Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży? Opowiada współautorka "Nastolatki na zakręcie" dr Karolina Appelt

Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Dr Karolina Appelt jest psycholożka, wykładowczynią na poznańskim UAM oraz współautorką podręcznika „Nastolatki na zakręcie”.
Dr Karolina Appelt jest psycholożka, wykładowczynią na poznańskim UAM oraz współautorką podręcznika „Nastolatki na zakręcie”. Chrystian Ufa
W poznańskim Centrum Kultury Zamek odbyła się debata odnośnie zdrowia psychicznego młodzieży. Jej uczestnicy dyskutowali o tym, jak wspierać psychikę nastolatków na ich drodze do dorosłości. Dr Karolina Appelt, psycholożka, wykładowczyni na poznańskim UAM oraz współautorka podręcznika „Nastolatki na zakręcie” specjalnie dla czytelników “Głosu Wielkopolskiego” odpowiedziała na kilka pytań.

Spis treści

Jak zdrowie psychiczne dzieci zmieniło się przez ostatnie 20 lat – 30 lat?

Czy młodzież miała kiedyś łatwiej?

- Młodzi ludzie żyją dziś w dwóch rzeczywistościach. Z jednej strony funkcjonują w realnym świecie, ale mają też alternatywę w postaci rzeczywistości wirtualnej. W związku z tym, że codzienność młodych ludzi odbywa się w sieci, wpływa to na poziom umiejętności społecznych oraz relacyjnych. One nie mogą być rozwijane, ćwiczone. Tempo współczesnego życia jest zupełnie inne. Jest dużo więcej ofert dla młodzieży, możliwości, ale też zagrożeń i czynników ryzyka.

Współczesne dzieci, nastolatkowie są najbardziej narażeni na hejt w historii?

- To, co jest niepodważalne to szybkość rozpowszechniania się informacji. Kiedyś, jeśli ktoś coś powiedział, było to wyłącznie jednostkowym zdarzeniem. Obecnie mamy możliwość utrwalania wypowiedzi i rozpowszechniania ich. Wiemy o tym, że rzeczy wrzucone do sieci zostają tam na zawsze. Siła oddziaływania hejtu jest zdecydowanie zwiększona.

Czy istnieje “złota rada” dla rodzica dziecka, które zmaga się z problemami psychicznymi?

- Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne, każde ma też innych rodziców i specyficzną dla siebie sytuację życiową. To na co trzeba bardzo zwrócić uwagę to, że rola rodzica jest nadal ważna, pomimo tego, że młodzi ludzie żyją w zupełnie innych czasach i pomimo większej dostępności do profesjonalnej pomocy w sytuacji doświadczanych trudności. Ciągle potrzeba im stabilnych dorosłych, rodziców, którzy będą dla dziecka dostępni oraz gotowi do budowania relacji z dziećmi, a nie wyłącznie żyjących obok. Jest to uniwersalne, jednak ciągle prawdziwe. Rodzic jest jednym z podstawowych źródeł wsparcia w sytuacji doświadczania problemów psychicznych przez dziecko.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 10 735 szkół, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, które spełniły wymogi regulaminu. Z Poznania było to 109 placówek.Sprawdź, które znalazły się w czołówce rankingu --->

10 najlepszych szkół podstawowych w Poznaniu. Znalazły się w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski