Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić pracę? I kiedy najlepiej zdecydować się na ten krok?

Anastazja Bezduszna
Przed podjęciem decyzji o zmianie pracy, warto zastanowić się czy mamy na to poważne powody, czy to tyko czasowe zmęczenie
Przed podjęciem decyzji o zmianie pracy, warto zastanowić się czy mamy na to poważne powody, czy to tyko czasowe zmęczenie 123rf
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zmianie pracy, warto zastanowić się czy nie wynika ona np. z chwilowego przemęczenia związanego z natłokiem obowiązków. Może warto porozmawiać z pracodawcą o zmniejszeniu ilości zadań bądź dodatkowej osobie w zespole do pomocy?

Jeśli potrzeba zmiany pracy jest przemyślana, a pracodawca nie jest w stanie zaoferować nam nic, co mogłoby nas w dotychczasowej firmie zatrzymać, warto zastanowić się nad swoją karierą zawodową. W jakich dziedzinach się sprawdzamy, co możemy zaoferować pracodawcy, jakie mamy umiejętności, wiedzę, doświadczenie czy cechy osobowości. Istotna jest także kwestia związana z oczekiwaniami w stosunku do nowego miejsca pracy. Pomyślmy, gdzie chcielibyśmy pracować i dlaczego. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla nas ważniejsze, np. wysokie wynagrodzenie czy niestandardowe godziny pracy? Jaka branża będzie dla nas ciekawsza? Każda firma posiada indywidualne zasady i kieruje się trochę innymi wartościami. Warto na nie zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zmianie pracy.

Takie uświadomienie sobie swoich mocnych stron oraz oczekiwań wobec pracodawcy pozwoli nam na sprawniejszą selekcję ogłoszeń rekrutacyjnych.

- Ogłoszenia rekrutacyjne warto czytać uważnie, aby znaleźć te, które rzeczywiście odpowiadają naszemu profilowi zawodowemu i opisują posiadane przez nas doświadczenie, umiejętności, cechy i wiedzę. Przy wyborze nie należy kierować się jedynie nazwą stanowiska, a raczej zakresem obowiązków i odpowiedzialności - doradza Piotr Dziedzic, dyrektor w polskim oddziale Page Personnel.

Mając pełną świadomość swoich kompetencji, oczekiwań i tego, co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy, będzie nam znacznie łatwiej znaleźć oferty pracy najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

- Styczeń jest szczególnie dobrym okresem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy. Zauważamy to także na naszym portalu, gdzie w pierwszych miesiącach nowego roku odnotowujemy rekordowe liczby ogłoszeń - komentuje Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj. -Taka sytuacja jest jednak zupełnie normalna. Planowane pod koniec roku budżety zaczynają być realizowane, a w wielu firmach podejmowane są również kroki w celu zatrudnienia dodatkowych pracowników - dodaje.

Lektura interesujących nas ofert pracy może uświadomić nam również, jakich umiejętności nam jeszcze brakuje, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Możemy dzięki temu określić, jakie jeszcze doświadczenie powinniśmy zdobyć w obecnym miejscu pracy lub jaką wiedzę nabyć poprzez dodatkową edukację, np. cykl szkoleń albo studia podyplomowe.
Jeżeli nie mamy budżetu na szkolenia, możemy wykorzystać bezpłatne źródła - postanowieniem noworocznym może być, np.
wygospodarowanie godziny tygodniowo na czytanie branżowych serwisów czy blogów.

W nowy rok z nowym CV

Nowy rok to dobry moment na zaktualizowanie CV.
Aplikując na wybrane stanowisko powinniśmy podkreślić w naszym CV te elementy z naszego doświadczenia, które mogą mieć znaczenie w nowej pracy.

Nie wysyłajmy tego samego życiorysu do wszystkich firm.
Owszem, baza jest jedna, bo życiorysu sobie nie zmienimy, ale możemy zwrócić uwagę na inne obowiązki i doświadczenia.

Dobry życiorys powinien zawierać także informacje, czym dokładnie zajmowaliśmy się na danym stanowisku
ponieważ nie zawsze osoby, które zajmowały te same stanowiska posiadały identyczny zakres obowiązków.
A Podajmy również dokładne daty rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, są to istotne dla rekruterów dane, mówiące o przerwach w karierze czy częstotliwości zmian pracodawców.

Błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne to kiepska wizytówka. Takich błędów łatwo uniknąć, wystarczy pokazać CV zaufanej osobie, która uważnie je przejrzy pod tym kątem.

Jeżeli chcemy zaistnieć w bazie kandydatów wyślijmy CV do odpowiedniego działu.
Taka spontaniczna aplikacja nie powinna pozostać bez echa i może okazać się bardziej skuteczna niż aplikowanie na wszystkie ogłoszenia, nawet te, które nie są związane z naszym profilem zawodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski