Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Nowy koronawirus z Chin przenosi się m.in. drogą kropelkową, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania zarażeniu jest noszenie ochronnych masek na twarz 123RF
W Polsce hospitalizowanych jest 48 pacjentów podejrzanych o obecność w organizmie chińskiego koronawirusa COVID-19 (nazywanego też SARS-CoV-2), a nadzorem epidemiologicznym objęto 1643 osób. Wirus oficjalnie jeszcze do nas nie dotarł, ale jest już obecny w kilku krajach Europy. Liczba chorych na świecie przekroczyła 69 tysięcy, głównie na terenie Chin. W naszym kraju dostępne jest już badanie na koronawirusa 2019-nCoV. Podajemy szczegóły na temat możliwości jego wykrycia i aktualne informacje dotyczące rozwoju epidemii wraz mapą występowania wirusa na świecie.

Wirus 2019-nCoV z miasta Wuhan rozprzestrzenia się na świecie – mapa

Nowy wirus, który rozprzestrzenia się po świecie, jest mutacją koronawirusa podobną do wirusa SARS, który również pochodził z terytorium Chin, uśmiercając w 2002 i 2003 roku 774 osoby w 17 krajach. Innym koronawirusem, który zabił w 2012 roku 858 osób z niemal 2,5 tys. zainfekowanych, był wirus MERS.

Nowy wirus, który nazwano wstępnie 2019-nCoV (a także SARS-CoV-2), 11.02.20 zyskał oficjalną nazwę nadaną przez WHO – COVID-19. Choć powoduje on mniej niebezpieczne objawy niż SARS, istotne zagrożenie stanowi szybkie tempo jego rozprzestrzeniania. Jak oszacowali naukowcy z brytyjskiego Imperial College, każdy chory z koronawirusem zaraża średnio 2,6 osoby, przez co patogen jest tak zakaźny, jak występujący sezonowo wirus grypy.

W środę 29.01.2020 Chiny potwierdziły ponad 6 tysięcy przypadków infekcji spowodowanej przez nowego koronawirusa. W lutym liczba chorych systematycznie rosła, choć w malejącym się tempie. Później jednak sytuacja uległa pogorszeniu – przede wszystkim w Chinach.

Podczas gdy w środę 12.02.2020 podawano liczbę 45 201 zarażonych na całym świecie, już następnego dnia było ich oficjalnie 60 347, a w piątek liczba ta wynosiła 64 447. W niedzielę 16.02.20 podano, że choruje 69 267 osób. Od czasu ogłoszenia pierwszego przypadku infekcji (30.12.2019) zmarło 1670 osób – cztery poza Chinami: na Filipinach, w Japonii, we Francji i na Tajwanie. Podano liczbę 9847 osób wyleczonych.

W Polsce w czwartek 13.02.20 hospitalizowanych było 48 pacjentów z podejrzeniem obecności wirusa COVID-19, a nadzorem epidemiologicznym objęto 1643 osoby.

Epicentrum choroby jest objęte kwarantanną miasto Wuhan. Do piątku 14 lutego obecności koronawirusa nie stwierdzono jedynie w Afryce, teraz jest już jednak obecny na wszystkich kontynentach, w tym w 8 krajach w Europie – w Niemczech, Francji, Finlandii, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii. W sobotę 15 lutego doniesiono o zgonie Chińskiego turysty we Francji – to pierwsza śmiertelna ofiara choroby w Europie.

Mapę, na której można śledzić rozwój sytuacji, przygotował Center for Systems Science and Engineering amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa (widok poniżej).

Mapa zasięgu epidemii chińskiego koronawirusa COVID-19 (niedziela, 16.02.20)
Mapa zasięgu epidemii chińskiego koronawirusa COVID-19 (niedziela, 16.02.20) https://gisanddata.maps.arcgis.com/

Zakażenia koronawirusem potwierdzono 16 lutego 2020 r. w następujących krajach (w nawiasach liczba przypadków):

 • Chiny (68 863‬)
 • Singapur (72)
 • Hong-Kong (57)
 • Japonia (43)
 • Tajlandia (33)
 • Korea Południowa (29)
 • Malezja (22)
 • Tajwan (20)
 • Niemcy (16)
 • Wietnam (16)
 • Australia (15)
 • Stany Zjednoczone (15)
 • Francja (12)
 • Makau (10)
 • Wielka Brytania (9)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie (8)
 • Kanada (7)
 • Włochy (3)
 • Filipiny (3)
 • Indie (3)
 • Rosja (2)
 • Hiszpania (2)
 • Nepal (1)
 • Kambodża (1)
 • Sri Lanka (1)
 • Finlandia (1)
 • Szwecja (1)
 • Belgia (1)
 • Egipt (1)

Na nową wersję patogenu, który wywołuje niewydolność oddechową, określaną też jako objawy ostrej infekcji oddechowej podobnej do zapalenia płuc, nie ma lekarstwa ani szczepionki. Metodą ochrony jest higiena dłoni, noszenie maski ochronnej, unikanie dużych skupisk ludzkich, dbałość o odporność organizmu, unikanie palenia czynnego i biernego, a także miejsc o zadymionych i zapylonych, ponieważ takie warunki sprzyjają infekcji wirusem.

Wirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową nawet w okresie trwającej 2-14 dni inkubacji, gdy nie występują symptomy infekcji. Zarażenie może też przebiegać bezobjawowo.

W niedzielę 9.02.20 opublikowano jednak dane, które wskazują na możliwość dłuższego wylęgania COVID-19: według dr Wei-jie Guana z Guangzhou Institute of Respiratory Disease czas inkubacji nowego koronawirusa wynosi nawet 24 dni, co stwarza konieczność zapewnienia dłuższej kwarantanny osobom podejrzanym o obecność nowego koronawirusa w organizmie.

Badanie na koronawirusa – rzadkie testy geneyczne

Koronawirus COVID-19 z Wuhan należy do grupy RNA-wirusów, u których informacje genetyczne są zapisane w postaci RNA. Stwierdzenie jego obecności w organizmie polega na przeprowadzeniu testów genetycznych z próbek materiału pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych. Na podstawie sekwencji genów w takiej postaci można jednak rozpoznać go dopiero wtedy, gdy zostanie ona „przepisana” na nić DNA. Dlatego do przeprowadzenia badania przydatne są jedynie czułe metody wykrywania niewielkich ilości RNA, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym – real-time RT-PCR (real-time reverse-transcription polymerase chain reaction). Aby jednak uzyskać wyniki, potrzebny jest materiał kontrolny z nowym koronawirusem.

Choć ogólnie udostępniona została sekwencja genów wirusa, a także protokoły przeprowadzania badań przygotowane przez naukowców z Niemiec, Chin, Tajwanu, Japonii i USA, do czwartku 30.01.2020 potwierdzenie wyników było możliwe jedynie w 2 wyspecjalizowanych laboratoriach w Europie, do których należą:

 • Charité – Universitätsmedizin Berlin Institute of Virology, Berlin, Niemcy
 • Erasmus Medical Center, Department of Viroscience, Rotterdam, Holandia.

W piątek 31.01.2020 testy na 2019-nCoV dotarły do Polski. Badanie w kierunku obecności koronawirusa można wykonać w Warszawie przy ul. Chocimskiej 24, w NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), tel. (022) 54-21-200 w godz. 8.00-15.35 od poniedziałku do piątku.

Jak podał Minister Zdrowia, badanie genetyczne trwa ok. doby, a w przypadku potwierdzenia obecności koronawirusa 2019-nCoV/COVID-19 test jest powtarzany i ew. próbka wysyłana jest do laboratorium zagranicznego.

W kraju obowiązują wydane 27.01.2020 przez GIS „Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV”, które przewidują hospitalizację pacjenta w oddziale obserwacyjno-zakaźnym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego oraz zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia personelu medycznego, który ma z nim bezpośrednią styczność.

Antywirusowe zioła i przyprawy – 12 roślin chroniących przed...

Kto jest podejrzany o zakażenie nowym koronawirusem?

Zasady wstępnej kwalifikacji przypadków podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane wirusem 2019-nCoV dla celów dochodzenia epidemiologicznego, określone przez Główny Inspektorat Sanitarny, wymagają poddania izolowanej obserwacji osób, które jednocześnie:

 • wykazują objawy infekcji dróg oddechowych z temperaturą, która przekraczała lub przekracza 38 stopni Celsjusza,
 • wykazują jeden lub więcej objawów choroby układu oddechowego o nieznanym lub niepotwierdzonym innym pochodzeniu – do tych symptomów należą: kaszel, trudności w oddychaniu, duszności, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej,
 • odbyli podróż lub zamieszkiwali w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby.

Podejrzane osoby to także te wykazujące objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, które w ostatnich 14 dniach przed ich wystąpieniem były narażone na jedną z poniższych sytuacji:

 • bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV, czyli przebywanie w bliskim otoczeniu takiego pacjenta,
 • odwiedziny lub praca na targu w Wuhan,
 • miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt.

Pacjenta podejrzewa się o zarażenie się koronawirusem również w sytuacji, gdy kliniczne objawy choroby wystąpią u pracowników medycznych, którzy sprawowali nad nim opiekę. Pod obserwacją powinni znaleźć się też ci pracownicy z ww. objawami, którzy zajmowali się chorymi w ośrodkach hospitalizujących pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Uwaga na bakterie: 10 najbrudniejszych miejsc wokół nas

ZOBACZ: koronawirus - jak się przed nim uchronić?

Wideo

Materiał oryginalny: Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV? - Strona Zdrowia

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 lutego, 8:17, Gość:

Inkubacja do 24 dni.

trzymać i żrec dużo czosnku ,pomaga,

A
Anka
29 stycznia, 20:42, Alicja:

Nikt już nad tym nie panuje a napewno nie w Polsce gdzie codziennie z Chin przylatują samoloty ,dawno powinni się zamknąć lotniska,lekcewazymy zagrozenie

29 stycznia, 22:52, Gość:

To prawda. I potem będzie płacz i modlitwy do bozi.

Lotniska dawno powinny być pozamykane,granice również ,zero wyjazdów i wczasów do momentu zapanowania nad ta zarazą,a póki nic takiego nie zrobiono to wirus sobie lata wszędzie i zarazi się coraz więcej ludzi ale kto by tam myślał? ważniejsza focia na fejsa i uciagniety dziób

G
Gość
31 stycznia, 08:43, poit:

Wykryłem nowego koronawirusa. Co mam zrobić ze starym!

najmądrzejszy na forum

G
Gość

jak wykryć wirusa? Zrobić profesjonalnie wymaz i badanie w 2 laboratoriach w Polsce. Natomiast dementuję plotkę, że nie zażywanie leków na zapalenie płuc zabezpiecza przed zapaleniem płuc i śmiercią.

G
Gość

Inkubacja do 24 dni.

G
Gosc

No to Polacy szykujcie krematoria za wczasu.

G
Gość

Jak te Chinczyki nietoperze jedza to mamy zaraze...szok, zeby nietoperze...brak słów

A
Albert

W Chinach jest bród i zaraza, a samoloty zrobiły swoje. Szybka i fajna podróż również dla wirusów. Wszystko kwestia czasu. Trzeba by zamknąć lotniska szczególnie dla samolotów z Azji, chociaż teraz to już zbyt późno.

a
abc

Obecnie wirusa rozpoznano u 9976 osób, z tego 213 (54,4%) zmarło 187 (45,6%) zostało wyleczonych

p
poit

Wykryłem nowego koronawirusa. Co mam zrobić ze starym!

P
Pozamykac lotniska

Pozamykac lotniska

G
Gość
29 stycznia, 20:42, Alicja:

Nikt już nad tym nie panuje a napewno nie w Polsce gdzie codziennie z Chin przylatują samoloty ,dawno powinni się zamknąć lotniska,lekcewazymy zagrozenie

To prawda. I potem będzie płacz i modlitwy do bozi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3