, w którym w 2022 roku wszczepiono endoprotezę 608 pacjentom (zabiegi pierwotne) i naprawiono w przypadku 25 osób (zabiegi rewizyjne).

Na trzecim miejscu znalazł się Szpital MSWiA w Poznaniu, w którym przeprowadzono 401 zabiegów pierwotnych i 107 rewizyjnych. Oznacza to, że placówka ta wykonuje proporcjonalnie najwięcej zabiegów naprawczych (21 procent wszystkich przeprowadzanych w tym miejscu).

Wśród pacjentów, którzy przeszli zabieg endoprotezoplastyki w Wielkopolsce w 2022 roku, 87 procent stanowią mieszkańcy naszego regionu. 3 procent operowanych pochodzi z województwa dolnośląskiego, tyle samo z kujawsko-pomorskiego, a ok. 2 proc. z lubuskiego. Endoprotezy wszczepiono także pojedynczym pacjentom z województwa zachodniopomorskiego, śląskiego i łódzkiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski